Macaristan Başbakanı: TürkAkım’a saldırabilirler

Macar Lider Viktor Orban, Kuzey Akım 2 sabotajından sonra TürkAkım’ın da hedef alınabileceğini söyledi ve ekledi: “Bu sefer örtbas edemezler.” ABD’li Pulitzer ödüllü gazeteci Seymour Hersh, Kuzey Akım sabotajının ABD Başkanı Joe Biden’ın emriyle CIA tarafından yapıldığını yazmıştı.

Macaristan Başbakanı: TürkAkım’a saldırabilirler

DIŞ HABERLER SERVİSİ

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Kuzey Akım doğal gaz boru hattından sonra TürkAkım’ın da sabotajla hedef alınması halinde bunun örtbas edilmesine izin vermeyeceğini açıkladı.

ABD’li Pulitzer ödüllü gazeteci Seymour Hersh, şubat başında yayımladığı ve Washington yönetiminden kaynaklara dayandırdığı makalesinde, Kuzey Akım sabotajının ABD Başkanı Joe Biden’ın emriyle CIA tarafından yapıldığını yazmıştı. Norveç’in de suç ortağı olduğunu belirten Hersh, Biden’ın hedefinde Rusya’ya zarar vermekten çok Avrupa’nın ABD’ye bağımlılığını sürdürmek olduğuna dikkat çekmişti.

Rusya, geçen günlerde söz konusu bulguları Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne taşımış, ancak Avrupa temsilcilerinin, iddiaları kesin bir dille reddeden ABD’nin arkasında durması nedeniyle konuyla ilgili bir BM soruşturması başlatılması gibi bir sonuç çıkmamıştı.

‘KUZEY AKIM TERÖR EYLEMİYDİ’

Macar lider Orban da önceki gün parlamentoda yaptığı açıklamada Kuzey Akım sabotajını “açık bir terör eylemi” olarak gördüklerini açıkladı. “Macaristan’a doğalgaz sağlayan güney boru hattının Macar ekonomisi için itici güç haline geldiğini hatırlatmak isterim.” ifadelerini kullanan Orban, “Bildiğiniz gibi meydana gelen Kuzey Akım’daki patlama bir terör saldırısıydı. Her kim yaptıysa bu bir terör eylemiydi. Bunu, sırf Rusya’dan gelen gazın Avrupa’ya ulaşmasını engellemek için kuzeyde yaptılarsa aynısını güneyde de yapabilirler.” dedi. Orban, “Bunu TürkAkım’da da yaparlarsa, şimdi Kuzey Akım’daki patlama olayında olduğu gibi ucuz atlatamayacaklar, örtbas edemeyecekler.” şeklinde konuştu.

‘SIRBİSTAN İLEKORUYACAĞIZ’

Macar yetkililerin “güney boru hattında” bu tür bir sabotaj eylemini engellemek için tedbirler aldığı sözünü veren Orban, bu doğrultuda Sırbistan ile çabalarını birleştireceklerini söyledi. Orban’ın bahsettiği güney boru hattının, Rus gazını Türkiye’den geçerek Bulgaristan ve Sırbistan üzerinden Macaristan’a taşıyan TürkAkım olduğu biliniyor.

Macar hükümeti, geçen yıl 4,8 milyar metreküp doğal gaz temin ettiği TürkAkım’ın, Kuzey Akım’ın devre dışı bırakılmasından sonra Rus gazı için ana güzergah olduğunu vurguladı. Macaristan Dış İlişkiler ve Ticaret Bakanı Peter Szijjártó, ülkesinin enerji güvenliğinin Türkiye olmadan “gerçekçi olmadığını” ve TürkAkım boru hattının şu anda “Macaristan’ın doğal gaz ihtiyacının büyük bir kısmını” karşıladığını söylemişti. Macar bakan, Azerbaycan’dan ithalatı da içeren enerji çeşitlendirmesine yönelik gelecek planlarının da Türkiye olmadan mümkün olamayacağını belirtmişti.

ABD’NİN TÜRKAKIM’I DURDURMA PLANI

Eski ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, 27 Kasım 2018’de yaptığı Kiev ziyaretinde Ukrayna Dışişleri Bakanı Pavlo Klimkin’le birlikte bir “ABD-Ukrayna Stratejik Ortaklığı” ilan etti. Bu anlaşma metninde, ABD ve Ukrayna’nın “Kuzey Akım 2 ve TürkAkım’ı durdurmak için sürekli eşgüdümde bulunacakları” açıkça ilan edildi. Vatan Partisi Genel Başkanı Dr. Doğu Perinçek, anlaşmanın ertesi günü yaptığı basın toplantısında, “ABD’nin Avrasya’nın enerji güvenliğine savaş açtığını” vurgulamıştı.

Mike Pompeo, 15 Temmuz 2020’de yaptığı açıklamada ise söz konusu hatların “ticari proje değil, Kremlin’in stratejik araçları olduğunu” ileri sürerek “Türk Akım’dan çıkın ya da sonuçlarına katlananın” tehdidinde bulunmuştu.

ABD, “durduracağını” ilan ettiği iki hattan biri olan Kuzey Akım 2’yi 27 Eylül 2022’de yapılan sabotajla hedef aldı. ABD Başkanı Joe Biden, 7 Şubat 2022’de Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile ortak basın toplantısında “Rusya Ukrayna’yı işgal ederse Kuzey Akım’a son vereceğiz.” demişti. Bir Alman gazetecinin “Bunu nasıl yapacaksınız?” sorusuna ise gülerek “Yöntemlerimiz var. Bunu yapacağımıza emin olabilirsiniz.” yanıtı vermişti.

Konular Macaristan Viktor Orban Rusya Doğalgaz
Etiketler TürkAkım