Özelleştirmeyle mücadele yerine müzakere

Özelleştirmeyle mücadele yerine müzakere

15.2.2017 10:50

HAK-İŞ ve MÜSİAD, Çalışma Bakanlığı tarafından yönetilen ve AB tarafından finanasmanı sağlanan “İşçi ve İşverenlerin Uyum Kapasitelerinin Sosyal Diyalog Yaklaşımıyla Artırılması” Teknik Destek Projesi kapsamında gerçekleştirilen İş Yaşamı Becerileri Eğitimleri ile işçi ve işverenlerle buluştu.

Aydınlık / Ankara

HAK-İŞ ve MÜSİAD, Çalışma Bakanlığı tarafından yönetilen ve AB tarafından finanasmanı sağlanan “İşçi ve İşverenlerin Uyum Kapasitelerinin Sosyal Diyalog Yaklaşımıyla Artırılması” Teknik Destek Projesi kapsamında gerçekleştirilen İş Yaşamı Becerileri Eğitimleri ile işçi ve işverenlerle buluştu. Programın ikinci gününde açılış konuşması yapan Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, özel sektörde sendikalaşmayı yaygınlaştırdıkları ölçüde hem Türkiye’de hem de dünyada sendikacı olarak kalma şanslarının olduğunu savundu. Yeni dünya düzeninin kamunun bütün alanlardan çekilmesi yönünde baskı yaptığına dikkat çeken Arslan, “Kamuda çalışan işçi sayısı hızla azalıyor. 1980’li yıllarda 1 milyonun üzerinde kamuda çalışan işçi varken bugün 100 binlere düşmüştür. Türkiye’de yaklaşık 15 milyon sigortalı işçi var. Dolayısıyla geleceğe ait bütün planlarımızı, hedeflerimizi özel sektörün üzerine inşa etmemiz gerekir. Bunu yapmak için de işletmelerle, işverenlerle önce diyalog kurmayı öğreneceğiz. Rakip olarak görmeyeceğiz. Mücadele edilmesi gereken bir güç olarak görmeyeceğiz. Tam tersi birlikte çalışmak istediğimiz ve işçi-işveren ilişkilerini sosyal diyalog mekanizmalarını kullanarak masada müzakere yoluyla çözülebileceği kanaatini bütün işletmelere, işverenlere iyi anlatmamız gerekiyor” dedi.

Taşeron konusunda da konuşan Arslan, hükümetin özel sözleşmeli personel yaklaşımından vazgeçmesi için mücadeleye devam edeceklerini söyledi.


Aydınlık'ı desteklemek için Facebook ve Twitter'da takip edin!
Köşe Yazıları Tüm Yazarlar
Tüm Haberler
0.51 5.41 4.89 4.71