Şırnak’ta şehit edilen Tahir Güven’in oğlu: Devletimiz PKK’yı bitirecek!

Meman Aşireti’nin lideri Tahir Güven, Şırnak’ta PKK’nın kurduğu pusuda hayatını kaybetti. Aydınlık’a konuşan Güven’in oğlu Ferzen Güven, “Babamı devletimizin yanında olduğu için şehit ettiler. Biz bayrağımızdan taraf olmaya devam edeceğiz, devletimiz PKK’yı bitirecek.” dedi.

Şırnak’ta şehit edilen Tahir Güven’in oğlu: Devletimiz PKK’yı bitirecek!
A+ A-

GÖKHAN BÜYÜK

Şırnak'ın Cizre ilçesi Cudi Mahallesi Mercan Sokak'ta 4 Aralık akşamı Meman Aşiret lideri ve eski Cizre Ak Parti İlçe Başkanı Cihan Güven'in kardeşi Tahir Güven’e PKK’lı bir grup tarafından silahlı saldırı düzenlendi. Yolu kesilerek pusu kurulan Güven, uzun namlulu silahlardan çıkan kurşunların başına ve boynuna isabet etmesi sonucu olay yerinde hayatını kaybetti. Tahir Güven’in oğlu Ferzen Güven, olaya ilişki ayrıntıları Aydınlık’a anlattı. Babasının devletin yanında olduğu için hedef alındığını aktararak, bundan sonra da babasının izinden gideceklerini ve devletin yanında olacaklarını söyledi: “Babamın kanı yerde kalmayacak, devletimiz PKK’yı bitirecek.”

Şırnak’ta şehit edilen Tahir Güven’in oğlu: Devletimiz PKK’yı bitirecek! - Resim: 1

‘BİR KİŞİ TUTUKLANDI’

Kendisi de bir dönem Ak Parti Cizre İlçe Başkanlığı yapan oğul Ferzan Güven, şu ifadeleri kullandı: “Babam Meman Aşireti’nin lideriydi. Her zaman devletimizin yanından saf aldı. Terörle mücadele içerisindeydi. Bundan dolayı babamı PKK haince pusu kurarak şehit etti. Babama kalleşçe pusu kurarak arkadan vurdular. Babam sürekli misafirlik, düğün, cenaze gibi yerlere gider, çokça gezerdi. Ama yanında mutlaka birileri olurdu. Suikastın olduğu gün tekmiş. Olay Şırnak, Cizre, Cudi Mahallesi’nde yaşanmış. Sokağı kapatıp pusu kurmuşlar. Seyahat ederken arabasını uzun namlulu silahlarla taramışlar. Kurşunlardan birisi kafasına, birisi ise boğazına gelmiş ve orada vefat etmiş. Suikast girişiminde bulunan 5 kişiden birisi tutuklanmış.”

‘DEVLET BÜYÜKLERİMİZ ARADI’

“Babamı dün (5 Aralık) Ulaş Köyü, Ali Ağa mezarlığında toprağa verdik. Taziye çadırımızı kurduk ve sevenleri baş sağlığına geliyorlar. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ile görüştük. İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu da aradı. O da çarşamba günü taziyeye gelecek. Devlet büyüklerimiz aradı. Jandarma Genel Komutanımız da aradılar başsağlığı dilediler.

Şırnak’ta şehit edilen Tahir Güven’in oğlu: Devletimiz PKK’yı bitirecek! - Resim: 2

Ferzen Güven - Tahir Güven

‘AŞİRETİMİZ HER ZAMAN DEVLETİMİZİN YANINDA’

“Babama, bana ve diğer aile bireylerimize tehditler geliyordu. Birkaç kez ailemize suikast girişiminde bulundular ama başaramadılar. Bana da 2015 yılında bir suikast girişiminde bulundular. Ben o sırada Ak Parti Cizre İlçe Başkanıydım. 15 gün önce de Cizre korucu başına suikast girişiminde bulundular. Teröristler tarafından yapılan el yapımı patlayıcı infilak etti. Korucu başımız yaralandı.

“Bu sıralar saldırıların artmasını seçimlerin yaklaşmasına bağlıyoruz. Gözümüzü korkutmak istiyorlar. Bu saldırılarla saf değiştireceğimizi zannediyorlar ama tabii ki böyle bir şey olmayacak. Bizim aşiretimiz Türkiye genelinde 3 milyon nüfusa sahip. Aşiretimiz her zaman devletimizin yanında saf aldı. Bizler de devletimizin yanında olmakta kararlıyız. Biz geniş bir aileyiz. Şırnak’ta sözü sayılan bir aileyiz. Aşiretimiz burada 70 bin nüfusa sahip. Devletimizin yanında olmaya devam edeceğiz. Babamızın kanı yerde kalmadı. Babam ölmedi, şehit düştü. Her zaman babam yüreğimizde olacak. Biz de babam gibi her zaman devletimizin yanında olacağız ve devletimiz PKK’yı bitirecek.”

Etiketler PKK şırnak Cizre tahir güven