2500 büyükbaş hayvan aşılanarak korunacak

Denizli Büyükşehir Belediyesi, büyükbaş hayvanlarda görülen ölümcül BVD/MD hastalığına karşı aşılama projesi başlatıyor. Proje ile Kale ilçesinde...

2500 büyükbaş hayvan aşılanarak korunacak
A+ A-

Denizli'de büyükbaş hayvanlarda görülen ölümcül BVD/MD hastalığına karşı aşılama projesi başlatıyor. Proje ile Kale ilçesinde bulunan 2 bin 500 büyükbaş hayvan aşılanarak üreticilerin ölümcül hastalıkla mücadele etmelerine destek sağlanacak.

Denizli Kale ilçesindeki büyükbaş hayvanlarda yoğun olarak görülmeye başlayan BVD/MD (Bovine Viral Diarrhea/Mucosal Disease) hastalığı ile mücadelede aşılama projesi başlatıyor.

Denizli Büyükşehir Belediyesinin Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ile işbirliğinde başlatılan proje ile Kale ilçesinde 217 işletmede yer alan toplam 2500 büyükbaş hayvan aşılanarak ölümcül hastalıkla mücadele etmelerine destek sağlanacak.

Aşılama ile sürüye yeni virüs girişinin önleneceğine işaret edilirken, BVD/MD riski de azaltılacak.

Hastalığın bulunduğu bölgelerde kontrol altına alınması ve yayılmasının önlenmesi için yürütülecek projede, 2500 doz aşı ve 2500 doz rapel aşı olmak üzere toplam 5.000 doz inaktif aşı, 2500 büyükbaş hayvana uygulanacak.


Kaynak: İHA

Etiketler Üretim Denizli Hayvancılık