15 Ocak Dama Çözümleri

Türk Daması Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi ve Sponsorluk Kurulu Başkanı Ahmet Murat Çelik'in hazırladığı Dama Köşesi her cumartesi Aydınlık Gazetesi'nde, yanıtlar Aydinlik.com.tr'de..

15 Ocak Dama Çözümleri
A+ A-

Ahmet Murat Çelik

BİRLEŞİK BİR ÇATI ŞART


Türk Daması oynanan ülkelerin bir araya gelerek güçlü bir çatı oluşturmaları şart. FMJD ile Türk Daması arasında olması gereken ama bir türlü kurulamayan sağlıklı bağlar bu çatı fikrini kaçınılmaz hale getirmektedir. Özellikle Türkiye, Lübnan, Kuveyt, Irak, İran, Katar gibi devletlerin başı çekeceği ve çok geniş katılımlı, temsil kabiliyeti de yüksek olan bir yapı ile dama teminat altına alınmalıdır.

Bu işlerin yapıla bilmesi için en başta Türkiye'de kararlı ve tutarlı bir iradenin ortaya konması gerekiyor ki sıkıntının büyüğü de burada başlıyor.

Herzaman söylediğim gibi mali açıdan Türkiye'deki Türk Daması, konuya ilgi duyan birkaç belediyenin ayıracağı bütçenin sınırlarına hapsolmuş yılda bir veya birkaç yılda bir yapılan turnuvalara mahkumdur.

Bireysel ve cılız birkaç çırpınışın dışında bu hayali öteye taşıya bilecek kadroda maalesefki bina edilemedi. Bütün bunlara rağmen ben dama camiasından umutluyum nitelikli bir topluluk olan camiamız üstesinden gelecektir. Gelmelidir de...

Gelelim en başta FMJD ile ilgili düşüncelerime. Türk Damasını tanıma fırsatı bulamadıkları koca bir gerçek olarak ortada. İletişime geçtikleri kişler verme değil alma kaygısı içinde olunca işler doğru başlamadı doğru yürümedi, yürütülemedi. Üstelik halihazırda bile Türk damasına hakim ve bu hakimiyetini ifade edebilecek kişiler ile FMJD'nin irtibatı yok. Türk Daması ile zerre ilgisi olmayanlar onların muhatabı ise, onlar da Türk Damasının muhatabı olmamalı Türk Daması kendi uluslararası çatı platformunu hayata geçirmelidir. Her ülke nispetince katkı sağlamalıdır. Kimi maddi, kimi fikri ve asıl hepsi fiziki.

Herkese mutlu haftasonları diliyorum.

15 Ocak Dama Çözümleri - Resim: 115 Ocak Dama Çözümleri - Resim: 2


15 Ocak Dama Çözümleri - Resim: 3