Donald Trump’ın ilk tercihi ‘Harward’

Donald Trump’ın ilk tercihi ‘Harward’

17.2.2017 11:35

Donald Trump’ın Ulusal Güvenlik Danışmanlığı için emekli Koramiral Robert Harward’a teklif götürdüğü iddia edildi. ABD’nin etkin dış politika dergisi Foreign Policy, muhtemel atamayla ABD Savunma Bakanı Mattis’in pozisyonunu güçlendireceğini yazdı

Dış Haberler Servisi

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn’in istifasından sonra görevi geçici olarak devralan Kellog’un koltuğu için emekli Koramiral Robert Harward’a teklif gittiği öğrenildi. Reuters haber ajansına bilgi veren 2 üst düzey ABD’li Trump’ın Harward’a teklif götürdüğünü açıklarken Beyaz Saray gelişmeler hakkında bilgi vermekten kaçındı. ABD’nin etkin dış politika dergisi Foreign Policy de salı günü yayımladığı yazıda Robert Harward’a teklif gittiğini doğruladı. Thomas E. Ricks imzasıyla yayınlanan haberde Harward’ın teklifi düşünmek için biraz zaman istediği duyurulurken, görevi kabul etmesinin beklendiği okuyuculara aktarıldı.

KRİZ MATTİS’E YARADI

Harward’ın Beyaz Saray’a çıkması halinde kendi takımıyla çalışacağını vurgulayan Foreign Policy, Flynn’den sonra başlayacak Harward döneminde ABD Savunma Bakanı J. Mattis’in etkisinin giderek artacağını şu satırlarla ifade etti:

“En önemlisi, Harward istifa eden Flynn’in son birkaç yılda göründüğü gibi ideolog değil. Harward kendisini ulusal güvenlik profesyoneli gibi görüyor ve gerçekten Bush döneminde Ulusal Güvenlik Konseyi’nde görev yaptı. Bu görevinden önce Afganistan savaşındaki Özel Operasyon Birlikleri’ne öncülük etti.

Harward, ayrıca Savunma Bakanı James Mattis ile iyi çalışacaktır. Mattis, Merkez Kuvvetler Komutanı olduğu süreçte Harward onun yardımcısıydı. Mattis, Harward’a İran hakkında planlama yapması konusunda güvenecektir ki Ulusal Güvenlik Danışmanlığı konusunda da onu cesaretlendiren Mattis’di. Eğer Harward bu göreve gelirse Mattis, Flynn’in istifasıyla oluşan karmaşadan pozisyonunu güçlendirerek çıkacaktır. Mattis, artık aynı masada kendisinin daha önce yardımcılığını yapmış iki kişiyle oturacaktır. Diğer yardımcısı John Kelly şimdi ABD İç Güvenlik Bakanlığı’nın başkanı olarak görev yapıyor. Mattis, onunla da 2003’teki Irak işgali sırasında çalışmıştı. Bu bağlamda Mattis’in emekli askerler üzerinde ABD Başkanı’ndan daha fazla etkisi olacaktır “

Reklamdan sonra devam ediyor

HARWARD KİMDİR?

Emekli Koramiral Robert S. Harward, 2011 yılında komutan yardımcısı olarak atandığı tarihten 2013 yılındaki emekliliğine kadar ABD Merkez Komuntalığı’nda görev yaptı. 2001 yılında ABD Birleşik Kuvvetler Komuntalığı bünyesinde Afganistan ve Irak’ta 6 yıl geçiren Harward aynı zamanda Birleşik Arap Emirlikleri’nde ülkesini temsilen bulundu. 1979 yılında askeri akademinden mezun olan ve masterını Rand Corporation bursuyla tamamlayan Harward daha sonra Ulusal Güvenlik Konseyi’nin terörle mücadele biriminde strateji direktörü olarak masa başına geçti. ABD Savunma Bakanı Mattis ile de görev yapma şansına sahip olan Harward’ın bir diğer özelliği İran dosyasına hakim olması ve iyi derecede Farsça bilmesi.

TBMM’nin Irak tezkeresini reddediği yıl CENTOM’da görev yapan ve Ankara’ya mesafeli duran Harward’ı değerlendiren emekli büyükelçi Namık Tan yaptığı açıklamada ‘ En zoru Koramiral Harward’ olur ifadelerine yer verdi.

İSTİHBARAT ŞEKER GİBİ BİLGİ DAĞITIYOR’

ABD Başkanı Donald Trump, “Rus Büyükelçi ile görüşmesi” etrafında başlayan tartışmalar sonucunda istifa eden eski Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn’e sahip çıkarak, istihbarat ve medya kurumlarını eleştirdi. Yönetimindeki isimlerin Rusya ile gizli iş yaptığı iddialarını ‘anlamsız’olarak nitelendiren Trump, medyanın buradaki amacının “Demokratların başkan adayı eski Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’ın hatalarını örtmek” olduğunu iddia etti. Paylaşımlarında Amerikan CNN ve MSNBC kanalları ile New York Times ve Washington Post gazetelerini hedef alan Trump, “Buradaki asıl skandal, gizli bilgilerin ‘istihbarat’ eliyle şeker gibi dağıtılıyor olmasıdır. Hiç Amerikanca bir tavır değil” ifadelerini kullandı.

Bununla birlikte gün içinde İsrail Başkanı B. Netanyahu ile birlikte basın açıklaması düzenleyen Trump, burada da konuya değinerek “General Flynn harika bir adam. Daha önce de dediğim gibi yalancı medya kendisine çok ama çok haksızca davrandı” diye konuştu.  


Aydınlık'ı desteklemek için Facebook ve Twitter'da takip edin!
Köşe Yazıları Tüm Yazarlar
Tüm Haberler
0.87 6.06 5.05 4.76