Nakliye pazarı yüzde 17 daraldı

Üretimdeki azalma nakliyede yüzde 17 civarında daralma yol açtı. Türkiye’de yüklü bir kamyon Ekim 2023 itibarıyla 460 km yapmaya başladı.

Nakliye pazarı yüzde 17 daraldı

Ortalama navlun ücreti 14 bin TL civarına çıktı. Geçen yıl yüklü bir kamyonun yaptığı kilometre, 2022 sonunda 430 km civarındaydı. Kamyonlar artık boşa gitmek yerine, dönüş yükü için beklemeyi tercih ediyorlar. Ülkemizde günlük ödenen navlun ücreti 150 milyon dolar seviyesinde seyrediyor.

Türkiye’de bir günde nakliyede dönen paranın, e-Ticarette dönen paradan daha fazla olduğunu kaydeden Tırport Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Akın Arslan, “Dövize bağlı sürekli artan girdi maliyetleri ve yaşanan reel enflasyonun psikolojik etkileri nedeniyle, üretimin yüksek olduğu bölgelerde depolama talebi artmaktadır. 2023’ün ilk 10 ayında, 5 bin m2 üstü depolama alanlarında, m2’nin maliyeti yüzde 70’lerin üzerinde artış göstermiştir. 20 bin m2 üstü tek parça depolama alanı bulabilmek ise, neredeyse imkansız hale gelmiştir. Ayrıca, günümüzde klasik depolar konvansiyonel kontrat yönetimiyle yüzde 85-90 doluluğa ulaştıklarında 'tam dolu' statüsüne geçebiliyorlar.

Oysa, binlerce depoyu dijital olarak birbirine bağlayan DepOrtak sayesinde, gelecek talepler gerçek-zamanlı ve konum-tabanlı yönetiliyor olursa, bu boşluk alanlardan yüzbinlerce m2 ilave depolama alanı kullanılıyor olabilecektir.” dedi.

Konular Üretim