Ateşkes olacak mı? İşte detaylar...

İsrail ordusunun Gazze'ye yönelik ölümcül saldırıları devam ederken, ateşkes olasılığı hiç olmadığı kadar yüksek. Gerek Hamas kanadından gelen açıklamalar gerekse Beyaz Saray'dan yapılan yorumlar, 5 günlük ateşkes söylentisini doğrular nitelikte.

Ateşkes olacak mı? İşte detaylar...
Yiğit Saner
Yiğit Saner Editör

Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye, İsrail ile ateşkes anlaşmasına 'ulaşmaya yakın' olduklarını, cevaplarını ara buluculuk görevi üstlenen Katar'a ilettiklerini söyledi.

Sabahın erken saatlerinde gelen haberlere göre Beyaz Saray Sözcüsü John Kirby ise “Ateşkese hiç olmadığımız kadar yakınız” ifadesini kullandı.

MUHTEMEL ANLAŞMANIN AYRINTILARI

Müzakereciler, çoğunluğu İsrailli yaklaşık 240 rehinenin en azından bir kısmının serbest bırakılmasına izin verecek bir anlaşmayı sağlamak için çalışıyor.

Katar'ın arabuluculuğunda yoğunlaşan müzakereler devam ediyor.

Katar Başbakanı Pazar günü, bazı rehinelerin serbest bırakılması karşılığında geçici ateşkesin "önemsiz" pratik konulara bağlı olduğunu söyledi.

50 İLA 100 REHİNE

Pazartesi günü, ABD Başkanı Joe Biden, rehinelerin serbest bırakılması için bir anlaşmanın yaklaştığına inandığını söyledi.

AFP'ye bilgi veren iki kaynak, muhtemel bir anlaşmanın beş günlük bir ateşkese dayandığını belirtti. Karşılığında, Hamas ve İslami Cihad tarafından tutulan 50 ila 100 arasında rehinenin serbest bırakılacağı bildirildi. Bunlar arasında İsrailli siviller ve diğer uluslardan rehineler bulunacağı fakat askeri personelin yer almayacağı ifade edildi.

300 FİLİSTİNLİ MAHKUM

Önerilen anlaşma uyarınca, aralarında çocukların da bulunduğu 300 Filistinlinin, İsrail hapishanelerinden serbest bırakılacağı kaydedildi. Beyaz Saray, müzakerelerin "son oyun" aşamasında olduğunu ancak konuyu tehlikeye atmamak için daha fazla ayrıntı vermeyeceğini söyledi.

 

Konular Gazze Hamas İsrail ABD