New York Times'ın Buça'da Rusya'yı suçlayan uydu görüntüleri gerçeğe uymadı

Amerikan New York Times gazetesinin Buça'daki sözde 'Rus katliamı'na kanıt olarak gösterdiği 9-11 Mart tarihli uydu görüntülerinin 1 Nisan'a, yani Ruslar kenti terk ettikten 2 gün sonraya ait olduğu ortaya çıktı

New York Times'ın Buça'da Rusya'yı suçlayan uydu görüntüleri gerçeğe uymadı
A+ A-

TEVFİK KADAN

Rusya, 24 Şubat'ta Ukrayna'da başlattığı özel askeri operasyondaki hedeflerine adım adım ilerliyor. Kimileri sahada “büyük direniş”le karşılaştılar dese de, sadece 40 gün içinde Ukrayna tarafı Rusya'nın 6 talebinden 4'ünü kabul etmiş oldu. Artık ne NATO üyeliği ne de Ukrayna'nın silahlanması söz konusu. Donbass'ın da güvenliği büyük oranda sağlanmış durumda.

Rusya, kalan ihtilaflı konularda ise müzakereye şans vermek için Kiev ve Çernigiv çevresinden askerlerini çekti. Fakat masadaki bu ilerleme, Batı'yı rahatsız etmiş görünüyor. İngiliz The Times gazetesi de bu gerçeği “İngiltere, Ukrayna'nın Rusya'yla erkenden ateşkes imzalamasını istemiyor” haberiyle açık ediyor. Çünkü Moskova'nın kontrollü ilerleyişi ve Kiev'in erken havlu atması, “Ukrayna'yı Suriye'ye çevirme” planlarını suya düşürüyor...

28 Şubat 2022
1 Nisan 2022

GÜNLER SONRA ORTAYA ÇIKTI

Rusya ve Ukrayna heyetleri 29 Mart'ta İstanbul'da önemli bir görüşme yaptı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'na göre bu görüşmelerde ilk kez anlamlı bir ilerleme kaydedildi. Görüşmenin hemen ardından Rusya, bazı bölgelerden asker çekme kararı aldı. Bunlardan biri de Kiev çevresindeki Buça kentiydi. 30 Mart'ta Rus askerleri Buça'dan ayrıldı. 31 Mart'ta da Buça Belediye Başkanı bunu teyit etti. Ardından Ukraynalı neonazi grupları kente girdi. 3 Nisan'a kadar kentten yayın yapanlar ne sokaklardaki cesetlerden bahsetti, ne de bir tane cesedin fotoğrafını çekti. Fakat 3 Nisan'da bir anda kentin sokaklarının sivil cesetlerle dolu olduğu, toplu mezarlar bulunduğu ve 410 sivilin katledildiği iddia edildi. Böylece Batı, tanıdık bir operasyon için startı verdi.

PEŞİN HÜKÜM VERİLDİ

Önce kentten sözde “katliam” fotoğrafları servis edildi; ardından tüm Batı basını bu görüntüleri manşetlerine taşıdı. Zelenskiy, Rus lider Putin'i soykırım ile suçladı. Bütün liderler tek tek açıklamalar yaparak Moskova'yı kınadı. Yeni yaptırım kararları alındı, Rus diplomatlar sınır dışı edildi. Katliam yapmadıklarını kanıtlamak isteyen Moskova ise Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nden veto yedi. Rus yetkililerin tüm açıklamaları ya sansürlendi, ya da satır aralarına gizlendi. Son olarak da New York Times, sözde uydu görüntüleriyle “katliamı” kanıtladığını duyurdu. Bu görüntülerin “sahte” olup olmadığını da yine kimse sorgulamadı.

SunCalc programı Güneş'in ufuk üzerindeki eğim açısını baz alarak, görüntünün tam zamanını ve gölgelerin yönünü tespit etti. Bu da görüntünün 1 Nisan GMT 11:57'ye ait olduğunu gösteriyor.

YALANA UYMAYAN UYDU

Amerikan New York Times gazetesinin dayanağı, yine Amerikan Maxar Teknolojileri tarafından sağlanan uydu görüntüleriydi. Haberde, görüntülere göre Buça’daki sivillerin Rus birlikleri çekilmeden önce öldürüldüğü yazıyordu. Gazete, cansız bedenlerine ulaşılan sivillerden en az 11’inin üç haftadan daha uzun süre önce, Rusya bölgeyi kontrol altına aldığı sırada öldürüldüğünü iddia etti. Görüntü analizlerinde “Uydu görüntüleri 9-11 Mart tarihleri arasında Yablonska Caddesi’nde ortaya çıkan insan vücuduna benzer büyüklükteki koyu renkli nesneleri gösteriyor. Bu nesneler, Ukrayna kuvvetlerinin Buça’yı geri almasının ardından cesetlerin bulunduğu konumlarla tam olarak örtüşüyor. Yapılan analizler nesnelerin üç haftadan fazla bu pozisyonda kaldığını gösteriyor.” ifadelerine yer verildi. Fakat Maxar'ın uydusu o tarihlerde bambaşka bir yerdeydi.

VERİLER HABERİ YALANLIYOR

Bağımsız araştırmacılar uydu görüntülerinde NYT'nin iddialarını çöpe atan önemli açıklar yakaladı. Her şeyden önce Maxar'ın uydusu, 9-11 Mart'ta değil 28 Şubat ve 1 Nisan'da bölgenin üzerinden geçmişti. Yani 9-11 Mart'ta uydu, bambaşka bir koordinattaydı.  NYT'nin uydu görüntüsünün ise mart ayına değil, 1 Nisan'a ait olduğu meteorolojik verilerle de teyit edildi. Çnükü bölgede 31 Mart'tan 1 Nisan'a kadar devam eden sağanak yağış, görüntülere kumlu alüvyon olarak yansımıştı.  Diğer yandan NYT, bir başka görüntüde 28 Şubat'taki gölgelerle 19 Mart'taki gölgelerin birebir aynı olduğunu yazdı. Halbuki 28 Şubat'taki gölgeler ile 1 Nisan'dakinin aynı olduğu ortaya çıktı. SunCalc programı Güneş'in ufuk üzerindeki eğim açısını baz alarak, görüntünün tam zamanını ve gölgelerin yönünü tespit etti. Buna göre NYT'nin yayınladığı uydu görüntüsünde güneş açısı 42 derecede. Bu da görüntünün 1 Nisan GMT 11:57'ye ait olduğunu gösteriyor. Yani Ruslar kenti terk ettikten 2 gün sonraya.

Etiketler new york times buça irpin katliam uydu görüntüsü rusya donbass