Rusya'nın Ankara Elçiliği'nden boğazlar açıklaması

Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenski’nin açıklamasının sosyal medyada ''Türkiye Boğazları kapattı'' şeklinde yayılmasının ardından, Rusya'dan açıklama yapıldı.

Rusya'nın Ankara Elçiliği'nden boğazlar açıklaması

Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenski’nin açıklamasının sosyal medyada ''Türkiye Boğazları kapattı'' şeklinde yayılmasının ardından, Rusya'dan açıklama yapıldı. Rus Interfax ajansına konuşan Rusya’nın Ankara Büyükelçiliği, "Türk tarafından Boğazların Rus savaş gemilerine kapatıldığına dair herhangi bir resmi bildirim almadık" açıklaması yaptı.

Rusya'nın Donetsk ve Lugansk cumhuriyetlerine destek amacıyla başlatılan operasyon 3. gününe girdi.

Bölgede sıcak gelişmeler yaşanırken dünyada da operasyon gündemde büyük bir yer edindi.

Rus gemileri Boğazlar üzerinden Karadeniz'e geçerken Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski, Türkiye'ye ''Boğazlar kapatılsın'' çağrısında bulunmuştu.

Zelenski'nin ''Dostum Erdoğan’a ve Türkiye halkına güçlü destekleri için teşekkür ediyorum. Savaş gemilerinin Karadeniz’e girmesinin engellenmesi ile ciddi askeri ve insani destek, Ukrayna için bugün özellikle önemli. Ukrayna halkı bunu unutmayacak.'' şeklindeki açıklaması özellikle sosyal medyada yanlış bir şekilde yayılmaya başladı.

RUSYA’DAN AÇIKLAMA

Bu algı üzerine Rusya kanadından bir açıklama geldi.

Rus Interfax ajansına konuşan Rusya’nın Ankara Büyükelçiliği, "Türk tarafından Boğazların Rus savaş gemilerine kapatıldığına dair herhangi bir resmi bildirim almadık" açıklaması yaptı.

 

Etiketler ukrayna krizi zelensiy rusya ukrayna donetsk