10 yıllık emeğin karşılığı yeni bir tür

Denizli'de mantar çeşitliliği alanında çalışmalar yapan Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (ISUBÜ) Atabey Meslek Yüksekokulu Öğretim Görevlisi Doktor Oğuzhan Kaygusuz, saha çalışmaları kapsamında yeni bir mantar türü tanımladı.

10 yıllık emeğin karşılığı yeni bir tür

İlk kez Denizli'nin Çamlık Mesirelik Alanı'nda, Anadolu karaçamının altında tespit edilen bu mantar türüne, şapka renginin kremsi tonlarda olmasından dolayı, "Lepiota cremea" adı verildi. Mantar, Yeni Zelanda'nın taksonomi alanında yayın yapan "Phytotaxa" dergisinde yayımlandı.
Kaygusuz, 2010-2020 yılları arasında sahada çalışmalar yürüttüğünü ve mantarı ilk kez 2016 yılında bulduklarını söyledi. Mantarın moleküler çalışmalarını gerçekleştiklerini belirten Kaygusuz, "Yaptığımız incelemelerde bu mantarın ülkemizde ve dünyada hiç keşfedilmemiş bir tür olduğu sonucuna ulaştık. Örneklerimizi yurt dışındaki diğer mantar türleriyle kıyasladık. Tür, dünyada ilk olarak Denizli'nin Çamlık alanında belirlendi." diye konuştu.


Kaygusuz, Türkiye'nin zengin bir biyoçeşitliliğe sahip olduğuna dikkati çekerek, yaptığı çalışmalarla bölgedeki önemli varlıkları tanıtmaya devam edeceklerini dile getirdi. Kaygusuz, "10 yıllık bir çaba sonucunda mantarı dünya literatürüne kazandırdık." ifadelerini kullandı. Kaygusuz, Türkiye'deki biyoçeşitliliği tanıttıkça dünyanın gözünün Türkiye'ye çevrildiğini sözlerine ekledi.


-YALÇIN ÇELEN – AA

Etiketler denizli mantar