Lezita'da örgütlenen Öz Gıda-İş'ten Doğu Perinçek'e mektup

Lezita'da örgütlenen Öz Gıda-İş, Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek'e mektup gönderdi. Öz Gıda-İş Sendikası Genel Başkanının gönderdiği mektupta, "desteklerinden ötürü size ve şahsınızda tüm Vatan Partisi mensuplarına şükranlarımı sunarım." ifadeleri yer aldı.

Lezita'da örgütlenen Öz Gıda-İş'ten Doğu Perinçek'e mektup

Lezita'da örgütlenen Öz Gıda-İş, Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek'e mektup gönderdi. Öz Gıda-İş Sendikası Genel Başkanı Mehmet Şahin'in Vatan Partisi liderine gönderdiği mektupta, sendikanın İzmir Kemalpaşa'da faaliyet gösteren Abalıoğlu Lezita fabrikasında başlatılan örgütlenme çalışmalarını engellemeye yönelik uygulanan yaptırımlara karşı, Vatan Partisi'nin verdiği desteğe teşekkür edildi.

Gönderilen mektup şu şekilde:

Sendikamızın, İzmir Kemalpaşa'da faaliyet gösteren Abalıoğlu Lezita fabrikasında başlatılan örgütlenme çalışmalarını engellemeye yönelik; işveren tarafının yaptığı baskı, yıldırma ve işten atma eylemlerine karşı hak ve emeğin yanında yer alarak vermiş olduğunuz desteklerden ötürü size ve şahsınızda tüm Vatan Partisi mensuplarına şükranlarımı sunarım.

NE OLMUŞTU?

Çalışma Bakanlığı, Öz Gıda-İş Sendikası’nın Abalıoğlu Lezita Gıda Sanayi AŞ'de toplu iş sözleşmesi yapabilmesi için yetki tespit çoğunluk tespitini sendika ve işverene ulaştırdı. İşveren ise çoğunluk tespitine itiraz hakkını kullandı. Bu süreçte, ağustos ayında sendikanın örgütlenmesi sırasında 20 işçi işten çıkarıldı. Sendikanın paylaştığı bilgiye göre işçilerin işe iade ve sendikal tazminat davaları açıldı, çoğunun davası sonuçlandı ve işe iadelerine hükmedilerek, sendikal tazminata hak kazandılar. Ancak, yerel mahkemede verilen karar istinafa taşındı. Yetki davası sürerken, işten çıkarılan toplam 39 işçinin fabrika önü direnişi devam ediyor.

AYDINLIK FABRİKADAN GÖRÜNTÜLER YAYIMLADI

Lezita’da işten çıkarıldığı için direnişte olan işçilerden Burçak Gürledik, fabrikada çekildiği iddia edilen ve halk sağlığını tehdit eden görüntüleri doğrulamıştı. Öz Gıda İş Sendikası da Aydınlık'ın halk sağlığını gözettiğini söylemiş ve haberler için teşekkür etmişti.

 

Etiketler lezita doğu perinçek vatan partisi öz gıda iş sendika grev mehmet şahin