‘THY’nin zararını Meclis araştırsın!’

‘THY’nin zararını Meclis araştırsın!’

17.2.2017 10:50

CHP Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen, Varlık Fonu kapsamına alınan kamu kuruluşları arasındaki Türk Hava Yolları’nın (THY) geçen yıl zararının 6.5 milyar Türk lirası olduğu açıkladı.

Aydınlık / Ankara

CHP Trabzon Milletvekili Varlık Fonu kapsamına alınan kamu kuruluşları arasındaki Türk Hava Yolları’nın (THY) geçen yıl zararının 6.5 milyar Türk lirası olduğu açıkladı.THY’nin zararı ile ilgili bir açıklama yapan Pekşen, THY’nin SPK incelemesinden geçmemiş 2016 yılına ait beyannamesinin bir kopyasını da paylaştı. THY’nin son yıllarda iyi yönetilmediğini öne süren Pekşen,”Şirketin 2016 bilançosunda 6.535 milyon TL zarar açıklaması bu durumun başlıca göstergesidir. Bu vahim tablonun sebebi son yıllarda şirket yönetiminin havacılık alanında profesyoneller yerine, Ensar ve Türgev Vakfı Yönetim Kurulu Üyeleri, İstanbul Büyük Şehir Belediyesi ve TCDD’nin eski çalışanları, Cumhurbaşkanı’nın oğlunun okul arkadaşı, ayrıca Reza Zarrab’a ödül veren TİM Başkanı gibi AKP yandaşlarından oluşmasıdır” diye konuştu.

BU SORULAR CEVAPLANSIN

THY’deki yönetim zafiyetlerini ortaya çıkarmak için TBMM’ye bir araştırma önergesi vereceği ifade eden Pekşen, şu soruları gündeme getirdi:

| Şirket aynı anda Borsa İstanbul’a kâr açıklarken Maliye Bakanlığı Vergi İdaresi’ne zarar açıklamıştır? Bu nasıl mümkün olabilmektedir?

| THY filosundaki Airbus 330 tipi uçakların bir kısmını yere indirirken Skymark şirketinden finansal kiralama yöntemiyle kiraladığı 7 adet Airbus 330’u ceza ödememek için filosuna katmak zorunda kaldığı doğru mudur?

Reklamdan sonra devam ediyor

| Son iki yıl içinde ne kadar tanıtım ve pazarlama gideri ödenmiştir? Bu giderlerin karşılığında beklenen fayda elde edilmiş midir?

| THY içinde yaklaşık 670 müdürün olduğu iddia edilmektedir. Bu kadrolara liyakat esasına göre ehil kimseler mi yerleşmiştir?

| THY Afrika ve Doğu Asya’nın uç noktalarına rasyonellikten uzak sürdürülemez politikalarla neden sefer düzenlemiştir? THY yeni uçuş hattı açmaya nasıl karar vermektedir?

| Kadrolaşma nedeniyle, 2003 yılından başlayarak bugüne kadar, THY tarihine 305’ler sendromu olarak da geçen hak arayanların, işten çıkarılması dahil binlerce kalifiye personel ya işten çıkarılmış veya emekli edilerek şirketin zarara uğratıldığı doğru mudur?

| Kamuoyu Aydınlatma Platformuna zarar açıklayan şirket Türkiye’ye nasıl varlık oluşturacaktır?


Benzer Haberler
Aydınlık'ı desteklemek için Facebook ve Twitter'da takip edin!
Köşe Yazıları Tüm Yazarlar
Tüm Haberler
0.48 6.63 5.96 5.16