Ria Novosti söyleşisine Rusya ve Asya’da büyük ilgi

Rusya'nın uluslararası ajansı olan Ria Novosti'nin Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek'le yaptığı söyleşi, Rusya’nın bütün ajansları ve 40 kadar basın organında yayınlandı.

Ria Novosti söyleşisine Rusya ve Asya’da büyük ilgi

HABER MERKEZİ

Perinçek söyleşisine Doğu Avrupa ve Asya basını da büyük ilgi gösterdi. Ria Novosti’nin soruları ve Perinçek’in yanıtlarını özetliyoruz:

  • Doğu Bey, ajansımız da dahil olmak üzere defalarca yaptığınız açıklamalarda Türkiye’nin Rusya ve Çin ile daha yakın bir politika izlemesi ve Avrasya coğrafyasındaki rolünün yoğunlaştırması gerektiğini ifade ettiniz. İktidara gelmeniz durumunda Rusya’ya yönelik politikanız ne olacak?

Rusya Federasyonu Türkiye'nin şu anda cephe arkadaşıdır. Ukrayna'da Amerikan emperyalizmi ve piyonlarına karşı yürüttüğü mücadele, aynı zamanda Türkiye'nin mücadelesidir. Çünkü NATO'nun doğuya doğru genişlemesi Türkiye için de tehdidin ağırlaşması anlamına geliyor. O bakımdan Ukrayna cephesinde Rusya ile birlikte olacağız.

Cephe; Kafkaslar, Karadeniz, Ege, Doğu Akdeniz'den Hürmüz Boğazı ve Umman Denizi'ne kadar uzanıyor. Burada tek bir cephe var. Dolayısıyla Ukrayna'daki savaş da bu cephe içerisindedir.

Rusya ve Türkiye ekonomileri birbirlerini tamamlıyor. Türkiye'nin enerji güvenliği Rusya'da ve diğer komşularımızdadır. Bu nedenle Rusya ile ekonomik bağlarımızı güçlendireceğiz.

PAX TÜRKO-RUSO

Türkiye, Rusya ve Azerbaycan, Karabağ’ın kurtarılmasında birlikte hareket etti ve bir model oluşturdu. Türkiye, Rusya, Azerbaycan iş birliği Kafkaslara barış getirdi. Buna Pax Türko-Ruso, (Türk Rus Barışı) barışı diyebiliriz. Bu çozüm modelini bizim Doğu Akdeniz'e ve Suriye'nin Kuzeyine de yaymamız gerekir. Türkiye, Rusya, Azerbaycan ve Suriye iş birliği bölge için bir barış modelidir. ABD’nin Rusya'ya yönelik yaptırımlarını tanımıyoruz, Rusya'ya yaptırımlar, Türkiye'ye yaptırımlardır.

NATO’DAN ÇIKACAĞIZ

  • Cumhurbaşkanlığınız sırasında Türkiye'nin NATO'dan çekilmesi konusunu gündeme getirecek misiniz? Türk halkının kararınızı destekleyeceğini düşünüyor musunuz?

Evet. Vatan Partisi’nin NATO'dan çıkma kararı ve gerekçeleri çok kuvvetlidir. Türkiye halkının yüzde 80'i yapılan anketlere göre Amerika Birleşik Devletleri’ni tehdit olarak görüyor. Türkiye halkının yüzde 70'i Rusya ve Çin'i dost olarak görüyor. Vatan Partisi iktidarında Türkiye kesinlikle NATO’dan çekilecek. Çünkü NATO Türkiye için biricik tehdidi oluşturuyor.

  • Türkiye Avrasya ittifaklarına katılmaya hazır mı?

Evet hazır. En önemlisi halk hazır. Türkiye halkı Avrasya'nın içinde. Siyaset olarak içinde, kültür olarak içinde. 2014’te bizim Silivri duvarlarını yıkıp Türk Silahlı Kuvvetleri’ni özgürleştirmemizden bu yana Türkiye devleti de Avrasya ile aynı cephede siyasetler üretmeye başladı. Türkiye devleti ve milletiyle Atlantik’ten kopma ve Avrasya içinde yer alma sürecine girmiştir.

KIRIM VE DONBASS

  • Kırım'ın Rusya olarak tanınması konusundaki tutumunuz nedir? Sizin başkanlığınızdaki Türkiye, yeni toprakları Rusya'nın olarak tanımaya hazır mı?

Kırım, Rusya Federasyonu toprağının parçasıdır. Vatan Partisi, Donbass'ta kurulan Cumhuriyetleri tanıyacağını daha kuruldukları anda ilan etmiştir.

  • Ukrayna ihtilafı konusundaki tutumunuz nedir?

Çözüm Rusya'nın askeri harekâtını başarıya ulaştırması ve Ukrayna topraklarından Amerikan emperyalizminin temizlenmesi, Ukrayna'nın Asya ülkeleri ile uyumlu bir devlet olarak hayatını sürdürmesidir.  

Konular Rusya Asya Doğu Perinçek Türkiye Azerbaycan Vatan Partisi NATO Çin