Zeytin Dalı Harekatı'nda 5. gün

Afrin bölgesinde PKK/KCK/PYD-YPG ve IŞİD'e mensup teröristleri etkisiz hale getirmek üzere 'Zeytin Dalı Herakatı'nda beşinci gün yaşananlar haberimizde

Zeytin Dalı Harekatı'nda 5. gün
A+ A-

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Suriye'nin Afrin kentindeki PYD-YPG/PKK ve IŞİD hedeflerine yönelik yaptığı 'Zeytin Dalı Harekatı'nın beşinci günü kara ve hava operasyonlarıyla devam ediyor. Anlık gelişmeler haberimizde...

Zeytin Dalı Harekatı'nda sabah saatlerinde Türk jetleri Afrin semalarında kara birliklerinin belirlediği hedefleri vuruyor.

Harekatta dün acı haberler peş peşe gelmiş ve şehit sayımız üçe yükselmişti. Akşam saatlerinde açıklama yapan Genelkurmay, 'Zeytin Dalı Harekatı'nda şu ana kadar 260 PKK/KCK/PYD-YPG ve IŞİD terör örgütü mensubu etkisiz hale getirildi.' bilgisini paylaştı.

Şeyh Horoz bölgesindeki Türk Silahlı Kuvvetleri unsurlarına saldırı amacıyla dün gece sızma girişiminde bulunan PKK/PYD/YPG terör örgütü mensupları ile çıkan çatışmada 8 terörist etkisiz hale getirildi.

Harekat, Türkiye'nin uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları, BMGK'nin terörle mücadeleye yönelik ilgili kararlarıyla BM sözleşmesinin 51'inci maddesinde yer alan meşru müdafaa hakkı çerçevesinde terör hedeflerini vurmaya dönük, Suriye'nin toprak bütünlüğüne saygılı olarak icra ediliyor.

ATAK'LAR TERÖR HEDEFLERİNİ VURDU

Bu arada, Afrin'in batısında belirlenen terör hedefleri, gece boyunca aralıklarla tanklarla vurulurken harekatta yerli üretim taarruz helikopteri T-129 ATAK da ilk kez görev yaptı.

Terör örgütü hedeflerinin kara unsurlarınca lazer sistemleriyle titizlikle işaretlenmesinin ardından T-129 ATAK helikopterleri, bölgeyi ateş altına aldı.

Teröristlerin bulunduğu alanları vuran helikopterler, harekat sırasında yerli üretim "Cirit" lazer güdümlü füzelerini de kullandı.

ASKERİ SEVKIYAT DEVAM EDİYOR

Çeşitli illerden Hatay'a ulaşan tank ve askeri araçlar, sınır hattına sevk edildi.

Güvenlik önlemleri altında ilerleyen araçların, sınır birliklerine takviye amaçlı gönderildiği öğrenildi.

Harekatın 5. gününde PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütüne ait 47 hedef, hava kuvvetlerine ait 27 uçakla imha edildi, etkisiz hale getirilen terörist sayısı 287’ye ulaştı.

CAMİYE SALDIRI: 2 KİŞİ ÖLDÜ

Afrin'deki terör örgütü PYD/PKK'lı teröristler tarafından Kilis'teki Çalık Camisi'ne roket saldırısı düzenlendi. Saldırıda 2 kişi öldü, 6 kişi yaralandı.

Saldırının ardından, TSK birlikleri, tespit edilen terör örgütü hedeflerini, Fırtına obüsleriyle ateş altına alarak imha etti.

AKAR HAREKAT MERKEZİNİ DENETLEDİ

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Kara, Deniz ve Hava Kuvvetlerinin harekat merkezlerinde inceleme ve denetlemelerde bulundu.

Orgeneral Akar, beraberindeki Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Güler, Deniz Kuvvetleri Komutanı Koramiral Adnan Özbal ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ile harekat merkezlerinden, Zeytin Dalı Harekatı'nın sevk ve idaresinin belirli bölümlerine katıldı.

Teknolojik imkanların en üst seviyede kullanıldığı harekat merkezlerinden, Afganistan, Brüksel'deki NATO karargahı, Bosna Hersek, Kosova, KKTC, Somali ve Katar dahil yurt içi ve dışında 91 ayrı karargah ile sesli ve görsel iletişimle veri aktarımı sağlanıyor.

Ayrıca, her seviyedeki birliklerle koordinasyon toplantıları da teknolojik imkanlardan yararlanılarak video konferans şeklinde gerçekleştiriliyor.

Zeytin Dalı Harekatı'nda dördüncü gün

Zeytin Dalı Harekatı'nda üçüncü gün

Zeytin Dalı Harekatı'nda ikinci gün

Zeytin Dalı Harekatı'nda birinci gün

Etiketler Zeytin Dalı Harekatı Afrin suriye beşinci gün Zeytin Dalı Harekatı