Kadro bekleyen işçiler Perinçek'i ziyaret etti! 'Sesiniz olacağız'

Hükümet, “herkese kadro” sözünü tutmadı. 90 bin taşeron işçisi kadro dışı bırakıldı. Ankara'ya gelen işçiler Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek ile görüştü, destek istedi. Perinçek, taşeron köleliğine son verilene kadar emekçilerin mücadelesine destek olacaklarını söyledi.

Kadro bekleyen işçiler Perinçek'i ziyaret etti! 'Sesiniz olacağız'
GAZETE HABERLERİ
GAZETE HABERLERİ Editör

AYDINLIK/ ANKARA

Ak Parti Hükümeti 2019 yılında bir kısım taşeron işçileri KHK ile kadroya almıştı. Ancak "herkese kadro" sözü yerine getirilmedi. Başta KİT'lerde, demiryollarında, karayollarında olmak üzere 90 bin taşeron işçisi kadro dışı bırakıldı. İşçiler yıllardır kadro konusunda adım bekliyor. Eski Çalışma Bakanı Vedat Bilgin çalışmanın bittiğini söylemişti ancak bittiği söylenen dosya hâlâ Meclis'e gelmedi.

Ankara'ya gelen işçiler Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’i ziyaret etti. İşçiler yaşadığı sorunları tek tek anlattı. Önceki Çalışma Bakanı Vedat Bilgin’in verdiği sözler olduğunu hatırlatan işçiler, “Seçim oldu ve Bakan değişti. Devlette devamlılık esastır. Verilen sözlerin yerine getirilmesini bekliyoruz.” diyor.

‘90 BİN KİŞİYİZ’

Heyette yer alan İsa Pekdoğan, 4 Aralık 2017 tarihinin kendileri için milat olduğunu belirterek, bu tarihte Ak Parti iktidarının taşerona kadro olarak çıkarttığı yasanın nasıl mağdurları olduklarını anlattı.

“Arkadaşlarımız 4 Aralık 2017’de çıkan 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) kapsamı dışında bırakıldı. Kar kış demeden çalışıyoruz. Bu kapsamda 18 tane kamu iktisadi teşebbüsü var, 90 bin arkadaşımız bu kanunun mağduru.” diyen Pekdoğan sözlerine şöyle devam etti:

“Cumhurbaşkanımızın yaklaşık 12 mitingine katılarak taleplerimizi ilettik. Talebimiz işçinin hakkını almak. Her kapıyı çaldık, çalmaya da devam ediyoruz. 696 KHK’dan sonra bakanlar kurulu toplantısında ‘Kamu iktisadi teşekküllerinde çalışan işçiler kurum bütçesine alınabilir’ diye bir karar çıktı. ‘Alınabilir’, ‘edilebilir’ gibi kesin hüküm içermeyen cümlelerin geçtiği bir karar olduğu için gereği yapılmadı. Bazı kesimlerde biraz uygulandı, o kadar. Bu güne kadar Cumhurbaşkanına ulaşmaya çalıştık. Bakanlar değişti, 6 yıldır uğraşıyor, sesimizi duyurmaya çalışıyoruz.”

KİT'lerde insanların aynı işyerinde aynı işi yaptığını ama farklı ücretler aldığını belirten Pekoğlu, geçim sıkıntısına işaret ederek, 90 bin mağdurun aileleriyle birlikte 450-500 bin kişinin doğrudan olumsuz etkilendiğini söyledi ve Doğu Perinçek’ten bu konuda destek istedi.

‘SİZLERİN ÖZELLEŞTİRMEYE KARŞI OLDUĞUNUZU BİLİYORUZ’

Taşeron işçilerden Volkan Tekin de, Kamu İktisadi Teşebbüsleri Taşeron İşçiler Derneği (KİT-DER) adından bir dernek kurduklarını anlatarak derneği ve faaliyetlerini tanıttı.

Heyette yeralan Selim Ülger ise “Sizlerin özelleştirmeye ne kadar karşı olduğunuzu biliyoruz.” diyerek şu vurguları yaptı:

“Şeker fabrikaları özelleştirildi, sonuçlarını hep birlikte gördük. 2 liralık şeker 20 lira oldu. Şimdi BOTAŞ’ın, TCDD’nin, TEİAŞ’ın, devlet hava meydanlarının özelleştirilmesi konuşuluyor. Bu kritik kuruluşların devlet için elzem olduğunu ve özelleştirilmesinin ne kadar büyük bir yanlış olduğunu söylüyor ve bu konuda sizin hassasiyetini bildiğimiz için sesimize ses olmanızı, destek vermenizi istiyoruz.

PERİNÇEK: TAŞERON KÖLELİĞİNE SON VERİLENE KADAR DESTEK OLACAĞIZ

İşçileri dinleyen Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, taşeron köleliğine son verilene kadar emekçilerin mücadelesine destek olacaklarını söyledi. Ak Parti Hükümetine de çağrı yaptı.

Perinçek, 2017'de çıkan yasanın sorunu çözmediğini söyleyerek, “Taşeron işçilik Türkiye'de bir yara, bir ayıp ve anayasamızda aykırıdır. Aslında taşeron işçilik anayasaya karşı önemli bir işçi kitlesini mağdur duruma düşürmek için işçi düşmanı bir uygulamadır.” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı ve bakanlara seslenen Perinçek, devamında şöyle konuştu:

“Taşeron işçiler derhal kadroya alınmalıdır. 90 bin işçimizin aileleriyle birlikte bu mağduriyetleri giderilmelidir. Hep birlikte mücadele edeceğiz. Özelleştirmeye karşı tavrınız da bizi ayrıca mutlu etti. Biz de daha önce bu konuda büyük mücadele verdik. Daha önce girişimlerde bulundular, şimdi bir atak daha yapmaya girdiklerini görüyoruz. Bu işletmeler kamu için vazgeçilmez, güvenlik açısından da vazgeçilmez kuruluşlardır. Hep birlikte büyük bir mücadele vereceğiz. Çalışmalarımızı birleştireceğiz. Bütün imkanlarımız sizin emrinizdedir. Hükümet nezdinde girişimlerde de elimizden geleni yapacağız. Hep birlikte davulla zurnayla bu mücadelenin zaferini kutlayacağız.

‘KAMUYA YÜK DEĞİL, AKSİNE KAZANÇ GETİRİR’

Derneği kurmalarının ve örgütlenmelerinin de çok iyi olduğuna vurgu yapan Perinçek, “Bu dernek başarı kazandıktan sonra başka görevleri de olacak. 90 bin işçinin kadroya alınması konusunda kamuda yeterli kaynak var. İşçilerin kamuya alınması yük getirmez, aksine kamuya ek kazanç getirir.” sözlerini kullandı. Heyette yer alan işçiler de kamuya alınacak işçilerin kamuya yük değil, kazanç getireceğine dair çalışmalar olduğunu belirterek, Perinçek’e sundukları dosyada bu çalışmaların ayrıntısıyla mevcut olduğunu söylediler.

PLAKET VERDİLER

Konuşmaların sonrasında işçiler Vatan Partisi liderine bir plaket verdi. Plaketi alan Perinçek, bu plaketle kendisine bir sorumluluk verilmiş olduğunu belirterek, “Bu hediyeyi başucuma koyup, başarı kazanılan kadar çalışmalarda gayretli olacağım, bakıp görevimi sürekli hatırlayacağım.” dedi.

Ziyaret sırasında Perinçek’e Vatan Partisi Genel Sekreteri Özgür Bursalı, Merkez İşçi Sendika Bürosu Başkanı Hüseyin Karanlık ve Merkez Örgütlenme Bürosu Başkanı Savaş Oruç eşlik etti.

 

Etiketler taşeron işçi Vatan Partisi Doğu Perinçek