TÜİK her ay 560 bin fiyat derliyor

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) geçen ay yayınlarını TÜFE bülteninde neden madde fiyatlarının yer almadığına ilişkin bir açıklama yaptı.

TÜİK her ay 560 bin fiyat derliyor
A+ A-

EKONOMİ SERVİSİ

Aynı tarihlerde TÜİK'in bölge müdürlüklerinin değişmesi türlü isnatlara neden olmuştu. TÜİK'in açıklamasında, "2022 yılı itibarıyla TÜFE kapsamında 409 madde, 904 madde çeşidi için her ay yaklaşık 560 bin 392 fiyat derlenmektedir. Fiyat derleme işleminin 'madde çeşidi' düzeyinde yapılıp, dünya genelinde ortalama fiyatların tamamını yayımlayan neredeyse hiçbir ülke bulunmamasına rağmen, ülkemizde 'madde' düzeyinde yayımlanıyor olması, söz konusu tablonun kamuoyunda yanlış değerlendiriliyor olmasının temel sebebidir." bilgisi yer aldı.

33 ÜLKE YAYINLANIYOR 

Gerek ürünlerin homojen olmayan yapıları, gerekse aylık ortalama fiyatların haber bülteni yayımlandığı gündeki piyasa fiyatlarından farklı olabilmesi gibi nedenlerden ötürü; dünya genelindeki ulusal istatistik ofislerinin büyük çoğunluğunun madde düzeyinde fiyat yayımlamadığına işaret eden TÜİK, "Bu kapsamda Avrupa Birliği’ne üye ve aday ülkeler, EFTA ülkeleri, ABD ve Kanada’nın da yer aldığı 33 ulusal istatistik ofisinin internet siteleri de incelendiğinde, madde düzeyinde tüm fiyatları yayımlayan herhangi bir ülke bulunmadığı görülmüştür." ifadelerini kullandı.

Etiketler TÜİK