Miçotakis'ten Biden'a Mavi Vatan şikayeti

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Beyaz Saray’da ABD Başkanı Joe Biden’la bir araya geldi. Miçotakis görüşmede Mavi Vatan haritasını çıkararak Türkiye'yi şikayet etti. Yunan Başbakan ayrıca, “Kıbrıs konusunda etkinizi kullanın.” diyerek baskıların artırılmasını istedi.

Miçotakis'ten Biden'a Mavi Vatan şikayeti
Miçotakis'i Yunan bayrağı desenli haçlı ve dokuz çizgili mavi bir kravat ile karşılayan Biden, kendisini “Joe Bidenopoulos” olarak takdim etti.

HABER MERKEZİ

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Beyaz Saray’da ABD Başkanı Joe Biden’la biraraya geldi. Yunanistan'ın Doğu Akdeniz ve Balkanlar'daki 'jeostratejik rolünün iyileştirilmesi' ve Yunanistan ile ABD arasındaki ikili savunma ilişkisinin 'derinleştirilmesi' konularının zirvenin merkezinde yer aldığı öğrenildi.

Yunanistan Başbakanı Miçotakis, Washington’a gerçekleştirdiği ikinci ziyaret kapsamında ABD Başkanı Joe Biden’la görüşmek üzere Beyaz Saray'a gitti. Oval Ofis’te gazetecilerin karşısında iki lider de kısa birer değerlendirme yaptıktan sonra başbaşa görüşmeye geçildi.

ABD Başkanı Joe Biden, Miçotakis’in ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirirken “Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı, kurallara dayalı demokrasi açısından da bir tehdittir. Bu noktada sizin üstlendiğiniz ahlaki değerden ötürü teşekkür etmek istiyorum. Bunun kolay olmadığını biliyorum. Bugün konuşacak çok konumuz var. Ukrayna’ya devam eden desteğimiz, daha da derinleşen savunma ve ticari konulardaki ilişkilerimiz, enerji güvenliği, iklim değişikliği ve daha birçok konuyu konuşacağız.” dedi.

Yunanistan Başbakanı da yaptığı açıklamada, Yunanistan’ın bağımsızlık savaşının başlangıcının 201. yılında Beyaz Saray’da olmanın kendisi için bir ayrıcalık olduğunu söyledi ve Biden’a teşekkür etti. Miçotakis ayrıca demokrasi ve bağımsızlık konusunda ABD ve Yunanistan’ın, tarihin her zaman doğru tarafında birlikte yer aldıklarını söyledi. Miçotakis “Şimdi de Rusya’nın Ukrayna’yı işgali nedeniyle ortak bir meydan okumayla karşı karşıyayız. Bu ziyaret, ikili ilişkilerimizin durumunu değerlendirmek üzere bir fırsat olacaktır. Dürüst olmak gerekirse şu an ilişkilerimizin en üst seviyede olduğuna inanıyorum. Sadece savunma alanından değil ticari ilişkilerimizden de bahsediyorum. Yunanistan’ın Doğu Akdeniz’de güvenilir bir ortak olarak üstlendiği rol ve mali krizi gelişen ekonomisiyle aşmış bir ülke olması, hem Balkanlar hem de kendi geniş bölgesi için Yunanistan’ı istikrarın temel direği yapmıştır. Dolayısıyla enerji güvenliği konusuna geldiğimizde birlikte daha yapabileceğimiz birçok şey var ve ben bu önem arz eden konuları konuşmak için burada olmaktan son derece mutluyum.” ifadelerini kullandı.

'KIBRIS KONUSUNDA ETKİNİZİ KULLANIN'

Basına kapalı gerçekleşen görüşmenin ardından Biden, akşam Beyaz Saray'da Miçotakis için bir resepsiyon verdi. Resepsiyona Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu Eklpidophoros, Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi ve ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Bob Menendez de dahil yaklaşık 200 konuk katıldı.

Biden ve Miçotakis burada kısa birer konuşma daha yaparak görüşmeler hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Biden konuşmasında iki ülke arasındaki dostluğa değindi. Biden ayrıca Ukrayna'da bir vahşet yaşandığını, çocukların öldüğünü ve Rusya lideri Putin'in yaptıklarının hesabını vereceğini savundu. Biden, “Ukrayna'da savaş suçları işlendiğini, toplu mezarlar olduğunu görüyoruz. Bu noktada ABD ve Yunanistan Rusya'ya karşı tepki vermek ve Ukrayna halkına destek konusunda bir ve tek olarak hareket ediyorlar. Burada Başbakan'a gösterdiği duruş ve verdiği destek nedeniyle teşekkür etmek istiyorum.” diye konuştu.

Yunanistan Başbakanı Miçotakis ise konuşmasında Kıbrıs sorununa atıfta bulundu ve F-35 savaş uçağı almak istediklerini dile getirdi. Miçotakis, “Kıbrıs konusunda tüm etkinizi kullanın. BM Güvenlik Konseyi kararları çerçevesinde yeniden müzakerelere dönülmesi için etkinizi lütfen kullanın. Kıbrıs'ta iki devletli çözümü kimse kabul edemez ve etmeyecektir. Yunanistan, Balkanlar'da refah ve güvenliğin temel taşıdır. Silahlı Kuvvetlerimize yatırım yapmaya devam edeceğiz ve toprak bütünlüğümüzün ihlal edilmesine müsade etmeyeceğiz. F-35 savaş uçaklarının yatırımlarına devam edeceğiz ve bu harika uçağı bu on yıl bitmeden Yunan Hava Kuvvetlerine kazandırmayı umuyoruz. Lockheed Martin'in de Yunan havacılığına yatırım yapmakla ilgilendiğini resmi olarak ifade etmesinden mutluyum.” dedi.

YUNAN ŞİRKET SATILIYOR

Miçotakis ile Biden arasındaki görüşmede ele alınan F-35 konusunun ardından önemli gelişmeler yaşandı. Biden'dan F-35 satışına yeşil ışık yakmasını isteyen Miçotakis, mali nedenlerle bu alımı 2028'den sonra yapacaklarını açıkladı. Miçotakis, “Fransa'dan aldığımız 24 adet Rafale savaş uçağı ile Hava Kuvvetlerimizdeki 80 adet F-16'nın modernizasyonu nedeniyle mali dengeyi gözeteceğiz.” dedi. Yunanistan'a yaklaşık 3 milyar dolara mal olması beklenen 24 adet F-35 alımı için Atina'nın en önemli savunma sanayi şirketlerinden birisinin hisselerini Lockheed Martin'e satacağı öğrenildi. Hellenic Aviation Industry'ye (EA) ortak olacak Lockheed Martin'e, azınlık hissesinin devredileceği bildirildi.

ÖZEL DANIŞMAN ATANDI

Diğer yandan görüşmede enerji güvenliği konusuna da değinen Yunanistan Başbakanı, ABD ve Yunanistan'ın enerji güvenliği konusunda ortak çalışabilecekleri birçok alan olduğunu belirtirken bu sayede hem özellikle doğalgaz fiyatlarının düşürülmesinin mümkün olacağını hem de Rusya'ya olan bağlılığın azaltılabileceğini belirtti. Miçotakis Dedeağaç'a yatırımların süreceğini de kaydetti.

İkilnin görüşmesinin ardından Miçotakis, Rus doğalgazına olan bağımlılığın azaltılması ve bölgesel bir enerji merkezi olmak amacıyla ABD ile irtibat kurmaktan sorumlu bir özel danışman atadı. Yunan medyasında yer alan haberlere göre Miçotakis, bu görev için Yunan asıllı bir Amerikalı olan ve Washington'daki Stratejik ve Uluslararası Araştırmalar Merkezi'nde çalışan Nikos Tsafos'u görevlendirdi. Tsafos'un ABD Dışişleri Bakanlığının enerji güvenliği konusundaki kıdemli danışmanı Amos Hochstein ile doğrudan temas kuracağı bildirildi.

GÖRÜŞME YUNAN BASININDA

Yunanistan Başbakanı Miçotakis'in Oval Ofis'te Biden'a Mavi Vatan haritasını gösterdip, Türkiye'yi şikayet etmesi Yunanistan basınında yer aldı. Proto Thema gazetesinin “Miçotakis, Biden'a Türklerin 'Mavi Vatan' haritasını gösterdi” başlıklı haberinde, Miçotakis'in ABD'de Türkiye'yi şikayet ettiği belirtildi. Haberde “Görüşmede Kiryakos Miçotakis, muhatabına, yoğunlaşan Türk provokasyonunu, yani Yunan adaları üzerindeki uçuşlar ile ilgili tüm detayları açıkladı. Hatta Başbakan, Ankara'nın tehditlerinin boyutunu göstermek için Amerikan Başkanı'na Türklerin 'Mavi Vatan' haritasını gösterdi.” denildi.Atina Hükümeti kaynaklarına dayandırılan haberde, “Gittikçe daha karmaşık bir hal alan küresel tabloda, yayılmacılığın yerinin olmadığını herkesin anladığı açık.” ifadesine yer verildi. Ayrıca Miçotakis'in, “Atina'nın egemenlik haklarından vazgeçmediği, ulusal egemenlik ihlallerinin her türlüsüne cevap vereceği” şeklinde sözler sarf ettiği kaydedildi.

Etiketler Yunanistan Kiryakos Miçotakis ABD Joe Biden Mavi Vatan