Asansör katliamında 9 kişiye 22.5 yıl hapis istemi

Asansör katliamında 9 kişiye 22.5 yıl hapis istemi

15.2.2017 16:31 15.2.2017 11:45

İstanbul’da 10 kişinin yaşamını yitirdiği asansör katliamına ilişkin 25 tutuksuz sanığın yargılandığı davada, savcı mütalaasını açıkladı. 9 kişi hakkında ‘Bilinçli taksirle ölüme neden olmak’ suçundan 22.5 yıla kadar hapis cezası isteyen savcı, 16 kişinin ise beraatini talep etti

Gamze Çınlar

Asansör katliamı davasında mütalaasını açıklayan savcı, dokuz kişi hakkında “Bilinçli taksirle ölüme neden olmak” suçundan 22.5 yıla kadar hapis cezası istedi, 16 kişinin beraatini talep etti.

İstanbul Mecidiyeköy’de eski Ali Sami Yen stadının yerine inşaa edilen Torunlar Holding’e ait rezidans inşaatında işçileri taşıyan asansörün 6 Eylül 2014 tarihinde 32. kattan zemine çakılması sonucu 10 işçi hayatını kaybetmişti. Soruşturma sonucu 25 kişi hakkında “taksirle ölüme sebebiyet vermek” suçundan 22.5’er yıla kadar hapis cezası istemiyle açılan davada sona yaklaşıldı.

16 SANIĞA BERAAT KARARI

Reklamdan sonra devam ediyor

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde iki yıldır süren yargılamada duruşma savcısı Ömer Karakaya dün dosyaya ilişkin mütalaasını açıkladı. Savcı Karakaya, sanıklar asansör firmasının imalat sorumlusu Ömer Türksoy, Torunlar İnşaat Proje Müdürü Murat Aytimur, Ümit Savul, Turgay Dalkıç, Adem Akyıldız, Bünyamin Keskin, Emre Öz , Ahmed Said Demir ve Mert Çanakçı hakkında “bilinçli taksirle ölüme neden olmak” suçundan 3 yıldan 22.5 yıla kadar hapis cezası istedi. GEDA Majör asansör firmasının genel müdürü Orhan Demirel’in de bulunduğu 16 sanık hakkında ise somut delil bulunmadığı gerekçesiyle beraat kararı talep edildi.

KAZALAR YAŞANMIŞ

Mütalaada, sorumluların, meydana gelen kazaların önceden önlenmesi konusunda ciddi çalışma içerisinde olmadıkları, asansörlerde sık sık arıza ve kazaların meydana geldiği, olay tarihinden önceki tarihlerde de birçok kez arıza meydana geldiği kaydedildi. Bu süreçte Torunlar GYO çalışanları ile GEDA Majör çalışanları arasında arızalar ve bunların giderilmesi konusunda elektronik posta yazışmalarının bulunduğuna dikkat çekilen mütalaada, “Olay tarihinden önce de benzer kazanın yaşandığı, B blokta asansör düşmesi sonucu mesafenin kısa olması nedeniyle herhangi bir yaralanma ve ölüm olaylarının meydana gelmediği, bu hususlar nazara alındığında; sanıkların öngördüğü neticeyi istememelerine karşın neticenin meydana geldiği, sanıkların bilinçli taksirle üzerlerine atılı suçu işledikleri tüm dosya kapsamında anlaşılmaktadır” denildi.

Mahkeme, duruşmayı 11 Mayıs’a erteledi.


Aydınlık'ı desteklemek için Facebook ve Twitter'da takip edin!
Köşe Yazıları Tüm Yazarlar
Tüm Haberler
1.09 3.96 4.57 4.60