5 bin lira ikramiye alamayanlar dikkat: Bu yolla ikramiye alabilirsiniz

Cumhuriyetin 100. yılına özel verilen bir kereye mahsus 5 bin lira ikramiye ödemesini milyonlarca emekli alamadı. Çiftçi, esnaf emeklileri ikramiye alamayarak mağdur oldu. Ancak ikramiye alabilmenin yolu açılıyor...

5 bin lira ikramiye alamayanlar dikkat: Bu yolla ikramiye alabilirsiniz
Tuğba Bozkurt
Tuğba Bozkurt Editör

Geçinmekte zorluk çeken emekli 5 bin liralık ikramiyeden mahrum bırakıldı. Çalışan emeklilere ikramiyenin verilmeyeceği söylense de çalışmayan emeklilerde alamadı. Yıllarca şirketi tasfiye halinde olan çalışmayan emekli 'şirket ortağı' gerekçesi ile ikramiyeleri ödenmedi. Şimdi ikramiyenin alınması için tebliğ ile ödeme formülü gündeme geldi.

Bu formüle göre, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bir tebliğ yayınlayarak, "Çalışan emekli, çalışmayan emekli" tanımı yapılacak. Çalışan emekliden neyin kastedildiği detaylı olarak anlatılacak. ÇKS'ye kayıtlı olan emekliler bu tanımlama dışında kalacak ve çiftçi ikramiyesine kavuşacak.

ESNAF VE SANATKARLARINDA YARARLANMASI GEREK

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, çalışan emeklilere bir defaya mahsus verilen 5 bin liralık ikramiyeden vergi kaydını sildirmiş ve yıllardır mesleğini yapmayan ancak oda kaydını sildirmemiş esnaf ve sanatkarların da yararlanması gerektiğini belirtti.

Palandöken, "Vergi kaydını sildirmiş, ancak halen oda kaydı bulunan ve mesleğini aktif olarak yapmayan emekli esnaf ve sanatkarlarımız da bu haktan mutlaka yararlandırılmalıdır" dedi.

Konular emekli İkramiye