Dama çözümleri (18 Mayıs 2019)

Dünyaca ünlü Türk Daması Aydınlık'ta... Türk Daması Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi ve Sponsorluk Kurulu Başkanı Ahmet Murat Çelik'in hazırlayacağı Dama Köşesi her cumartesi Aydınlık gazetesinde. Yanıtlar Aydinlik.com.tr'de. 11 Mayıs 2019 tarihli dama soru ve çözümleri aşağıda...

Dama çözümleri (18 Mayıs 2019)
A+ A-

DAMAYI AYAKTA TUTAN DERNEKLER -3

ŞANLIURFA


Milli takımımızın şampiyonlukla sonuçlanan turnuva serüveni, federasyonumuz'un yeni dönemi derken dernekleri ve sporcularını tanıttığımız yazılarımıza maalesef iki hafta ara vermek zorunda kaldık. Şimdi kaldığımız yerden devam devam ediyoruz.

Bu hafta tanıtmaya çalışacağım derneğimiz Göbeklitepe'nin de içinde olduğu, peygamberler diyarı, Makamı İbrahim, kutsal Balıklıgöl'ün anayurdu kadim şehir Şanlıurfa'da Türk Daması ve Şanlıurfa Damacılar Derneği olacak.

Tabi ki dilim döndüğünce. Zira bu kültür diyarı şehri anlatmak ne kadar zor ise bu muazzam kentin bir o kadar muazzam olan damasını da anlatmak öylesine zordur.

Damanın Urfa'da ki varlığı belki de damanın varlığı kadar eskidir. Ancak derli toplu ve kurumsal yapısına, Federasyonumuz yönetim kurulu üyesi ve dama gönüllüsü Sayın Vedat GÜZEL başkanlığındaki Şanlıurfa Damacılar Derneği ile kavuşmuştur. Mehmet KESKİN, Mehmet TERZİOĞLU, Mehmet Nur KÜÇÜK, Kemal ÜLGEN, Mehmet Ali DEMİR ve Nevzat Tekin GÜZEL'in katılımı ve desteği ile kurulan Şanlıurfa Damacılar Derneği ulusal ve uluslararası şampiyonalarda çok iyi bir şekilde Şanlıurfa’mızı temsil etmektedir.

Bünyesinde Mehmet TERZİOĞLU (Fırıncı Mahmut), Mehmet KESKİN (Hoca), Cemil AYDIN (Şeyh), Cuma ERKUT gibi son derece başarılı sporcuları olmakla beraber köklü bir dama kültürünü de bulunduran Şanlıurfa, damanın hem sporculuk hem de yöneticilik anlamında Türk daması için her zaman lokomotif olmuştur.

Bu hafta çözümlerini sunacağımız oyunlar Şanlıurfa’nın kıymetli ustalarından olacak.

Saygılarımla Ahmet Murat

***

1. Oyun...

1. Oyun çözümü...

2. Oyun...

2. Oyun çözümü...

3. Oyun...

3. Oyun çözümü...