Paralı askerler Ukrayna’dan kaçıyor

Ukrayna’da bir subay pazar günü CNN'e verdiği demeçte, Ukrayna tarafından işe alınan birçok yabancı paralı askerin savaş alanının korkunç gerçekliğini deneyimledikten sonra ülkeden kaçmayı tercih ettiğini söyledi.

Paralı askerler Ukrayna’dan kaçıyor
Aslı Erişen
Aslı Erişen Editör

Moskova daha önce Kiev'in Rus savunmasını aşmak için diğer ülkelerden gelen askerleri top yemi olarak kullandığını söylemişti.

Röportajı veren Teğmen Dmitry Kostyuk, son aylarda şiddetli çatışmalara sahne olan Artyomovsk'tan (Bahmut) çok uzak olmayan bir yerde konuşlanmış olan müfrezesinin personelinin yetersiz kaldığını ve 12 yabancı savaşçı tarafından takviye edildiğini söyledi.

Subaya göre, bazı paralı askerler "savaşın romantizminden" etkilendikleri için mücadeleye katılırken, diğerleri savaşmayı "profesyonel bir faaliyet" olarak gördükleri ve hatta "özgeçmişlerinde iyi bir referans olduğu için" tercih ediyorlar. Kostyuk, çatışmaların neye benzediğini gördükten sonra insanların neredeyse yarısının "Hayır, hayır, bu çok fazla. Bu bizim kabul ettiğimiz türden bir savaş değil" dediğini belirtti.

Konular Ukrayna