Harbiye’ye AKP referanslı subay

TSK bünyesinden alınıp, Milli Savunma Bakanlığı’na bağlanan Kara Harp Okulu’na, bu yıl alınan adayların yüzde 30’unun AKP il ve ilçe başkanlarının referansıyla alındığı ortaya çıktı.

Harbiye’ye AKP referanslı subay

Erdem Atay / Ankara

TSK bünyesinden alınıp, Milli Savunma Bakanlığı’na bağlanan Kara Harp Okulu’na, bu yıl alınan adayların yüzde 30’unun AKP il ve ilçe başkanlarının referansıyla alındığı ortaya çıktı. Referans sayısının çok fazla olduğu, komisyonda bulunan bazı askerlerin de bu durumdan rahatsız olduğu belirlendi.

Aydınlık’ın edindiği bilgilere göre, bu yıl Harbiye’ye yaklaşık 150’den fazla subay adayı alımı yapıldı. Yapılan seçimler bakanlıktan bir yetkili başkanlığında muvazzaf ve emekli askerlerden oluşan komisyon tarafından seçildi. Komisyona katılanlara “hamili kartların” verildiği öğrenildi. Önümüzdeki eğitim yılında da yaklaşık 600 kadar subay adayının alınacağı biliniyor.

SPOR İSTEMİYORLAR

Kara Harp Okulu’na torpille giren kişilerin spor eğitiminden de rahatsız olduğu öğrenildi. Buna göre, AKP referansıyla Harbiye’ye girmiş subay adayları sabah sporunu yapmak istemiyor. Bu taleplerini kendi aralarında konuşarak dillendiren subay adaylarının, “Biz buraya subay olmaya geldik, sporcu değil” diyerek tepki gösterdiği belirtildi.

Daha önceki Kara Harp Okulu’na alım komisyonuna defalarca katılmış bir emekli subay referansla subay alımı konusunu Aydınlık’a değerlendirdi. Kanun Hükmünde Kararnameler ile Türk Silahlı Kuvvetleri’nin parçalara bölündüğünü ve tüm yapısının bozulduğunu söyleyen emekli subay “TSK’nın yapısının değiştirilmesiyle torpilin önünü açtılar. Şimdi hiç subay olarak alınmayacak kişiler bile, sorumsuzca alınabilecek” diye konuştu.

KOMUTANLAR YİNE ‘ABİ’ OLUR

Aydınlık’a konuşan eski Kara Harp Akademisi Komutanı emekli Tümgeneral Ahmet Yavuz da şunları söyledi: “Kesinlikle Silahlı Kuvvetlerin bütün torpil ve adam kayırma dayalı sistemlerden uzak tutulması gerekir. Yaşadığımız sorunların temelinde her şeyden önce torpille birilerinin bir yerlere getirilmesi var. Birileri birilerinin adamı olursa yine başka türlü komutanının yerine abisinden emir alan adamlar TSK’ya hakim olur. Bu da doğru bir şey olmaz, yanlış olur.”

AKP’NİN VİP HAKİMLERİ

Avukatlıktan hakimliğe geçiş sınavında da torpil iddiaları öne çıkmıştı. Mülakatta AKP’lilere ve AKP’ye yakın isimlere ayrıcalık yapıldığı belirtilirken sınavda yüksek not alanların elendiği, düşük not alan AKP’ye yakın isimlerin hakim yapıldığı bildirilmişti. CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş “AKP’nin VİP Hakim listesini irdeledikçe skandal büyüyor” demişti. Danıştay Başkanı Zerrin Güngör’ün kızı Gonca Hatinoğlu, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın Özel Kalem Müdürü Muhammed Said Pamukçu, VİP hakim olarak göreve başlamıştı.