Mersin Büyükşehir Belediyesi'ne soru: Basın danışmanına 4 milyon TL ödediniz mi?

Mersin Büyükşehir Belediyesi Başkanı Vahap Seçer’in Basın Danışmanı Serdar Akinan’a yıllık 4 milyon TL’ye yakın ihale verildiği iddia edildi.

Mersin Büyükşehir Belediyesi'ne soru: Basın danışmanına 4 milyon TL ödediniz mi?
A+ A-

AYDINLIK / MERSİN

Sabah gazetesinden Bekir Coşkun’un haberine göre Akinan ayda 5 tane, 90 saniyelik reklam filmi için 375 bin TL aldı. Akinan’ın ekipman ve personel ihtiyacının da belediye tarafından karşıladığı öne sürüldü. Diğer iddialar şöyle: Serdar Akinan ve ailesine özel araç tahsisi yapıldı. Akinan bazı belediye çalışanlarına baskı uyguladı, bu yüzden işten ayrılanlar oldu. Bazı çalışanlar ise görev yerinin değişmesini istedi.

AKİNAN REDDETTİ BELEDİYE SESSİZ

Haberin ardından sosyal medyada açıklama yapan Akinan “37 yıllık mesleki kariyerim bu hayatta gurur duyduğum yegâne zenginliğimdir. Hayatım boyunca hiç ihale almadım. Almayı da düşünmüyorum. İtibarsızlaştırma kampanyası yapanların tamamı hakkında suç duyurusunda bulundum. Kendilerini savunacak belgeleri merakla bekliyorum.” ifadelerini kullandı. Belediyeden ise bir açıklama gelmedi.

'BU ŞEHİR NASIL YÖNETİLİYOR?'

Vatan Partisi Mersin İl Başkanı Ali Rıza Taşdelen iddialara ilişkin basın toplantısı düzenledi, belediyeye iddiaları yanıtlaması için çağrı yaptı. “Değerli arkadaşlar, Mersin Büyükşehir Belediyesi hakkında basına yansıyan iddialar Mersin’de yaşayan herkesi kaygılandırmaktadır.” diyen Taşdelen şöyle konuştu: “3 Ağustos 2022 tarihinde ulusal basında yer alan iddialar şehrimizin kaynaklarının kötü kullanıldığı ve israf edildiği yönünde endişe yaratmış, 'bu şehir nasıl yönetiliyor?' sorusunu yeniden gündeme getirmiştir.

“Söz konusu haberde, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı’nın basın danışmanı, PKK VE DHKP-C gibi terör örgütlerine olan yakınlığı da yaptığı paylaşımlarda açıkça görülen Serdar Akinan’a 90 saniyelik 5 video karşılığında 375 bin TL, yılda yaklaşık 4 milyon TL ödeme yapıldığı iddia edilmiştir. Belediye personelinin bu faaliyetlerde görevlendirildiği, belediyeye ait araç gereçlerin basın danışmanına tahsis edildiği iddialar arasındadır.

'KAYNAKLAR SÖMÜRÜLÜYOR'

“Söz konusu haberde iddia edilen rakamlar Büyükşehir Belediyesi’nin kaynaklarının resmen sömürüldüğüne işaret etmektedir. Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer gündemi sarsan iddialar hakkında hiçbir açıklamada bulunmamıştır. Bu gibi durumlarda basına ve Mersin halkına hiçbir bilgi vermeyen Basın-Yayın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanlığı yetkilileri ne işle meşguldür?

'NEDEN SUSUYORSUNUZ?'

“Bugün sizlerin huzurunda Mersinlilerin yanıt aradığı soruları bir kez daha hatırlatıyoruz:

1. Mersin Büyükşehir Belediyesi basın danışmanına yıllık 4 milyon TL ödemiş midir?

2. 90 saniyelik 5 video için 375 bin TL ödeme yapılmış mıdır?

3. Mersin Büyükşehir Belediyesi iddialar hakkında niçin açıklama yapmamaktadır?

Vatan Partisi Mersin İl Başkanlığı olarak Mersin’in kaynaklarının israf ve gösterişe değil üretime ve istihdama harcanması için görev başında olduğumuzu değerli Mersin halkının bilgisine sunarız.”

TERÖRİSTLERE KİTAP YAZDI

Akinan daha önce Kandil'de PKK yöneticisi Murat Karayılan ile görüşmüştü. İştar'ın Kızları adlı kitabında da PKK'lı teröristleri övmüş, “Silahların gölgesinde bir kadın hareketi” nitelemesi yapmıştı. Akinan, 2015'te Dolmabahçe Sarayı'nda nöbet tutan askerlere bomba atan ve Berkin Elvan için bomba attığını söyleyen DHKP-C'li terörist için de “Bu derin hukuksuzluğa tepki DHKP-C'den patlıyor. İsyanı haksız bulmak mümkün mü? Unutmayın: Bir yerde adalet yoksa orada anarşi haktır.” demişti.

Etiketler pkk terör örgütü vatan partisi mersin ali rıza taşdelen sabah gazetesi