Teknoloji merkezi ile lisans ihraç etmeye başladı

Dünyadan lisans alarak yurt dışına bedeller ödeyen Türkiye'nin bu alandaki makus talihini kıracak adımı Sabancı attı. Münih'te teknoloji merkezi kuran Sabancı Holding CEO'su Alper, 'Lisansladığımız teknolojileri satmaya başladık.' dedi

Teknoloji merkezi ile lisans ihraç etmeye başladı
Sabancı CEO'su Alper, Çimsa CEO’su Umut Zenar, Kordsa CEO’su İbrahim Özgür Yıldırım ve şirket yöneticileri. Çimsa’nın tüm Ar-Ge faaliyetleri Berrak Avcıoğlu’na emanet.
Recep Erçin
Recep Erçin Muhabir

Sabancı Teknoloji Merkezi Almanya’nın Münih şehrinde faaliyete başladı. Merkezdeki gelişmeleri yerinde incelemek üzere Almanya'ya yola çıkan heyette şirketin davetlisi olarak biz de yer aldık. Burada basın mensuplarına bir sunum yapan Sabancı Holding CEO’su Cenk Alper, “Yapı malzemeleri ve sanayi gruplarımız bünyesinde yurt içinde 6, yurt dışında ise 1 olmak üzere toplam 7 Ar-Ge ve teknoloji merkezimiz vardı. Sabancı Technology Center ile birlikte bu sayıyı 8’e yükseltiyoruz ve Avrupa’daki ilk merkezimizi hayata geçiriyoruz. Çimsa ve Kordsa’nın Türkiye’deki fabrikalarında üretilecek ürünler, Sabancı Teknoloji Merkezi’ndeki ekiplerimiz tarafından yine Avrupa pazarına sunulacak. ‘Türkiye ile dünyayı birleştirme’ vaadimize hizmet edecek bu model, aynı zamanda Türkiye’nin katma değerli ihracat seferberliğinin de itici güçlerinden biri olacak.” bilgilerini verdi.

Kompozit malzemelerde yapılmış spor otomobil.

YAPAY ZEKAYA ÇAPRAZ

BAKIŞ Bünyesinde 8 farklı laboratuvarın ve 6 milletten çalışanın bulunduğu ve Münih Teknik Üniversitesi (TUM) yerleşkesi içerisinde yer alan Sabancı Teknoloji Merkezi’nin, ileri yapı malzemeleri, kompozit teknolojileri, inşaat güçlendirme gibi dünyadaki malzeme devrimine yön veren sektörler için yüksek teknolojili, ‘terzi usulü’ ürünler geliştireceğini belirten Cenk Alper, “Dünyadan lisans almaya, onlara bedeller ödemeye çok alışığız. Ama artık lisansladığımız teknolojileri biz satmaya başladık. Bu Türkiye'yi dünyaya açmanın dünyadaki teknolojileri öğrenip erken aşamda onun bir parçası olarak, gelişmeleri yakalamak açısından Türkiye'yi dünyayı birleştiriyoruz.” dedi.

Çimentonun içine konulan elyaf malzeme betonun esnekliğini ve sağlamlığını demire kıyasla kat kat artırıyor.

Alper'e toplantıda Sabancı'nın yapay zeka ve nanoteknoloji alanında ne tür çalışmalar yaptığını sorduğumuzda ise şunları aktardı: “Mayıs ayında dünyanın en iyi yapay zeka uzmanlarını davet ederek bu alanda ne olduğunu tüm yürütme kurulumuz ve genel müdürlerimizle birlikte dinledik. Şu anda Sabancı Topluluğu’ndaki şirketlerimizden gelen çapraz ekiplerden 8 tanesi, yapay zekanın her bir sektörde nasıl uygulanacağı ile ilgili araştırmalar, hangi noktalarda uygulanması gerekliliğiyle ilgili çalışmalar yapıyorlar, onu da bu hafta bize sunacaklar. Hali hazırda bankamız, enerji ve sigorta şirketlerimiz, telefonu kaldırdığınızda size cevap veren o robottan, uygulamalarımızda karşınıza çıkan ekranlara kadar çok alanda yapay zeka kullanılıyor.”

Binaları sağlamlaştırmak için duvar ve kolonlara kaplanan kompozit malzeme dağılması önlüyor.

SUNUM'DA NANO TEKNOLOJİ VAR

Yapay zekanın artık malzeme teknolojilerinde de kullanılmaya başladığına değinen Alper, şunları söyledi:

“Kordsa’nın 50’nci yıldönümünde ABD’li bir profesörü dinledik. Molekülü tasarlarken yapay zekayı nasıl kullanırız onu konuşuyoruz. Geçen hafta Sabancı Holding Enerji Grup Başkanı Kıvanç Zaimler’le birlikte ABD’de MIT Üniversitesi’nin Çevre ve yapı malzemeleriyle ilgili profesörü ile konuştuk, onun da amacı yapay zeka teknolojilerini molekül tasarlama alanında kullanmak. Biz de bunun içindeyiz. Çok erken aşamada bunun içinde ilerlemeye çalışıyoruz. Sabancı Üniversitesi Nano Teknoloji Merkezi’miz var. Burada Kordsa’nın, TEMSA’nın ve Çimsa’nın mühendisleri, doktora öğrencileri çalışıyor. Şirketlerimizle birlikte, nano teknolojinin farklı alanlarda uygulanması için yol alıyorlar. Pil teknolojileri, nano teknolojinin hem membranlarda hem de yakıt pillerinde nasıl kullanılacağıyla ilgili araştırmalar devam ediyor. Dolayısıyla Üniversitelere yakın ve iç içe olmanın önemli noktalarından biri de bu. Sabancı Holding Sanayi Grup Başkanı Cevdet Alemdar, Sabancı Üniversitesi Nano Teknoloji Merkezi’nin (SUNUM) Yönetim Kurulu Başkanı. Oradaki deneyimler sadece Sabancı şirketleri ile sınırlı değil. Koç’tan Anadolu Grubu ve Eczacıbaşı Grubu’na ve hatta yurt dışı şirketlere kadar nanoteknoloji uygulamalarının tüm dünyaya açılması için SUNUM çalışıyor.”

Uçak motorlarında kullanılan kompozit parça.

YATIRIMLARI YÜZDE 124 ARTIRDI

Cenk Alper, “Daha önce açıkladığımız yatırım stratejimize paralel olarak, banka dışı yatırımlarımızın yüzde 25’lik bölümünü mevcut iş kollarımıza, yüzde 75’ini ise ‘yeni ekonomi’ adını verdiğimiz enerji ve iklim teknolojileri, ileri malzeme teknolojileri ve dijital teknolojiler alanlarına yönlendiriyoruz. 2023 yılının ilk 9 ayında yapmış olduğumuz toplam yatırım 33.3 milyar TL’yi buldu. Bu rakam geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yatırımlarımızın TL bazında yüzde 124 oranında arttığını gösteriyor. Aynı dönemde, gerçekleştirdiğimiz yatırımların yüzde 75’ini de stratejimiz ile paralel olarak yeni ekonomiye yaptık.” bilgisini verdi.