Vatan Partisi: ‘Akla gelen her şeyde zammı tetikleyecek’

Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Ekonomi Siyasetleri Bürosu Başkanı Hakan Topkurulu, akaryakıt ürünlerinden alınan ÖTV zamlarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Topkurulu "Türk milletini daha da yoksullaştıracak bu politikalara karşı mücadele edeceğiz" dedi.

Vatan Partisi: ‘Akla gelen her şeyde zammı tetikleyecek’
Osman Erbil
Osman Erbil Editör

15 Temmuz’u 16 Temmuz’a bağlayan gece ilan edilen akaryakıttaki özel tüketim vergisi (ÖTV) zamlarına siyasi partiler tepki gösterdi. Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı Hakan Topkurulu, akaryakıt fiyatlarına yapılan vergi zammının bütün kalemlerde artışı tetikleyeceğini, böyle enflasyonla mücadele olmayacağını söyledi. “Yapılması gereken zengin ve orta üst sınıflara bu zorlukları paylaştırmak.” dedi. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ve İYİ Parti ile Cumhur İttifakı’nın ortağı Büyük Birlik Partisi’nden (BBP) de karşı açıklamalar geldi.

‘GELİR ADALETSİZLİĞİNİN SÜRMESİDİR’

Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Ekonomi Siyasetleri Bürosu Başkanı Hakan Topkurulu, hükümetin olası zorluklara karşı sağlam bir altyapı kuramadığını, tutarlı bir üretim ekonomisi programı uygulayamadığını belirtti. “Pandemi, küresel çaptaki enerji, hammadde ve gıda fiyatlarındaki artış, yaşanan büyük deprem ile seçim ekonomisi zorlukları derinleştirdi. Zorluklar, yapısal sorunlarla da birleşerek ekonomik kaosa döndü. AK Parti bu sorunlar altında ezildi, çıkış yolunu batıya ve neoliberal ekonomi politikalarına yeniden sarılmakta buldu.” diye izah eden Topkurulu sözlerine şöyle devam etti:

“Aslında yapılması gereken zengin ve orta üst sınıflara bu zorlukları paylaştırmaktı. Ama hükümet, servetin hatalı dağılmasına neden olan vergi uygulamalarını yine gündeme getirdi. KDV ve ÖTV diye anılan dolaylı vergileri öne çıkardı. Kurumlar vergisi ve gelir vergisine yeterince başvurmadı. Bu, 1980’li yıllardan beri uygulanan neoliberal dayatmanın ürünüydü. Bu, emekçi sınıfların, alt gelir gruplarının daha çok vergi ödemesidir. Gelir adaletsizliğinin sürdürülmesidir. Nitekim emekli vatandaşlarımıza reva görülen maaşlar da bu neoliberal kafanın sonucudur.”

‘TÜM GÜCÜMÜZLE MÜCADELE EDECEĞİZ’

Topkurulu, Vatan Partisi’nin halkı yoksullaştıracak ve ekonomiyi çıkmaza sokacak neoliberal ekonomi politikalarıyla tüm gücüyle mücadele edeceğini duyurdu: “Enerjideki bu ÖTV zammı akla gelen her şeyde zammı tetikleyecektir. Tarladan raflara, tezgahtan mağazalara kadar bütün kalemlerde fiyat artışları yaşanacaktır. ‘Enflasyonla mücadele’ denilerek atılan adımlar enflasyonu daha da yükseltmektedir. Türk milletini daha da yoksullaştıracak ve ekonomiyi çıkmaza sokacak bu politikalara tüm gücümüzle mücadele edeceğiz.”

“Bu politikalar derhal terk edilmelidir. Dolaylı vergilere değil, kurumlar vergisi ve gelir vergisi gibi dolaysız vergilere dayanılmalıdır. Partimizin ‘Üretim Devrimi’ olarak tarif ettiği, yapısal sorunlara da el atacak köklü çözümün anahtarı olan üretim ekonomisi modeline acilen geçilmelidir. Bakış açısı kökten değişmeli, halkçı politikalar uygulanmalıdır. Türkiye’nin döviz ihtiyacını çözmek için yapılması gereken çok basittir. Döviz ihtiyacını doğuran önemli kalem enerji kalemidir. Enerji tedariğimizi yaptığımız Rusya, İran ve Irak gibi ülkelerle, doları devreden çıkararak rahatlıkla mal takası yöntemini geliştirebiliriz. Bu uygulama daha önce İran’la yapıldı. 2022 yılındaki döviz ihtiyacımız 48 milyar dolardı. Sadece enerjiye 50 milyar dolardan fazla ödendi. Türkiye yüzünü Avrasya’ya döndükçe ekonomik sorunlarını çözer.”

Etiketler akaryakıt zamları zam vatan partisi