Amiral Cihat Yaycı, ABD'nin işgal tatbikatına dikkat çekti

ABD'nin bir deprem sonrası Türkiye'yi işgal ettiği tatbikat senaryosunu (Millenium Challenge-2002) hatırlatan Amiral Cihat Yaycı, 'Kurtlar puslu havayı sever.' uyarısında bulundu

Amiral Cihat Yaycı, ABD'nin işgal tatbikatına dikkat çekti

Müstafi Tümamiral Cihat Yaycı, 10 ilde büyük yıkım yaratan 7,7'lik depremin ardından dikkat çeken bir açıklama yaptı. ABD'nin bir deprem sonrası Türkiye'yi işgal ettiği Millenium Challenge-2002 (Bin Yılın Meydan Okuması-2002) Tatbikatı'nı hatırlatan Amiral Yaycı, şunları söyledi:

'BİN YILIN MEYDAN OKUMASI'

“Ülkemiz ne yazık ki Alp-Himalaya deprem kuşağında yer almaktadır. Böylesi bir jeolojik olguyu ülkemizin güvenlik ve acil durum politikalarından bağımsız düşünmek ya da ülkemizin maruz kaldığı veya kalabileceği dillendirilmiş planlı senaryo ve tehditleri de göz ardı etmek mümkün değildir.

Öyle ki benzer bir senaryo, 2002 yılında ABD tarafından 'Bin Yılın Meydan Okuması' ismiyle tatbikat maksatlı senaryolaştırılmıştır. Bu senaryo, 24 Temmuz 2002’de de 22 gün süren bir tatbikatta oynanmıştır. Senaryoya göre; 'Hedef ülke, bazı denizyollarını kontrol etmektedir. Bir ada ülkesiyle şiddetli sorunları vardır. Bu ülkede çok büyük bir deprem olur. Sivil hükümet depremle mücadele edemez ve kaos durumunda ordu duruma el koyar. Uluslararası yardım çağrısı yapılır. ABD yardımlarının kendi askerleri tarafından yapılmasını şart koyar. Böylece ülkeye girmekte olan ABD askerlerinin miktar ve faaliyetlerinden kuşkulanan hedef ülke ordusuyla ABD ordusu arasında savaş çıkar ve ülke 96 saat içinde işgal edilir.'

Associated Press’in iddiasına göre ise tatbikat senaryosunda hedef ülkenin Türkiye olduğu bilgisi haberleştirilmişti.

'GÜVENLİK BOYUTLARI DEĞERLENDİRİLMELİ'

“6 Şubat 2022 tarihinde Hatay, Kahramanmaraş, Malatya, Gaziantep, Kilis, Diyarbakır gibi illerini kapsayan bu depremin yaratabileceği askeri ve sosyal riskleri iyi değerlendirmeli ve analiz etmeliyiz. Özellikle Gaziantep, Hatay, Kilis gibi illerimizde sığınmacı kampları bulunduğu gibi sığınmacı mahalleleri de bulunmaktadır. Bu durumun hem toplumsal psikolojik yapısı hem de güvenlik boyutları dikkatli değerlendirilmek durumundadır.

Diğer yandan bölgede bir ABD üssü de bulunmaktadır.

Böyle ortamların bu senaryoları uygulamak için Türkiye düşmanlarına fırsatlar sunabileceğini unutmamak lazımdır.

Kurtlar puslu havayı sever. Türkiye’de arama kurtarma ve yardım faaliyetlerinde aksaklıklar var vs. deyip iç karışıklık çıkartmak isteyenler olabilir.

Halkımızın ve devletimizin birlik ve beraberlik içinde herhangi bir kargaşa, karışıklık ve kaosa uyanık olması, mahal vermemesi son derece önemlidir.

Böylesi büyük çaplı afetlerde iktidar-muhalefet ayrımı olmaksızın, devletimizin etrafında kenetlenmesi gereklidir.

Zaman bu felaketten siyasi nemalanma zamanı değildir!

Devlet ve Millet hepimizindir!”

HEDEF TÜRKİYE'YDİ

28 Şubat döneminin Genelkurmay Başkanı Org. İsmail Hakkı Karadayı'dan görevi devralan Org. Hüseyin Kıvrıkoğlu, 3 Eylül 1999 günü, “28 Şubat’ı bin yıl sürdürme” kararlılığını açıklamıştı. Amerikan ordusu, 28 Şubat'a, tarihinin en kapsamlı tatbikatı ile yanıt verdi. “Bin Yılın Meydan Okuması” adı ile Nevada'da düzenlenen tatbikata, NATO’nun demirbaş ülkelerinden birçoğu katılmasına rağmen, Türkiye davet edilmedi.

Tatbikat için Lozan Barış Antlaşması'nın yıldönümü seçildi. 24 Temmuz 2002'de başlayan tatbikat Sakarya Savaşı gibi 22 gün sürdü. Tatbikat kapsamında hedef ülke, 96 saatte işgal ediliyordu. Tatbikatın yapıldığı dönemde, dünyada seferberlik emrini 96 saatte gerçekleştirebilen tek ordu ise TSK idi.

Yani hedef ülkenin Türkiye olduğuna dair hiçbir şüphe yoktu.