TÜSİAD ve Çin Büyükelçisi'nden ortak vurgu: İpek Yolu'na yatırım yapalım

TÜSİAD ve Çin Sanayici ve İşadamları Derneği (ÇİNSİAD) işbirliğiyle düzenlenen "Türkiye-Çin Ekonomik İşbirliği Toplantısı"nın açılışında yapılan konuşmalarda, Kuşak-Yol projesi çerçevesinde yatırım çağrısı yapıldı.

TÜSİAD ve Çin Büyükelçisi'nden ortak vurgu: İpek Yolu'na yatırım yapalım
Zhou Yanquan, Orhan Turan, Liu Shaobin (soldan sağa).
A+ A-

EKONOMİ SERVİSİ

Çin'in Ankara Büyükelçisi Liu Şaobin, Türkiye’nin, İpek Yolu inşası için Çin'in işbirliği yapacağı önemli ülkelerden biri olduğunu vurguladı.
Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan da konuşmasında, Çin hükümetinin 2013’te açıkladığı ve çok önemli bir altyapı ve yatırım projesi niteliğindeki Kuşak ve Yol Girişiminin, Asya’yı Avrupa’ya bağlayan yolların tam merkezinde yer alan ve İpek Yolu’nun doğal bir parçası olan Türkiye’ye önemli bir fırsat sunduğunu söyledi. Turan, başından beri yakından takip ettikleri bu girişimin, aynı zamanda Türkiye’nin gerek lojistik gerekse teknolojik altyapısının gelişimi konusunda, ülkenin uzun dönemli ekonomik kalkınmasında bir kaldıraç görevi göreceğini söyledi.

‘YENİ TÜRK-ÇİN LOJİSTİK YATIRIMLARINI ÖNEMSİYORUZ’

Turan, Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle kuzey koridorunun işlememesinin, Türkiye’nin de içerisinde yer aldığı orta koridoru ön plana çıkartmış göründüğünü ifade etti. Turan, "Bu rotada lojistik hacim artmıştır, yoğunluklar yaşanmaktadır. Bu çerçevede Çin’in, Türk firmalarla da işbirliği içerisinde bu hattın rahatlatılmasına yönelik yeni yatırımları devreye almasını önemli görüyoruz." diye konuştu.

DÜZENLİ DİYALOG MEKANİZMASI LAZIM

Turan, ülkeler arasında düzenli toplanan bir diyalog mekanizmasına ihtiyaç bulunduğunu belirterek, "Bu anlamda, Türkiye ve Çin arasındaki gıda, e-ticaret, ulaştırma, lojistik gibi alanlardaki konuların görüşüleceği ve ikili ekonomik ilişkilerimize ivme kazandıracağını düşündüğümüz Karma Ekonomik Komisyon (KEK) toplantısının bu sene içinde gerçekleştirilmesi ve özel sektörün de bu sürece dahil edilmesi büyük önem arz etmektedir." diye konuştu.

‘ÇİN, ÖNCELİĞİMİZ’

Çin'in TÜSİAD’ın uluslararası ajandasında uzun yıllardan bu yana yer alan öncelikli ülkelerden biri olduğunu vurgulayan Turan, salgından önce Çin’i düzenli olarak ziyaret ettiklerini, 2012 yılından bu yana 'Çin’i Anlamak & Çin ile İş Yapmak Konferansları', yine iki ülke arasında potansiyel teşkil eden alanlarda özel sektör ve kamudan temsilcilerin katılımıyla sektör toplantıları düzenlediklerini anlattı. Turan, “Somut politika önerilerimizi ilgili tüm paydaşlarımızla paylaşıyoruz. Türkiye’de faaliyet gösteren Çinli firmaları TÜSİAD’a ve TÜSİAD Çin Network’üne üye olmaya davet ediyoruz." dedi.
TÜSİAD Başkanı Turan, Çin Uluslararası Ticareti Destekleme Konseyi (CCPIT) ve Çin Sanayi ve Ticaret Federasyonu (ACFIC) ile yakın ilişkilerini ayrı ayrı imzaladıkları Mutabakat Zabıtları çerçevesinde sürdürdüklerini belirtti. Ayrıca, Çin Sanayi Ekonomileri Federasyonu (CFIE) liderliğinde kurulan 'Kuşak ve Yol Sanayi Ticaret Birliği' BRICA’da kurucu üye olarak Türk iş dünyasını temsil ettiklerini ifade eden Turan, “Çin ile ticaret ve yatırım ilişkilerimize ve Türkiye’deki en önemli Çinli firmaları bünyesinde barındıran ÇİNSİAD ile ilişkilerimize büyük önem veriyoruz.” dedi. Turan, Türk ve Çin iş dünyaları arasında iş birliğinin geliştirilmesi için önemli bir zemin sağlayan TÜSİAD'ın, Türkiye’de faaliyet gösteren Çinli firmaların da katkılarını almaktan çok memnun olacağını dile getirdi.


‘TÜRKİYE İKİNCİ MEMLEKETİMİZ’

Türkiye'de yatırım yapan en büyük Çinli firmaları barındıran ÇİNSİAD’ın Başkanı Zhou Yanquan, Türkiye’de uzun yıllardır faaliyet gösterdiklerini, Türkiye’nin kendileri için ikinci memleket olduğunu söyledi. Zhou, “Türk pasaportuna sahip olmamamıza rağmen biz her gün Türkiye'nin ekonomik kalkınmasına emeğimizi veriyoruz ve Türkiye ekonomisinin vatandaşıyız.” dedi.
Zhou Yanquan, Türk iş dünyası ve insanlarının Çin’e ve Çin para birimine olan güvenini teşvik eden tanıtım faaliyetlerinin artmasını arzu ettiklerini aktararak, “Çin-Türkiye arasında para takas mekanizmasının hayata geçirilmesine yönelik politikaların artmasını umuyoruz.” diye konuştu.


ÇİN'İN ANKARA BÜYÜKELÇİSİ LİU ŞAOBİN: ‘STRATEJİK İŞBİRLİĞİMİZ GİDEREK DERİNLEŞİYOR’

Çin Halk Cumhuriyeti'nin Ankara Büyükelçisi Liu Şaobin, Türkiye'nin hem uluslararası hem de bölgesel olarak önemli etkilere sahip olduğunu, mevcut uluslararası konjonktürde el ele vererek iş birliği yapılması gerektiğini dile getirdi. Liu, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, "Çin'de iş ortamlarını daha çok iyileştireceğiz. Türkiye dahil tüm ülkelerden gelen şirketlerin Çin'de yatırım yapması, Çin pazarına girmesi sağlanacak. Birlikte gelişmek için tüm yatırımcıları davet ediyoruz. Türk yatırımcılar, Çin ile iş yapmaya büyük önem veriyor." dedi.
Türkiye ve Çin'in yapacağı iş birliğinin sadece iki ülkenin değil, aynı zamanda tüm dünya ve bölge ülkelerinin de yararına olacağını ifade eden Liu, Kovid-19 salgını ve bölgesel çatışmaların uluslararası sistemi öngörülmeyen bir düzleme doğru götürdüğünü ve bunun da tüm dünyada güvenlik ve yönetişim eksikliği sorununa neden olduğunu söyledi.
Geçen yıl Türkiye-Çin arasındaki diplomatik ilişkilerin kuruluşunun 50. yılı olduğunu hatırlatan Liu, bu 50 yıllık süreçte Çin'in Türkiye'nin ikinci büyük ticaret ortağı haline geldiğini kaydetti. Büyükelçi Liu, "2021'de ikili ticaret hacmi 35,9 milyar dolar oldu. İki ülkenin stratejik iş birliği giderek derinleşiyor." ifadesini kullandı.
Liu, Kuşak ve Yol Girişimi kapsamında Türkiye ile Çin arasında verimli sonuçlar elde edildiğini, Orta Koridor ile Çin'den gelen malların İstanbul üzerinden Avrupa'ya ulaşacağını vurguladı. Salgın döneminde de iki ülkenin aşı konusunda iş birliği yaptığını hatırlatan Liu, "Bu konudaki ortaklık da iki ülke ilişkilerinin en somut ve parlak iş birliği oldu. Son yıllarda iki ülke arasındaki e-ticaret ve yüksek teknoloji sektörü gibi alanlarda büyük ilerlemeler kaydedildi. Dijital İpek Yolu inşası için Çin'in iş birliği yapacağı önemli ülkelerden biri de Türkiye." değerlendirmesinde bulundu.

Etiketler çin ankara büyükelçilik tüsiad ipek yolu asya avrupa