Nükleer denizaltıda korku dolu anlar...

Nükleer başlıklı füze taşıyan bir denizaltının dalış sırasında büyük bir sorunla karşı karşıya kaldığı açıklandı. İngiliz Donanmasına ait denizaltıdaki mürettebat sayısının en fazla 132 olabileceği belirtildi.

Nükleer denizaltıda korku dolu anlar...
Yiğit Saner
Yiğit Saner Editör

Kraliyet Donanmasına ait bir nükleer denizaltıda ciddi bir arıza yaşandığı ortaya çıktı. İngiliz BBC'nin bildirdiğine göre olay bundan 1 yıl önce okyanusun derinliklerinde meydana geldi. Dün gece itibariyle İngiliz medyasında konuşulmaya başlanan haber hakkında çok fazla bilgi yok. Ancak konuya ilişkin yapılan yorumlarda, “mürettebat zamanında müdahale etmeseydi ortaya korkunç sonuçlar çıkabilirdi.” ifadeleri kullanıldı.

MÜHENDİSLER FARK ETTİ

İngiltere'de yayın yapan The Sun'ın haberine göre Trident nükleer füzelerini taşıyan, 132 kişilik Vanguard sınıfı denizaltı, “dalış sırasında oluşan bir arıza nedeniyle bulunması gereken derinliği aştı.”

Basıncın dayanılmaz hâle geleceği tehlikeli bölgeye ulaşmadan hemen önce durumu fark eden mühendislerin, alarmı zamanında etkinleştirmeyi başardığı ifade edildi.

SORUŞTURMA AÇILDI

İsmi açıklamayan bir Donanma yetkilisi The Sun'a, "normal şartlarda mühendislerin denizaltının derinliğini kontrol etmek gibi bir görevi yoktur. Neyse ki ne kadar derinde olduklarını fark ettiler ve bir şeyin yanlış olduğunu anladılar." bilgisini verdi. Fakat yetkilinin konuyu ayrıntılandırmak istemediği belirtildi.

İngiliz haber kaynakları, Kraliyet Donanması nükleer denizaltısında oluşan endişe verici arızanın birtakım güvenlik sorularını gündeme getireceğini” ifade etti. Donanma, olayın ortaya çıkmasından kısa süre sonra konuya ilişkin iç soruşturma başlattığını açıkladı.

Konular İngiltere