‘İki türlü alınan ödül: Ya parayla ya da ‘Aydınlık’la’

Aydınlık’taki yazıları ve kitapları Onur Akay’a ödül getirdi. Dostluk Grubu Derneği’nin, Türk Sanat Müziği’ne katkılarını ödüle layık gördüğü Akay tartışma yaratacak bir açıklama yaptı

‘İki türlü alınan ödül: Ya parayla ya da ‘Aydınlık’la’
A+ A-

ALİ ULUSOY

Ses sanatçısı ve yazar Onur Akay'a "Türk Sanat Müziği'ne Katkı Koyan Yazar" ödülü verildi. Dostluk Grubu Derneği'nin “1. Türk Sanat Müziği Ödülleri” kapsamında verilen ödülle ilgili Aydınlık’a açıklamada bulunan Onur Akay, halk oylamasıyla belirlenen bu ödülün anlamına değindi. Günümüzde ödüllerin bir sektör haline gelerek anlamsızlaştığına dikkat çeken Akay, Aydınlık Gazetesi’ndeki yazıları ve kitaplarıyla Türk Sanat Müziği’ne koyduğu katkılardan dolayı aldığı ödülün ise ayrı bir anlam taşıdığını belirtti. Akay, törende ödül alan birçok tanınmış sanatçının da bu ödülleri önemsediğinin altını çizdi.

Dostluk Grubu Derneği'nin Foça Belediyesi Yenifoça Korosu ile birlikte düzenlediği Ödül Gecesi Konseri, Karşıyaka'daki Ahmet Piriştina Kültür Merkezi'nde yapıldı. Nihavend Faslı ile başlayan gecenin ikinci bölümünün başında ise dernek tarafından İzmir halkının halkoylamasına sunulan 1. Türk Sanat Müziği Ödülleri sahiplerine verildi. Dostluk Grubu Derneği'nin açtığı internet formundan elde edilen verilere göre, ödül kazanan isimlere ödüllerini derneğin kurucu başkanı Ahmet Eren Özen takdim etti. "En İyi TSM Kadın Ses Sanatçısı" ödülü Bülent Ersoy’a, "En İyi TSM Erkek Ses Sanatçısı" ödülü Coşkun Sabah’a, "TSM'ye Katkı Koyan Yazar" ödülü Onur Akay’a ve TSM Onur Ödülü ise Gönül Yazar’a takdim edildi.

‘ÖDÜL VERMEK SEKTÖR OLMUŞ’

Onur Akay, Aydınlık’a yaptığı açıklamada, piyasada ödül vermek için kurulan şirketlere dikkat çekerek, kendisini de bir keresinde para karşılığında ödül vermek için aradıklarını belirtti. Akay şunları söyledi:

“Günümüzde, parayı veren ödülü kapar oldu. Markasını ve ismini duyurmak isteyen herkes parayla ödül satın alıyor. Ödül vermek için kurulan şirketler bile var. PR dünyasında ödül almayanı dövüyorlar. Artık herkesin bir ödülü var desek yanlış olmaz. Mesela bir ödül töreni için beni aradılar. Bana ödül vermek istiyorlarmış. Tören, sosyal medyada, televizyon kanallarında ve basında yer alacakmış. Benden 10 bin TL istediler. Sektör olmuş bu iş.”

‘AYDINLIK AİLESİ ADINA KABUL ETTİM’

Buna rağmen sektörün içinde halkın oyları ile ödül veren çok önemli kurum ve kuruluşların da olduğunu belirten Akay, Türk Sanat Müziğine katkılarından dolayı kendisine halk oylaması ile ödül veren Dostluk Grubu Derneği’nin de onlardan biri olduğunu söyledi. Akay, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu ödüller Bülent Ersoy, Gönül Yazar ve Göksel Baktagir gibi değerli sanatçılarımızı da çok ayrı mutlu etti. İzmir halkı Aydınlık Gazetesi'nde yayımlanan yazılarım başta olmak üzere, 'Türk Musikisinde Makamların Oluşması ve Seyir Tekniği' ve 'Görmeden Sevmek' isimli kitaplarımla bana bu ödülü layık görmüş. Bu ödülü, Türk sanat müziğine çok önemli katkıları olan tüm Aydınlık ailesi adına kabul ettim. Başta Türk sanat müziği korolarının şefi Ahmet Eren Özen'e ve oy veren herkese gönülden teşekkür ediyorum.”

Etiketler Onur Akay Türk Sanat Müziği'ne Katkı Koyan Yazar ödülü