Yargıtaydan Can Atalay kararı!

Yargıtay 4.Ceza Dairesi Gezi Davası hükümlüsü Türkiye İşçi Partisi Milletvekili Can Atalay hakkında yeni bir karar verdi. Yargıtay, Atalay hakkında Anayasa Mahkemesinin ihlal kararına uyulmaması yönündeki karara yapılan itirazı reddetti.

Yargıtaydan Can Atalay kararı!
Gözen Esmer
Gözen Esmer Editör

Gezi Davası hükümlüsü, TİP Milletvekili Can Atalay hakkında Yargıtaydan bir karar daha geldi. Anayasa Mahkemesinin Atalay hakkındaki hak ihlali kararına uyulmaması yönünde karar alan Yargıtay, bu karar yapılan itirazı da reddetti.

Yargıtay 4.Ceza Dairesi, 3. Ceza Dairesince verilen kararın "itiraz yolu açık bir karar olmadığı" belirtilerek, bu nedenle itirazla ilgili karar verilmesine yer olmadığına hükmedildiği ifade edildi.

YARGITAYDAN CAN ATALAY KARARI

Yargıtay 4. Ceza Dairesi, Türkiye İşçi Partisinden milletvekili seçilen Gezi Parkı davası hükümlüsü Can Atalay hakkındaki Anayasa Mahkemesinin (AYM) verdiği ihlal kararına uyulmamasına ilişkin Yargıtay 3. Ceza Dairesinin kararına yapılan itirazda, karar verilmesine yer olmadığına hükmetti.

Atalay'ın avukatları, AYM'nin verdiği hak ihlali kararına uymayan Yargıtay 3. Ceza Dairesinin kararına itiraz etmişti. İtirazı, Yargıtay 4. Ceza Dairesi inceledi.

Daire, itirazla ilgili "karar verilmesine yer olmadığına" hükmetti.

Dairenin kararında, 3. Ceza Dairesince verilen kararın "itiraz yolu açık bir karar olmadığı" belirtilerek, bu nedenle itirazla ilgili karar verilmesine yer olmadığına hükmedildiği ifade edildi.

Kararın tebliğ işlemlerini Yargıtay 3. Ceza Dairesi yapacak.

AYM İÇTİHATLARI TERSYÜZ ETTİ 

Anayasa Mahkemesi, Gezi Parkı Davası'ndan hüküm giyen TİP Milletvekili Can Atalay hakkında hak ihlali kararı verdi. Bu karar üzerine Yargıtay Anayasa Mahkemesi Üyeleri hakkında suç duyurusunda bulundu. Açıklamada, bireysel başvurunun olağan ya da olağanüstü kanun yolu olmadığı kaydedildi. Açıklamada ayrıca, "Yargıtay adliye mahkemelerince verilen ve kanunun başka bir adli yargı merciine bırakmadığı karar ve hükümlerin son inceleme merciidir." ifadelerine yer verildi. 

Yargıtayın manifesto değerindeki tarihi açıklamasında AYM'nin hukuk sistemini kaosa sürüklediği, içtihatları tersyüz ettiği belirtildi. 

 

Konular Yargıtay Anayasa Mahkemesi