Balıkesir İstiklal Madalyası’nı bekliyor

Cumhuriyet Kadınları Derneği Balıkesir İl Başkanlığı düşman işgalinden kurtuluşunun 100’ncü yılında kente İstiklal Madalyası verilmesini istedi.

Balıkesir İstiklal Madalyası’nı bekliyor
A+ A-

CKD Şube Başkanı Eliz Ece Albayrak, “Bünyesinde kurduğu Kuva-yı Milliye’nin direnişiyle işgalci Yunan’ı 13 ay bölgede hapseden Balıkesir’in, kurtuluşunun 100. yılında, hak ettiği İstiklal Madalyası’na kavuşmasını bekliyoruz. Yalnız Balıkesirliler değil, Milli Mücadele’nin zaferle sonuçlanmasında Kuva-yı Milliye’nin büyük değerini bilen bütün milletimiz de Balıkesir’in onurlandırılmasını bekliyor.” dedi. İzmir’in işgali ile birlikte Balıkesirlilerin nasıl harekete geçtiğini anlatan Albayrak şunları söyledi: “Belediye Başkanı Keçecizade Mehmet Emin Bey derhal halkı Okuma Yurdu’nda toplantıya çağırmış ve toplantıda işgalin büyük devletler nezdinde protesto edilmesi kararlaştırılmıştır. Alacamescit’te eşrafın geniş katılımıyla yapılan toplantıda, işgalin protestolarla engellenemeyeceği, fiilen harekete geçmek gerektiği görüşülmüş ve bunun üzerine, ileride 41 bayrak adam olarak anılacak Kuva-yı Milliye Heyeti seçilmiştir. Vatanseverler büyük fedakârlıklarla çalışarak milli teşkilatın genişlemesini ve kuvvetlenmesini sağlamıştır. Balıkesir’de oluşturulan milli teşkilat Soma, Akhisar, Salihli, Alaşehir’e kadar uzanan milli kuvvetlerimizin faaliyetlerini de düzenlemiştir. Heyet, 28 Mayıs 1919 ile 23 Mart 1920 tarihleri arasında Balıkesir’de birçok kongre tertiplemiştir. Alınan kararlarla halka vergi konmuş, asker toparlanmış, seferberlik ilan edilmiş, güvenlik sağlanmış, diplomatik temaslarda bulunulmuştur. Bütün bunlar düşmana karşı koyabilmek amacıyladır. Balıkesir’deki faaliyetleri halka duyurabilmek için Balıkesir Ses, Doğru Söz gibi gazeteler çıkarılmış, tüm dünyaya Türk Halkı’nın işgal ve esareti kabul etmeyeceği gür bir sesle duyurulmuştur.”

ÜÇ ANLAMLI MASA

Kuvayi Milliye kahramanlarını da anlatan Albayrak, derneğin bölgedeki üç şubesinin masalar açarak İstiklal Madalyası talebi için imza toplayacağını söyledi. İlk imza masası, Yarbay Ali Çetinkaya’nın, Kurtuluş Savaşının ilk asker kurşununu attığı Ayvalık’ta, ikincisi “Kuva-yı Milliye” adının, ilk kez milislerin kollarına taktıkları beyaz pazubente yazıldığı Edremit’te üçüncü masa ise Balıkesir’in merkezinde açılacak.

ANNELERLE BULUŞTULAR

Cumhuriyet Kadınları Derneği Balıkesir Şubesi 19 Haziran’da “Madde Bağımlılığına Karşı Anneler Hareketi Buluşması” düzenledi. Programda Balıkesir Üniversitesi Öğretim Üyesi Psikiyatrist Dr. Deniz Alçı ve Tiyatro – Karagöz Sanatçısı Mansur Erk katılımcılarla buluştu.  Balıkesir Üniversitesi Öğretim Üyesi Psikiyatrist Dr. Deniz Alçı, bağımlılığın biyolojisi ile giriş yapıp bağımlılık yapıcı maddelerden ve özelliklerinden bahsetti. Bağımlılık alanında sık bilinen yanlışlar, tedaviye etki eden faktörler ve tedavi yöntemlerinden bahseden Dr. Deniz Alçı can kulağıyla dinlendi. Eğitim öncesi, sanatçı Mansur Erk, kendi kaleme aldığı “Uyuşturamayacaksınız” adlı Meddah gösterisini sergiledi.

Etiketler balıkesir istiklal madalyası