Yemen İsrailli armatörün gemisine el koydu

Yemen Silahlı Kuvvetleri önceki gün düzenlediği bir operasyonla sahibi İsrailli olan bir gemiyi Yemen kıyısına götürdü. Filistin savaşına dahil olan Husiler İsrail’in tüm gemilerinin hedeflerinde olduğunu söylemişti.

Yemen İsrailli armatörün gemisine el koydu

DIŞ HABERLER SERVİSİ

Yemen Silahlı Kuvvetleri Sözcüsü Tuğgeneral Yahya Saree, Yemen güçlerinin Kızıldeniz'de İsrail’le bağlantılı olan bir gemiyi alıkoyduğunu doğruladı. Saree Gazze Şeridi'ne yönelik saldırganlık durana kadar İsrail işgaline karşı askeri operasyonlar düzenlemeye devam edeceklerini söyledi.

Tuğgeneral Yahya Saree

‘MEŞRU HEDEFİMİZDİR’

Tuğgeneral Saree, geminin Yemen kıyılarına götürüldüğünü açıkladı. Silahlı kuvvetlerin operasyonlarının sadece İsrail varlığına ait gemileri hedeflediğini belirtti. Yemen silahlı kuvvetlerinin geminin mürettebatıyla “İslam dininin öğretileri doğrultusunda ilgilendiğini” vurgulayan Saree, "Düşman İsrail’e ait ya da onunla iş yapan her gemi, bizim için meşru bir hedef haline gelecektir" uyarısını yineledi. Yemenli general ayrıca "Vatandaşları Kızıldeniz'de çalışan ülkelere İsrail veya İsrail'e ait gemilerle herhangi bir çalışma veya faaliyetten uzak durmaları çağrısında bulunuyoruz." uyarısını yaptı.

TÜRKİYE’DEN YOLA ÇIKTI

Geminin Türkiye’den yola çıktığı ve Hindistan’a doğru gittiği belirtildi. İstanbul’dan 12 Kasım’da yola çıkan gemi, 24 Kasım’da Hindistan’ın Pipavav şehrine varacak şekilde seyir ediyordu. Suudi Arabistan’ın Cidde şehrinin güneybatısında gemi ile irtibat kesildi.

‘ONLAR ANCAK GÜÇ DİLİNDEN ANLAR’

Husilerin baş müzakerecisi ve sözcüsü Muhammed Abdülselam internet üzerinden yaptığı bir açıklamada İsraillilerin sadece "güç dilinden" anladığını söyledi. “Bu bir başlangıçtır.” diyen Abdülselam, "İsrail gemisinin alıkonulması, Yemen silahlı kuvvetlerinin bedeli ve maliyeti ne olursa olsun deniz savaşını yürütme konusundaki ciddiyetini kanıtlayan pratik bir adımdır." ifadelerini kullandı.

25 MÜRETTABAT GÖZALTINDA

Aynı zamanda Yemen hükümetindeki Mahkum İşleri Ulusal Komitesi Başkanı da şunları söyledi: "Mahkumlarla ilişkilerimiz, ülkemize yönelik saldırının başından beri olduğu gibi, milliyetlerine bakılmaksızın İslami değerler, ilkeler ve öğretilere göre olacaktır." 25 kişilik mürettabatın Filipinler, Bulgaristan, Romanya, Ukrayna ve Meksika'dan olduğu belirtilirken geminin Japon operatörü NYK Line, geminin kaçırıldığı sırada yükü olmadığını söyledi. 

JAPONLARA KİRALANMIŞ

Bahama bandıralı gemi, Rami adını kullanan İsrailli iş adamı Abraham Ungar'a ait olan bir İngiliz şirketine kayıtlı. Gemi kaçırıldığı sırada bir Japon şirketine kiralanmıştı. Japonya'nın üst düzey hükümet sözcüsü dün Nippon Yusen tarafından işletilen Galaxy Leader adlı geminin ele geçirildiğini doğruladı ve Japonya'nın Husilere çağrıda bulunurken Suudi, Ummanlı ve İranlı yetkililerden de geminin ve mürettebatının bir an önce serbest bırakılması için yardım istediğini sözlerine ekledi. Kabine baş sekreteri Hirokazu Matsuno düzenlediği basın toplantısında "Bu tür eylemleri şiddetle kınıyoruz" dedi. Mürettebat arasında Japon vatandaşı bulunmadığı açıklandı.

Rami Ungar

İSRAİL MEDYASI: HUSİLER MEYDAN OKUMAYA DEVAM EDİYOR

İsrail işgal ordusu sözcüsü ise "Galaxy Leader adlı geminin Yemen yakınlarında, Kızıldeniz'in güneyinde Husiler tarafından kaçırılmasının çok tehlikeli bir olay olduğunu" söyledi. Aynı zamanda İsrail medyasında, "Husiler İsrail'e meydan okumaya devam ediyor ve bir İsrail gemisinin kontrolünü ele geçiriyor" yorumları yapıldı. İsrail medyasında ayrıca "Husilerin bir İsrail gemisini kaçırdıktan sonra tehditler savurduğunu ve saldırılar düzenlediğini" belirtilerek "geminin Husiler tarafından kontrol edilmesi sürecinin İsrail ticareti için yüzleşilmesi zor bir sorun teşkil edeceğini ve kargo sevkiyatlarının güvenliğini etkileyeceğini, bu nedenle İsrail'in bunun küresel bir sorun olduğu” vurgulandı.

HEDEFE İRAN’I KOYDULAR

Netanyahu'nun ofisi kaçırma olayını "İran'ın bir terör eylemi" olarak kınadı. İsrail ordusu uçak kaçırma olayını "küresel sonuçları olan çok vahim bir olay" olarak nitelendirdi. Armatör Ungar, Associated Press'e yaptığı açıklamada olaydan haberdar olduğunu ancak ayrıntıları beklediği için yorum yapamayacağını söyledi. Kendisiyle bağlantılı bir gemi 2021 yılında Umman Körfezi'nde bir patlama yaşamıştı. İsrail medyası o dönemde suçu yine İran'a atmıştı.

Konular Yemen İsrail