Ankara'da 65 yaş üstü ücretsiz taşıma sona mı erdi? Mansur Yavaş açıkladı...

Ankara Büyükşehir Belediye (ABB) Başkanı Mansur Yavaş, özel halk otobüslerinin bazı ücretsiz biniş kartı sahiplerini taşımama kararı üzerine, "Kanuna ve sözleşmeye aykırı hareket eden işleticiler trafikten men edilerek yasal işlem yapılacaktır." ifadesini kullandı.

Ankara'da 65 yaş üstü ücretsiz taşıma sona mı erdi? Mansur Yavaş açıkladı...
Doğan Özkan
Doğan Özkan Editör

Mansur Yavaş, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, artan maliyetlere rağmen toplu ulaşım kullananların belediye tarafından sübvanse edildiğini ve ucuz taşımacılık yaptıklarını belirtti.

EGO'nun artan maliyetler nedeniyle sadece bu aya kadar olan zararının 3 milyar liraya yaklaştığını bildiren

Yavaş, ayrıca özel taşımacılık yapan halk otobüslerine de düzenli destek sağlandığını aktardı.

Yavaş, şunları kaydetti:

Ankara Büyükşehir Belediye (ABB) Başkanı Mansur Yavaş

"Meclisteki muhalefet üyeleri Belediye Kanunu'nun 62. maddesine aykırı olarak EGO'nun tümden iflasına yönelik önerge vermişler ve tarafımdan veto edilmiştir.

Kanuna ve sözleşmeye aykırı hareket eden işleticiler trafikten men edilerek yasal işlem yapılacaktır. Bundan sonra da gelir desteği verilmeyecektir.

Mevzuat gereği indirimli ve ücretsiz taşıma yapmayan otobüslerin plakalarının 153 hattından belediyemize bildirilmesi halinde gereken yapılacaktır."

Tüm Özel Halk Otobüsleri Kooperatifleri Birliği (TÖHOB) Genel Başkanı Kurtuluş Kara, 19 Eylül'de yaptığı açıklamada, Büyükşehir Belediye Meclisinde, otobüsçülere gelir desteğinin devamı için sunulan önergenin reddedilmesi halinde Ankara'da şehit-gazi yakınları ve basın mensupları dışındaki 22 grubu kapsayan ücretsiz biniş kartı sahiplerini taşımama kararı aldıklarını bildirmişti.

NE OLMUŞTU?

AK Parti hükümetin akaryakıt zamları ve Mansur Yavaş yönetimindeki ABB’den yeterli destek göremediği için zor duruma düşen Ankara'daki Özel Halk Otobüsü (ÖHO) esnafı, özellikle emeklileri zor durumda bırakacak bir açıklama yaptı. Buna göre, Ankara genelinde hizmet vermekte olan yaklaşık 800 özel halk otobüsünün, ücretsiz ve indirimli biniş tarifleri için, bugünden itibaren kısıtlamaya gidecek ve 18 kesimden vatandaşın ücretsiz taşımaya son verecek.

DOĞRUDAN EMEKLİLERİ İLGİLENDİRİYOR

Karar uygulanırsa bu durumdan verilere göre doğrudan emekliler etkileniyor. ÖHO esnafının paylaştığı verilere göre 2023 yılının ilk 7 ayında 10 milyon 473 bin serbest binişli yolcunun 6 milyonunu 65 yaş üzeri emekliler oluşturuyor. 886 bin binişle 62-65 yaş arası yaşlı kart sahibi de eklendiğinde rakam 7 milyonu buluyor.