Ndrangheta'ya karşı yürütülen büyük mafya davası sonuçlandı

İtalya'nın mafya ile mücadelesinde tarihi bir dönemeç yaşandı. Ülkedeki son 30 yılın en büyük mafya davasında, 200'den fazla çete üyesi toplamda 2 bin 200 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Mafya örgütü Ndrangheta'ya karşı yürütülen davada duruşmalar, özel bir sığınakta yapıldı.

Ndrangheta'ya karşı yürütülen büyük mafya davası sonuçlandı
Yiğit Saner
Yiğit Saner Editör

400'den fazla avukat tarafından savunulan sanığa karşı 900'den fazla tanığın ifade verdiği davada karar açıklandı. İki yıl on ay süren duruşmanın ardından üç hakim, 338 sanıktan 207'sini suç örgütü üyeliğinden hapse mahkum etti. Toplamda beş müebbet hapis ve üç 30 yıl hapis cezası verildi. Sanıklar arasında yer alan 42 kadının 39'u suçlu bulundu. Bunun bir mafya davası için rekor olduğu belirtildi. Ceza alanlar arasında eski milletvekilleri, bürokratlar ve polisler de var.

İTALYAN KAMUOYUNDA TANINAN İSİMLER

Mahkemede hüküm giyenler arasında eski Forza Italia Milletvekili Giancarlo Pittelli, eski polis şefi Giorgio Naselli, eski mali polis memuru Michele Marinaro, eski belediye başkanı Gianluca Callipo ve eski bölgesel konsey üyeleri Luigi Incarnato ve Pietro Giamborino da bulunuyor.

CALABRIA MAFYASI: NDRANGHETA

İtalyan basınında yapılan haberlerde, Çizme'nin güneyinde yer alan Calabria bölgesini “karargah” edinen Ndrangheta'nın ülkenin en güçlü mafya grubu olarak kabul edildiği aktarıldı. Europol'e göre ise dünya çapında binlerce üye ve bağlı kuruluşa sahip olan en güçlü suç örgütlerinden biri olarak tanımlandığı belirtildi.

Dava boyunca üç hakimin de polis koruması altında yaşaması gerekti.

Konular İtalya