‘Bu bir kardeş kavgası’

Vatan Partisi Rusya Temsilcisi Dr. Mehmet Perinçek TGRT’de Seda Akbay’ın konuğu oldu. Rusya’daki son gelişmeleri değerlendiren Perinçek’te sosyal medyadaki bilgi kirliliğini işaret ederek, sahadaki duruma açıklık getirdi. Yaşanan olayı bir kardeş kavgası olarak nitelendirdi.

‘Bu bir kardeş kavgası’
GAZETE HABERLERİ
GAZETE HABERLERİ Editör

“Her savaşın bir de iç cephe boyutu vardır” diyen Mehmet Perinçek, Türkiye’deki Kurtuluş Savaşında düşman ile savaşırken, içerideki isyanları hatırlattı. Silah tekelini devletin hiçbir zaman paylaşmaması gerektiğine vurgu yapan Perinçek, bunun her zaman bir tehlike olacağını ifade etti. Wagner’in Rusya’da önemli bir kahraman figürü olduğunu belirten Perinçek, sadece Ukrayna’da değil Afrika kıtasında, Batı Asya’da da Wagner’in önemli roller üstlendiği bilgisini paylaştı. Prigojin’in Batı’dan destek aldığına ilişkin bulgu olmadığını belirten Perinçek, “işbirliği yok ama bu mesele Batı’ya yaradı” dedi. “Wagner’i 15 Temmuz’la karşılaştırmak doğru olmayacaktır” diyen Perinçek, Wagner’in de vatansever bir güç olarak benimsendiğini ifade etti. Perinçek yaşananları şöyle özetledi: Darbe girişimi doğru. Putin’e karşı değil. Dışişlerine de değil. Savunma Bakanı ve Genelkurmaya yönelik bir hareketlenme. Putin’in verdiği tepki ve Rusya’nın tepkisi bunun zaten 15 Temmuz’la eşit olmadığını gösteriyor. Türkiye’de ne olmuştu, bütün kurumlarda temizlik başladı. Tutuklamalar operasyonlar yapıldı. Burada ise, olay bittikten sonra askerler karargâhlarına geri döndü, sözleşme imzalayıp cephede savaşmaya devam edecekler. 15 Temmuz’da ABD’nin Türkiye içinde örgütlediği bir güç vardı. Burada olay farklı. Bir gün öncesinde bu insanlar kahraman olarak kabul ediliyorlardı. Lukaşenko aracılığıyla Wagner askerlerinin sözleşmelerini imzalayarak görevlerine devam etmelerini istiyoruz dediler. İki düşman güç arasındaki rekabetten ziyade iki vatansever gücün çatışması oldu. Kardeşlerden biri yolu şaşırdı, ihanete varacak bir yola girdi ama sonrasında hızla geri döndü.

‘7-8 AYDIR SÜREN TARTIŞMA’

Perinçek tartışmanın yeni olmadığını vurguladı. “Rusya’da özel askeri şirket ile Genelkurmay arasında bir iktidar mücadelesi var. Bunlar arasındaki tartışma yeni değil. Aslına bakarsanız 7-8 aydır süren bir tartışma var. Kamuoyuna cephane krizi ile yansıdı. Prigojin çok ağır bir şekilde medyadan eleştirmişti. Kamuoyundan da destek aldı, Putin’den destek aldı. Bu tartışmaların ötesine geçti, çatışma diyebiliriz. Prigojin devletin yapılanması ile ilgili değişiklik ve ordunun hantal yapısını eleştiriyor. Taktiksel anlamdaki eleştirileri var. Sonra bu olay patladı. Putin, haklı olarak çok sert tepki gösterdi. Ama konu Rusya’da kardeş kavgası olarak görüldü. Kardeş kavgası; biraz da bundan dolayı kolay çözüme kavuştu. “FETÖ” ya da bu başka terör örgütleri gibi değil. Vatansever iki kuvvet var. İsyan eden taraf haksız konuma düştü. Ortak idealler ve amaçlar bu olayın çözülmesinde rol oynadı.” ifadelerini kullandı.

‘KONU HAKKINDA KİRLİ BİLGİ ÇOK’

İnternette çok kirli bilgiler döndüğünü ifade eden Dr. Mehmet Perinçek, “Oradaki her bilgiyi doğru kabul etmemek lazım. Şehirleri alma durumu falan olmadı. Rostov'da askeri karargâhı aldılar sadece. Voronej’in ya da başka şehirlerin ele geçirildiği bilgisi yanlış. Ciddi bir güç de Rostov'un ilerisine geçmedi.” dedi. Perinçek şu ifadeleri kullandı: “Savunma Bakan yardımcısı ile basın açıklaması yaptığı da doğru değil. Karşılıklı tartışıyorlar onlar hatta. Tuva Türkü suçlamasıyla ilgili de Prigojin’in böyle bir açıklaması olmadı. Bunu teyit edebilirim. Etnik köken olarak bir açıklaması olmadı.”