Enver Altaylı’ya ‘Hablemitoğlu’ tutuklaması

FETÖ’den hapis ceza alan CIA bağlantılı eski istihbaratçı Enver Altaylı’ya Necip Hablemitoğlu cinayeti soruşturmasında tutuklama kararı verildi. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, soruşturmanın şüphelilerinden O.T’nin Enver Altaylı’yla irtibatı olduğunu tespit etmişti

Enver Altaylı’ya ‘Hablemitoğlu’ tutuklaması

AYDINLIK / ANKARA

Necip Hablemitoğlu suikastına ilişkin Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturmada şüpheli sıfatıyla ifadesi alınan Enver Altaylı tutuklandı. Aydınlık, 29 Ocak 2022'de "Hablemitoğlu cinayetinde Enver Altaylı izi" başlığıyla yayımladığı haberde bu noktaya ilk olarak dikkat çeken gazete olmuştu.


Hablemitoğlu suikastına ilişkin Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma devam ediyor. Soruşturmada geçtiğimiz aylarda aralarında Levent Göktaş'ın da bulunduğu 7'si eski Özel Kuvvetler Komutanlığı mensubu asker 9 kişi hakkında gözaltı kararı çıkarılmıştı. Bu şüphelilerden M.A'nın FETÖ firarisi Mustafa Özcan’ın eski özlem kalem müdürü olduğu, O.T'nin ise eski istihbaratçı Enver Altaylı ile irtibatı tespit edilmişti. Son olarak Mustafa Özcan ve Enver Altaylı ile bağlantılı isimlerin gözaltına alınması ile birlikte Altaylı'nın da önceki gün şüpheli sıfatıyla ifadesi alındı. Altaylı ifadesinin ardından Hablemitoğlu suikastı soruşturmasında da tutuklandı.


KIZINDAN AÇIKLAMA


Enver Altaylı'nın kızı ve avukatı Dilara Yılmaz, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "19 Ağustos 2022'de müvekkilim/babam Enver Altaylı savcılık ifadesi için adliyeye götürüldü. 79 yaşında ve yüksek tansiyon hastası babam 15 1/2 saat adliyede tutuldu. Babama yaşatılanlar nedeniyle günün sonunda insanlık ve hukukumuzun geldiği durum adına hicap ettim. Sorgunun ardından savcı, zaten tutuklu olan babamı tutukluluk talebiyle sulh ceza hakimliğine sevk etti. Babam 3. Sulh Ceza Hakimliğinde savunmasına başladı. 1 dakika sonra hakim, 79 yaşındaki babama bağırarak savunma yapmasına engel oldu. Bunun üzerine zaten rahatsızlığı bulunan babam yüksek tansiyon sebebiyle bayılarak yere düştü. Tutuklanmasına ilişkin kararı ise, en baştan verilmiş olan bir kararın tarafımıza sergilenmesinden başka bir şey değildi." ifadelerini kullandı.


ÖNCEKİ İFADELER


Hablemitoğlu suikastına ilişkin yürütülen soruşturmada 2016 yılında, eski Sağlık Bakanı Halil Şıvgın’ın “tanık” olarak ifadesine başvurulmuştu. Şıvgın, “Mustafa Özcan ile İstanbul’da Samanyolu TV’de katıldığım bir program sonrasında tanıştım. Enver Altaylı program sonrasında Mustafa Özcan ile birlikte dışarıda bekliyorlardı. Altaylı, Mustafa Özcan’ı özellikle tanıştırmak için beklediklerini söyledi. Özcan kendisini tanıtırken kitap, kırtasiye gibi işlerle meşgul olduğunu söyledi. Sanırım Altaylı, Özcan’a, Hablemitoğlu’nun Fetullah Gülen ile ilgili yaptığı çalışmayı söylemiş olacak ki bana, ‘Bir doçent bununla ilgili bir çalışma yapıyor. Biz bu kişi ile nasıl görüşürüz?’ şeklinde soru sordu. Ben de, ‘Bu konuya karışmam, beni ilgilendirmez’ dedim. Görüşme sonrasında Hablemitoğlu’nu bu konuda bilgilendirdim. Altaylı benim büroda Hablemitoğlu’nun yaptığı işlerle ilgili ‘Ivır, zıvır’ demesine rağmen Mustafa Özcan’a farklı aksettirmiş ki benden yardımcı olmamı istedi” şeklinde ifade vermişti.

CASUSLUK VE FETÖ ÜYELİĞİ SUÇUNDAN CEZALANDIRILMIŞTI

Eski istihbaratçı Enver Altaylı'ya, Ankara 16. Ağır Ceza Mahkemesinde yargılandığı davada, "siyasi ve askeri casusluk" suçundan 13 yıl 4 ay, "silahlı terör örgütüne üyelikten" ise 10 yıl hapis cezası verilmişti. Sanık Mehmet Barıner'e de "siyasi ve askeri casusluk" suçundan 12 yıl 6 ay, "silahlı terör örgütüne üyelikten" ise 8 yıl 9 ay hapis cezası verilmişti. Örgüte yardım etmekle suçlanan tutuksuz sanık Seda Chamatzoglou da beraat etmişti. Sanıklar Altaylı ve Barıner'in tutukluluk hallerinin devamı kararlaştırılmıştı. Ankara 16. Ağır Ceza Mahkemesince, 8 Kasım 2021'de karara bağlanan dosyanın kanun yolu incelemesini yapan Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 22. Ceza Dairesi de, yerel mahkemenin verdiği mahkumiyet ve beraat hükümlerinde usul ve esas yönünden hukuka aykırılığın bulunmadığını belirterek sanık ve avukatlarının istinaf başvurusunu esastan reddetmişti. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı da, Altaylı’ya FETÖ üyeliğinden verilen 10 yıl hapis cezasının onanmasını isterken, “siyasi ve askeri casusluk” suçundan verilen 13 yıl 4 aylık mahkûmiyet hükmünün ise bozulmasını talep etmişti. Dosyadaki temyiz incelemesi, Yargıtay 3. Ceza Dairesi tarafından yapılacak.

Etiketler enver altaylı necip hablemitoğlu fetö