MHP Lideri Bahçeli: 'NATO’yla doğmadık NATO’suz ölmeyiz'

Eski ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton’un Türkiye'nin NATO'dan dışlanması yönündeki açıklamalarına değinen Bahçeli, “Türkiye’nin NATO üyeliğini tartışmaya açmak isteyenler varsa buyursun açsınlar. NATO’yla doğmadık, NATO’suz da çok şükür ölmeyiz.” dedi.

MHP Lideri Bahçeli: 'NATO’yla doğmadık NATO’suz ölmeyiz'

AYDINLIK / ANKARA

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin TBMM grup toplantısında NATO tartışmaları ve HDP kapatma davasıyla ilgili önemli mesajlar verdi. Devlet Bahçeli konuşmasında, İsveç’te geçen Cumartesi büyük tepkiye neden olan Kur'an-ı Kerim yakma eylemi ile ilgili olarak, "Bu azgın provokasyonu, bu nefret saçan eylemi ifade ve düşünce özgürlüğü olarak tevil edenler de aynısıyla suç ortağıdır. İsveç ve Finlandiya gibi İskandinav ülkeleri ABD’nin dublör ülkeleridir. Viking mantığı ABD’nin kovboy aklıyla bir ve beraberdir." ifadelerini kullandı.

'TERÖRİZME VERDİKLERİ DESTEK DAHA DA ARTTI'

"Biz bu ağır provokasyonun ardına iliştirilen siyasi hedefleri bazı ihtimalleri dikkate alarak görmek ve göstermek durumundayız." diyen Bahçeli sözlerine şöyle devam etti: "Birinci ihtimal, İsveç, kriz ve kaotik bir ortamın yaratılmasıyla birlikte NATO üyeliğinin sonlanmasına, değilse bile askıya alınmasına çanak tutmaktadır. İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği terörizme verdikleri desteğin kesilme şartına bağlanmıştır. Ancak bu desteğin bırakınız azalması veya kesilmesini, bilakis ve bilahare daha da arttığı ortadadır. İkinci ihtimal ise, azgın Türk düşmanı John Bolton’un da gündeme getirdiği üzere, Türkiye’nin NATO’dan dışlanması amacıyla siyasi ve diplomatik bir iklimin oluşmasına destek vermek, İsveç ve Finlandiya’nın üyeliğine mesafeli duruşun faturasını eşgüdüm halinde ülkemize çıkarmaktır. Bu amaca yönelik adımlardan birisi terör örgütlerinin tahrik ve ihanet kampanyasının ilerletilmesi, diğeri de mukaddesatımıza vandal bir saldırının tertip ve tezahür etmesi için ortam açılmasıdır. İki ihtimal de faşist, ırkçı, İslamofobi ve demokrasi karşıtıdır. Aslında hedef sadece Türkiye değil, tüm İslam alemidir. Bu saatten sonra İsveç’in NATO üyeliği suya yazılmış yazı kadar güncel bir konu olmaya müstahaktır. Türkiye’nin NATO üyeliğini tartışmaya açmak isteyenler varsa buyursun açsınlar, NATO’yla doğmadık, NATO’suz da çok şükür ölmeyiz."

'HDP VAKİT KAYBETMEDEN KAPATILMALI'

MHP Genel Başkanı Bahçeli'nin diğer vurguları ise özetle şöyle:

"Anayasa Mahkemesi’nin HDP’nin talebiyle kapatılma davasının seçim sonrasına bırakılmasını görüşecek olması adalet ilkelerine tamamıyla aykırıdır. Bu neyin görüşmesi, neyin hazırlığıdır? Anayasa Mahkemesi şehitlerimizin dökülen kanlarını da seçim sonrasına bırakmayı görüşecek midir? HDP kapatılmalıdır, hem de vakit kaybetmeksizin bu bölücü ve terör yatağı kurutulmalı, kapısına kilit asılmalıdır. HDP’nin isteğiyle Anayasa Mahkemesi’nin davayı sulandırması doğru değildir. Dağda beli kırılan bölücü terör örgütünün mahkeme kapılarında tedavi edilme ayıp ve arayışından kesinlikle vazgeçilmelidir. HDP’yi sözde serdilhanların sonucu görenlerin zelil itirafları ortadayken, Anayasa Mahkemesi’nin zamana oynama teşebbüsü terörün değirmenine su taşımaktır."

'KARANLIK ODAKLARIN HUSUMET APARATLARI'

"ABD’de yayımlanan Foreign Policy Dergisinin seçimlerin kan gölüne döneceğine ilişkin 1 Ocak 2023 tarihli bühtan ve buruşuk açıklamasından sonra, bu kez de devreye İngiliz The Economist Dergisi girmiş, Türkiye’nin felaketin eşiğinde olduğunu ahlaksızca iddia etmiştir. Bunlar aleyhimize kurgular yapan küresel üst aklın ve melanetle çizilen büyük resmin tercümanı olan karanlık odakların husumet aparatlarıdır. 14 Mayıs seçimleri yaklaştıkça, Cumhurbaşkanımızın sözde kusurlu olan demokrasimizi tam gelişmiş bir diktatörlüğe sürükleyeceğini ileri süren The Economist dergisi bu tip bir aparattır. Bolton’un zehirli ve zillet dolu sözlerini Joe Biden’in 2020 yılının Ocak ayında New York Times gazetesine verdiği demeçle eşzamanlı okuyup nasıl da üst üste çakıştığını görmek ve idrak etmek lazımdır. Biden, kısaca muhalif liderleri açıkça destekleyerek otokrat diye iftira attığı Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ı darbeyle değil seçimle devirmekten bahsetmişti."

BAHÇELİ'DEN AKŞENER'E: İHANET AÇILIMI!

"Milletimizin iradesinden korkanlar PKK’ya zeytin dalı uzatacak kadar kökünden ve değerlerinden uzaklaşmıştır. İYİ Parti Başkanı’nın, partisinin Diyarbakır 2’inci Olağan Kongresi’nde yaptığı konuşma hiçbir vatansever vicdanın, hiçbir vatan evladının kabul edemeyeceği bir çirkinliktedir. Bu konuşma kötülüğün ve teslimiyetçiliğin manifestosudur. İstisnaları ayrı tutuyorum, bir vesileyle siyasi ayrılık yaşadığımız, İYİ Parti'de görev yapan bazı isimler bu sözleri nasıl hazmedeceklerdir? PKK’ya el uzatan bu zulüm planına nasıl onay vereceklerdir?

Silahlara veda ne demektir? Teröre boyun mu eğelim, bölücülere teslim mi olalım? Zillet ittifakı, İYİ Parti Başkanı eliyle PKK’yla mütareke mesajı vermiştir. Kılıçdaroğlu’nun Türk ordusuna hakaretinden sonra İYİ Parti Başkanı’nın bu ihanet açılımını seslendirmesi tesadüf değildir. Silahlara veda mesajını öncelikle düşünüp tavır geliştirmesi gerekenler bir zamanlar yan yana olduğumuz kişilerdir. İYİ Parti Başkanı silahlara değil, siyasete veda edeceği günlere eninde sonunda ulaşacaktır."

Konular Devlet Bahçeli MHP Milliyetçi Hareket Partisi (MHP)