Dünya gençliğinin antiemperyalist çatısı

Dünya gençliğinin antiemperyalist çatısı

8.2.2017 12:22 8.2.2017 12:19

Ülkelerin bağımsızlık mücadelesinde en dinamik kuvvet olan gençliği aynı çatı altında toplayan Dünya Antiemperyalist Gençlik Birliği Aydınlık’ın sorularını yanıtladı. Birliğin kuvvetine, Avrasya’nın güneşine tanık olduk...

Lübnan'ın Hizbullah'ını, Filistin'in El Fetih'ini, Meksika'nın Emek Partisi'ni, İsviçre'nin Komünist Parti'lilerini, İran ve Suriye'nin gençliğini birleştiren çatının adı Dünya Antiemperyalist Gençlik Birliği. Sağ sol ayrımı yapmadan, emperyalizmin işgal etmek istediği mazlum milletlerin gençliğini mücadele ateşiyle ortak eden birliğin genel sekreteri Elif İlhamoğlu Aydınlık'ın sorularını yanıtladı. İlhamoğlu, arkadaşımız Ayşegül Kahraman'ın sorularına şu cevapları verdi:

DEVLETLERİN SAĞLAYAMADIĞI BİRLİĞİ BİZ SAĞLADIK

| Dünya Antiemperyalist Gençlik Birliği ne zaman kuruldu ve bu birlik kimlerden oluşuyor?
Dünya Antiemperyalist Gençlik Birliği (WAYU), 29 Ekim 2014’te İstanbul'da kuruldu. 27-28 Ekim 2014 tarihlerinde Boğaziçi Üniversitesi'nde iki gün süren bir kurultay gerçekleştirdik. Bu kurultayda, dünyanın dört bir yanından gençlik liderleri buluştu. Dünya'daki gidişatı, uluslararası gelişmeleri, terör olaylarını değerlendirdiğimiz bu kurultayda gençliğin üzerine düşen görevleri tartıştık ve bir karara vardık. Emperyalizme karşı antiemperyalist cephenin birleşmesi gereken bu dönemde, devletlerin tam anlamıyla sağlayamadığı o birliği biz gençler sağlayalım dedik ve dünyanın antiemperyalist gençliğini bir gençlik örgütü çatısı altında birleştirmeye karar verdik. Tartışmaların sonunda 16 ülkeden 22 gençlik örgütünün içinde bulunduğu Dünya Antiemperyalist Gençlik Birliğini kurduk. Şu an üye sayımız daha da arttı. Tunus'tan, Mısır'dan, Afrika ülkelerinden, Bangladeş'ten, Cezayir'den birliğimize katılmak isteyen birçok gençlik örgütleri oldu. 2017 yılının sonunda kurultayımız olacak. Başvuruların onaylanması dahilinde Dünya Antiemperyalist Gençlik Birliği daha da büyümüş olacak.

ANTİEMPERYALİZM PAYDASI

| Dünya Antiemperyalist Gençlik Birliği dünyanın dört bir yanından gençlik örgütlerini birleştiriyor dedin. Peki bu birleşme hangi temelde sağlanıyor?

Biz Dünya Antiemperyalist Gençlik Birliği'ni kurarken bütün gençlik örgütleri sağ sol demeden bu antiemperyalist cephede birleşebilir diyerek yola çıktık. Lübnan'dan Hizbullah'ı, Filistin'de ki El Fetih'i, İran'dan gençlik örgütlerini ve Meksika'dan Emek Partisi'ni, İsviçre'den Komünist Parti'yi, Venezuela'dan gençlik örgütünü birleştiren bu antiemperyalist payda oldu.

Reklamdan sonra devam ediyor

İLK YILIMIZDA SURİYE'DEYDİK

| Dünya Antiemperyalist Gençlik Birliği kuruluşundan bu yana neler yaptı biraz anlatır mısın?
Dünya Antiemperyalist Gençlik Birliği kuruluşunun birinci yılını Suriye'de geçirdi. Aslında gençlik örgütleri kuruluşlarının yıl dönümlerinde genelde festival boyutunda eğlenceler, kutlamalar düzenlerler. Biz bu konu üzerinde tartıştık ve daha farklı bir karar aldık. Dünya Antiemperyalist Gençlik Birliği'nin içerisindeki gençlik örgütlerinin hepsi şu anda kendi ülkelerinde Amerikan hegemonyasına karşı bir mücadelenin içerisindeler, biz de birliğimizin bu direngen yapısına uygun olarak ve de taşınan mücadele azmini yansıtması açısından Suriye'de olmamızın uygun olacağını düşündük. Emperyalizmin saldırılarına karşı Dünya gençliğini 'Suriye'den elini çek' sloganıyla Suriye'de buluşturduk. Baas Partisi’nin gençlik örgütü olan Suriye Devrimci Gençlik Birliği ile birlikte ortak bir etkinlik gerçekleştirdik. Bunun dışında İran'a bir ziyaret gerçekleştirdik. Üniversiteleri ziyaret ettik, bakanlarla görüştük. Besic Gücü’nün Komutanıyla bir araya geldik. İran’da şu anda müze olarak kullanılan Amerikan Elçiliği’ni ziyaret ettik. Bu elçilik İran’ın gençliği tarafından Amerika’nın ajan faaliyetlerini yürüttüğü gerekçesiyle basılmış, sonra kapatılarak müze haline getirilmiş. Lübnan’da yine yürütme kurulu olarak ziyaret gerçekleştirdik. Orda da antiemperyalist gençlik örgütleriyle buluştuk. Ensurullah hareketinin temsilcileriyle bir araya geldik. Bu ziyaretimizde Filistin’de ki tüm gençlik örgütlerini de aynı masa etrafında buluşturduk ve bu örgütlerle Dünya Antiemperyalist Gençlik Birliği adına bir görüşme yaptık. Çalışmalarımız hala aynı hızla devam ediyor.

AVRASYA GENÇLİĞİ BULUŞACAK

| Dünya Antiemperyalist Gençlik Birliği’nin önündeki işler nelerdir? Nasıl çalışmalar yapmayı planlıyorsunuz?

Şu an Amerikan hegemonyasının giderek zayıfladığını hatta çöküşe geçtiğini söylüyoruz. Yapmak istedikleri darbelerde, verdikleri savaşlarda, terör örgütleriyle yaptıkları saldırılarda başarısız olduklarını çok net görüyoruz. Bu başarısızlığın yaratılmasındaki en önemli unsur Avrasya ülkelerinin birlikte hareket etmesi oldu. Burada en önemli bölgeyi de Batı Asya temsil ediyor. Suriye’nin, İran’ın, Irak’ın, Lübnan’ın, Türkiye’nin verdiği mücadele Amerika’ya bölgede ciddi kayıplar yaşattı. Aynı zamanda Rusya’nın mücadelesi ve Çin’in bugün Suriye’den yana tavır alması önemli. Bölge ülkelerinin emperyalizme karşı topyekün verdiği mücadele sonucunu bu ittifakların sağlandığını görüyoruz.

GENÇLİĞİN ROLÜ

Reklamdan sonra devam ediyor

Dünyada emperyalizme karşı verilen mücadelelerin en dinamik kuvvetini gençlik oluşturuyor. Burada Dünya Antiemperyalist Gençlik Birliği de önümüzdeki dönemde bu duruma göre konumlanmalı. Aslında biz tarihi kesin olmamakla birlikte bir Avrasya Gençlik Buluşması planlıyoruz. Bu buluşmayı da Türkiye’de gerçekleştirmek istiyoruz. Çünkü emperyalizmle mücadele hattı bugün Türkiye’ye taşındı. Türkiye’nin bölge ülkeleriyle yakınlaşarak Amerika’ya karşı ciddi bir direnç gösterdiğini görüyoruz. Emperyalizmin neoliberal tüketim ekonomisine karşı üretim ekonomisinin çıkış yolu olduğunu görüyoruz. Yine aynı şekilde kültürün sanatın, bilimin Asya’dan yükseldiğini görüyoruz. Dünya gençliğinin, yeni bir gelecek tasarımının sanatsal, kültürel, bilimsel gelişiminde yer alması gerekiyor. Yeni yazarların, şairlerin, müzisyenlerin, bilim insanlarının, kaşiflerin bu gençlikten çıkması gerekiyor.

BANGLADEŞ’E YOLCULUK

Dünya Antiemperyalist Gençlik Birliği’nin yakın vadede bir programı var. Şubat ayında 25-27 Şubat 2017 tarihlerinde Bangladeş Gençlik Birliği’nin 7. Ulusal Kongresi olacak. Biz de Dünya Antiemperyalist Gençlik Birliği olarak bu kongreye katılacağız. Bangladeş’te Hindistan’dan Nepal’e, Çin’e kadar o coğrafyanın çeşitli gençlik örgütleriyle bir araya gelmiş olacağız. Orada bu gençlik örgütleriyle de tartışarak yeni planlar koyabiliriz.

YENİ BİR DÜNYA KURULUYOR

| Dünya Antiemperyalist Gençlik Birliği adına dünya gençliğine bir mesajın var mı?

Türkiye’de ve dünyada, özellikle coğrafyamızda gençliğin şu dönemde ciddi olumsuzluklar ve sorunlarla karşı karşıya kaldığını görüyoruz. Büyük acılar yaşanıyor. İnsanlığın savaşlarla, terör olaylarıyla, ölümlerle karşı karşıya kaldığını görüyoruz. Ama şunu söyleyebilirim tüm bu olumsuzluklar karşısında aslında diğer taraftan ciddi bir olumluluğun da yükselmekte olduğunu görüyoruz. Bu olumluluk az önce bahsettiğim gibi Avrasya uygarlıklarının tüm bileşenleriyle birlikte yeni bir dünya özlemi ve tasarımı için yükselişe geçmesidir. Dünya gençliğinin bu umudu taşıdığını biliyorum. 2017 yılına girerken Dünya Antiemperyalist Gençlik Birliği’ne birçok ülkenin gençlik örgütlerinden mesajlar geldi. Bu mesajların ortak paydası umut ve yeni bir gelecek kurmak iradesiydi. Bu umuda ve bu iradeye sarılarak daha da büyük başarılar getireceğimizi biliyorum.


Aydınlık'ı desteklemek için Facebook ve Twitter'da takip edin!
Köşe Yazıları Tüm Yazarlar
Tüm Haberler
0.46 3.36 3.39 3.34