İçişleri Bakanı Süleyman Soylu: LGBT derneklerine devasa bütçeler aktarıyorlar

İçişleri Bakanı Soylu, 'Terör örgütlerine para aktarırlardı, bilirdik. Bugün iş öyle bir noktaya geldi ki LGBT derneklerine devasa bütçeler aktarıyorlar, bunlara propaganda ve iletişim desteği veriyorlar. Karşımızdaki mücadelenin çetinliğini buradan anlayın' dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu: LGBT derneklerine devasa bütçeler aktarıyorlar
A+ A-

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 17-21 Ocak'ta düzenlenen 110. Dönem Kaymakam Adayları Uyum Kursu'nun Eğitim Dairesi Başkanlığındaki kapanış törenine katıldı.

Tören öncesinde Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünce hazırlanan mobil nüfus tırını gezen ve yetkililerinden bilgi alan Soylu, aynı kapasiteye sahip benzer bir tırın Göç İdaresi Başkanlığı bünyesinde de faaliyet göstermesi için talimat verdi.

Daha sonra törende konuşan Soylu, katılan 110 kaymakam adayının içerisinde 16 kadının olduğunu söyledi.

Konuşma sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile kısa bir telefon görüşmesi yapan Soylu, daha sonra konuşmasını Erdoğan'ın selamlarını ileterek sürdürdü.

Kaymakam adaylarına seslenen Soylu, görevlerini yaparken devleti bir insan gibi algılamaları gerektiğini belirterek, yasaların, evrakın, binaların, dijital belgelerin bu insanın organları, devletin kendisinin ise bir ruh olduğunu söyledi. Bu anlayışa erişen kişinin bir "devlet adamı" olacağını ve verilen emaneti hakkıyla taşıyacağını ifade etti.

'MÜCADELENİN ÇETİNLİĞİNİ BURADAN ANLAYIN'

Yeni kaymakamlardan büyük bir emaneti sırtlanmaya hazır olmalarını isteyen Soylu, kaymakam adaylarının hep ileriye, geleceğe, iyiye, değişime doğru, Türk insanının hizmetkarlığı ve iyiliği yönünde karar vermeleri gerektiğini kaydetti.

Soylu, sözlerine şöyle devam etti:

"Bu ülkenin refahı, huzuru, güvenliği, başarısı ve asayişinde, hatta trafik güvenliğinde, kurumlarımızın teknik kapasitelerinde çok önemli bir noktaya geldik. Bunun devamı için sizlerin enerjisine, bilgisine, ortaya koyacağınız gayrete ihtiyacımız var. Tehlikenin büyüklüğünü, işin zorluğunu şuradan anlayın, teröre silah yardımı yaparlardı, bunu bilirdik. Terör örgütlerine para aktarırlardı, bunu da duyduk, bilirdik. Uyuşturucu ticaretini desteklerlerdi, bunu da öğrendik, bunu da bildik. Bugün iş öyle bir noktaya geldi ki LGBT derneklerine devasa bütçeler aktarıyorlar, bunlara propaganda ve iletişim desteği veriyorlar. Karşımızdaki mücadelenin çetinliğini buradan anlayın. Dolayısıyla bu milletin geleceğini korumak için size, sizlerin ferasetine, bilgisine ihtiyacımız var. Türkiye çok değişti ve bu değişim durmayacak. Bu değişimin lokomotiflerinden birisi de siz olacaksınız. Her ilçeyi olumlu anlamda değiştirecek ve geliştireceksiniz. Artık Türkiye'nin standartları farklıdır. Demokratik standartları, hukuk standartları, hoşgörü standartları, bütün bunlar, çok daha farklıdır. Bu konularda özellikle çok dikkatli olmanızı istiyorum."

‘ŞEFKATLİ, MERHAMETLİ VE VİCDANLI OLUN’

Adayların görev yapacakları yerlerde kaymakam ve yönetici olarak bir kimlik inşa edeceklerini dile getiren Soylu, bu kimliğin, şefkat, merhamet ve vicdan üzerine kurgulanmasını istedi. Şefkatli olmanın ve "evet" demenin bir zafiyet ve otoritesizlik olmadığını anlatan Soylu, "Disiplin ayrıdır, insanlara olumlu yaklaşmak ayrıdır." dedi.

Kaymakamların devlette en uzun staj sürecini geçirdiğini ve onlara ciddi bir eğitim verildiğini belirten Soylu, bu eğitimin staj sonrasında da bitmeyeceğini söyledi.

Kaymakam adaylarının değişen ve gelişen şartları anında takip edebilme kabiliyet ve kapasitesinde olmalarını, hayatlarının sonuna kadar bilginin peşinden koşmalarını isteyen Soylu, şöyle konuştu:

"Bizim bu değişim ve gelişimden daha hızlı adım atma zaruretimiz var. Bunu anlayabilme, yönetebilme ve buna çare üretebilme ve meselelerin peşinden koşmak değil, tam tersi meselelerin önünden gidebilme kabiliyetine ihtiyacımız var. Bizim Bakanlığımız meseleler olduktan sonra peşinden gitmenin herhangi bir kıymetinin olmadığı bir bakanlıktır. Biz önleyiciyiz, bizim görevimiz bu. Sıkıntıları önceden görüp tedbir almakla yükümlüyüz. "

Bunun tersinde hareket edilmesi durumunda sürekli olayların peşinden koşan, nefes nefese kalan ve yöneten değil olayların, tepkilerin yönettiği bir anlayışla karşı karşıya kalacaklarını ifade eden Soylu, Türk devletinin iki karakterinin olgunluk ve soğukkanlılık olduğunu vurguladı.

‘KİBİRDEN UZAK DURUN’

Kaymakam adaylarının yönetici olacaklarını hatırlatan Soylu, adaylardan endişe, tereddüt, arafta kalma ve basiretsizlik içerisinde olmamalarını, sürekli "çözüm" ortaya koymalarını istedi.

Adaylara "Ne yapın edin, kibirden uzak durun." diye seslenen Soylu, şunları kaydetti:

"Ben kaymakamım, ben valiyim, Allah'ınızı severseniz bu laflara dilinizi alıştırmayın. Sizin dışınızdakilerin, sizi tanımlamak için kullandıklarını kendinize ait bir üstünlük anlayışı olarak görmeyin. Allah'ın da milletin de gücüne gider. Valilik ve kaymakamlık, size bu büyük millete, devlete ve coğrafyaya hizmet için verilmiş büyük bir fırsattır. Sonsuz kere şükredin. Bunu önümüzdeki günlerde karşılaştığınızda anlayacaksınız. Yaptığımız işin bir tek karşılığı vardır. Vatandaşımızın 'Allah sizden razı olsun.' cümlesidir. Başka hiçbir karşılığı yoktur."

MÜLKİ İDARE KADROLARININ ÜÇTE BİRİ YENİLENDİ

15 Temmuz'dan sonra mülki idare kadrolarının üçte birinin yenilendiğini ve bunun çok önemli bir değişim olduğunu ifade eden Soylu, "Sizler de bunun bir parçasısınız. Sizlere inanıyor ve güveniyorum." dedi.

Soylu, kaymakam adaylarından, görev yerlerinde çocuk ve gençlere sadece yaptıklarıyla değil davranışlarıyla da rol model olmalarını istedi.

Kaymakam adaylarına kötü niyetle, hakaret ve iftiralarla karşı karşıya kaldıklarında sabırlı olmalarını ve Allah'a sığınmalarını tavsiye eden Soylu, "Eğer doğru yapıyorsanız size morali verecek olan millettir. Canınız sıkıldığı zaman bir esnafın yanına gidip sandalyeye oturduğunuzda, eğer doğru yaptığınıza inanıyorsanız, sizin gönlünüzü rahatlatacak cümlelerin bir mucize eseri karşıdan geldiğini göreceksiniz." diye konuştu.

Soylu, konuşmasının ardından kursa katılanlarla hatıra fotoğrafı çektirdi.

TÜRKİYE ERMENİ TOPLUMUNA MENSUP İLK KAYMAKAM ADAYI

110. Dönem Kaymakam Adaylığı Uyum Kursu'na 16'sı kadın 110 kişi katıldı. 37 farklı üniversite ve 11 farklı bölümden mezun olan adaylar arasında Türkiye Ermeni toplumuna mensup Berk Acar da yer aldı.

Hukuk Fakültesinden mezun olduktan sonra avukat olarak çalışan Acar, sınavlarda başarı sağlayarak kaymakam adayı olmaya hak kazandı. Kursu tamamladıktan sonra staj yapacak olan Acar, bu sürecin ardından göreve başlayacak.

Böylece Berk Acar, Cumhuriyet tarihinin Türkiye Ermeni toplumuna mensup ilk kaymakamı olacak.

AA

Etiketler süleyman soylu içişleri bakanı lgbt dernek bütçe mücadele