Operasyonlara ‘işgal’ dedi

Komisyon görüşmeleri sırasında Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) ile AK Parti arasında tartışma çıktı. Teröre karşı sınırlarımızda yapılan operasyonları 'işgal' olarak niteledi.

Operasyonlara ‘işgal’ dedi
Aslı Erişen
Aslı Erişen Editör

HEDEP Diyarbakır Milletvekili Berdan Öztürk, devletin Kürt vatandaşları “terörist” olarak gördüğünü savundu. Teröre karşı sınırlarımızda yapılan operasyonları “işgal” olarak niteledi. AK Parti sıralarından itiraz sesleri yükseldi. İYİ Parti Hamas'ı gündeme getirirken, MHP'nin "Asya" vurgusu dikkat çekti.

FİDAN'IN SUNUMUYLA BAŞLADI

Komisyon Dışişleri Bakanı Hakan Fidan'ın sunumuyla başladı. Fidan, üstü kapalı şekilde PKK/YPG'ye desteğini sürdüren ABD'yi eleştirdi. Ankara'nın Tahran, Bağdat ile iyi ilişkilerinin sürdüğünü kaydeden Fidan, Şam yönetimi ile de normalleşme temaslarının devam ettiğini ifade etti.

7 Ekim'den bu yana Gazze'deki "İsrail vahşeti neticesinde" Filistin halkının insanlık trajedisi yaşadığına dikkati çeken Fidan, "Hamas'ı yok etme adına Gazze'nin topyekün hedef alınması, hastanelerin, okulların, camilerin bombalanması karşısında sessiz kalamayız." diye konuştu. Türkiye’nin ABD'nin PKK ile iş birliğini, FETÖ isimlerinin iade edilmemesi konusunu güçlü şekilde vurguladıklarını kaydeden Fidan, “Bu bağlamda F-16 teminatını koşul olmadan bir an önce sonuçlandırılmasını istedik. Ortak çıkarlara sahip olduğumuz birçok bölgesel ve küresel konularda işbirliğine devam etmekteyiz.” ifadelerini kullandı.

‘YASA DEĞİŞSİN’ TALEBİ 

HEDEP Milletvekili Öztürk ise şu ifadeleri kullandı: “Hükümetin dış politikası hastalıklı bir hal aldı. AB’ye üyelik süreci durma noktasında. AB bizi oyalıyor diyorsunuz ama hakikat öyle değil. Bu siyaset AB’ye tam üye olmak istemiyor. Kürt meselesi nedeniyle üye olmak istemiyorsunuz. Türkiye tam demokratik olunca Kürt meselesi çözülmüş olacak. Terörle mücadele kanununda bir sorun var. Bu yasayı değiştirmemekteki ısrarınız bu nedenle. İsveç anayasasının terörle mücadele yasasına benzemesini istediniz. İsveçli Kürt bir parlamenterin iade talebinden bunu anlıyoruz. 

ABD ELEŞTİRİSİ

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Mehmet Muş tartışmalar üzerine “Türkiye kendi meşru müdafaa çerçevesinde operasyon yapıyor. Türkiye’nin teröre karşı bir tutumu var. DEAŞ’a karşı operasyon yapan bir ülke Türkiye. Türkiye’nin güney sınırlarında DEAŞ da PKK’da istemiyoruz, ABD aracılığıyla silahlandırılan DEAŞ’a karşıyız.” dedi.  İYİ Parti Bilal Bilici ise konuşmasında “Hamas’ın İsrailli sivillere karşı eylemi asla olmamalıydı kabul edilemez ama bu saldırılar Filistin’in bağımsızlık mücadelesinden bağımsızdır.” değerlendirmesinde bulundu. 

MHP’DEN ASYA VURGUSU

 MHP Kayseri Milletvekili İsmail Özdemir'in komisyondaki yükselen Asya vurgusu da dikkat çekti. Özdemir, “Çin'in başlattığı Tek Kuşak Tek Yol, Zengezur Koridoru girişimleri dünyanın gelecekteki ekonomik yapısının ana merkezinin Türklüğü yapısında olduğunu ortaya koymuştur.” dedi. Özdemir, Asya kıtası ve Türk Devletleri Teşkilatı'nın taşıdığı rolün de küresel istikrara katkı sunacağını vurguladı. Özdemir, “ABD ve NATO’nun Karadeniz’de tedbir almak istemesi gerilimi tırmandırıyor.” dedi. İsveç’in NATO üyeliğine ilişkin sürece de değinen Özdemir, “İsveç’in istenilen aşamaya gelemediğini gözlemlemekle birlikte takipçisiyiz.” değerlendirmesinde bulundu.

Konular PKK Hakan Fidan AK Parti HEDEP ABD DEAŞ NATO MHP İYİ Parti