Europol: Cihatçılar Ukrayna’ya gidiyor

AB Kolluk Kuvvetleri İşbirliği Ajansı (Europol) Direktörü Catherine De Bolle, kontroller sonrası veri tabanlarında cihatçı teröristlerin savaşmak için Ukrayna’ya gittiklerinin ortaya çıktığını söyledi. Rus istihbaratı da operasyonun başlarında Suriye’den cihatçıların getirildiklerini açıklamıştı

Europol: Cihatçılar Ukrayna’ya gidiyor

DIŞ HABERLER SERVİSİ

Ukrayna’da başlayan operasyonlar sonrasında en çok gündemde yer alan konulardan birisi Ukrayna’ya giden paralı savaşçılardı. Avrupa ve Amerika da dahil olmak üzere birçok paralı savaşçının Rusya’ya karşı Ukrayna’da savaştığı bilinen bir gerçek. Bir diğer bilgi ise başta Orta Doğu olmak üzere çeşitli bölgelerden gelen cihatçı teröristler.

Europol Direktörü Catherine De Bolle, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "SIS (Schengen Bilgi Sistemi) sistemindeki ve veri tabanlarımızda yapılan bazı kontroller hem cihatçı hem de sağcı terörizmin (Ukrayna'ya) seyahatini doğrulamaktadır." dedi.

‘AB’DE TERÖR FAALİYETLERİ OLABİLİR’

Kuzey Makedonya'nın başkenti Üsküp'te düzenlenen "Organize Suçlarla Mücadele Eden Emniyet Müdürleri: Zorluklar ve Destek" konulu bölgesel konferansında konuşan De Bolle, Rusya'nın Ukrayna'ya yaptığı askeri operasyonun Avrupa güvenliğine yönelik olası tehlikeleri hakkında konuştu. Batı Balkanların, Europol için öncelikli bölge olduğunu söyleyen De Bolle, Batı Balkan ülkeleriyle daha fazla işbirliğinin ve eylemlere ortak katılımın önemini vurguladı.

Ukrayna'da birikmiş olan silahların kaçakçılığı riskine dikkati çeken De Bolle "AB'de bir terör faaliyeti tehdidi de ortaya çıkabilir. Yabancı savaşçılar halihazırda savaş bölgesine gidiyor. Bazıları sonunda radikalleşerek AB'ye dönebilir, kamu güvenliği tehdidi oluşturabilir." diye konuştu.

SIĞINMACILARIN İSTİSMAR RİSKİ

Ukraynalı sığınmacıların istismar riskiyle ilgili endişelerini de dile getiren De Bolle, sığınmacıların insan kaçakçılığına karışan suçluların kurbanı olabilecekleri uyarısında bulundu. Kuzey Makedonya İçişleri Bakanı Oliver Spasovski de farklı ülkelerdeki kolluk kuvvetleri arasında daha fazla iş birliği yapılması çağrısında bulunarak, "Avrupa Birliği'nin bir parçası olursak, Avrupa'yı suçtan daha kolay koruyacağız. Bu konudaki duruşumuz oldukça açık. Biz Avrupa yolundayız ve bu konuda tutarlıyız." dedi.

Konferansa Europol'den üst düzey yöneticilerin yanı sıra Batı Balkanlar ve İtalya, Yunanistan ile Bulgaristan'dan polis yetkilileri katıldı.

RUS İSTİHBARATI AÇIKLAMIŞTI

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Almanya Başbakanı Olaf Scholz'la görüşmesinde Ukrayna'da üçüncü ülkelerden gelen paralı askerlerin ve hatta cihatçıların giderek daha fazla görüldüğünü söyledi. Kremlin basın servisi, Putin'den alıntı yaparak yaptığı açıklamada, "Arnavutluk ve Hırvatistan dahil üçüncü ülkelerden gelen paralı askerleri, Kosovalı militanları ve hatta Suriye'de silahlı operasyon tecrübesi olan cihatçıları gözlemiyoruz." açıklamasını yapmıştı. Rusya Dış İstihbarat Servisi'ne göre, Polonya topraklarını kullanan İngiltere ve ABD'nin özel servisleri Ukrayna'ya militan gönderiyor. Rus Dış İstihbarat Servisi'ne gelen bilgilere göre, ABD ve İngiliz istihbarat servislerinin fiili olarak Polonya topraklarını Orta Doğu da dahil olmak üzere Ukrayna'ya silah ve militan taşımak için kullanılan bir “lojistik merkezine” dönüştürdüğünü gösteriyor

Etiketler Avrupa Birliği europol Ukrayna cihatçı