ZÜCDER Başkanı'ndan 'fırsatı değerlendirelim' çağrısı: Rusya ‘fabrikaları siz işletin’ diyor

Züccaciyeciler Derneği, ekimde Rusya'ya heyet göndermeye hazırlanıyor. Başkan Mesut Öksüz, Rusya'dan büyük talep gördüklerini söyledi ve ekledi: “Birçok yabancı ülke firmaları çekti gitti, fabrikalar var ama boş, çalışan yok. Porselen, cam fabrikaları var. Bize 'Gelin işletin' diyorlar.”

ZÜCDER Başkanı'ndan 'fırsatı değerlendirelim' çağrısı: Rusya ‘fabrikaları siz işletin’ diyor
A+ A-

RECEP ERÇİN / ANTALYA

Züccaciyeciler Derneği (ZÜCDER) Rusya'ya heyet düzenleyecek. Ekim ayında yapılacak heyet ikili iş görüşmelerini içerecek. Antalya'da düzenlenen 9. Uluslararası Ev ve Mutfak Eşyaları Üretici-Marka Buluşmaları'nda sorularımızı yanıtlayan ZÜCDER Başkanı Mesut Öksüz, “Rusya'dan talep görüyoruz. Ekim başında bu ülkeye gideceğiz. Dünyada hiçbir ülke Rusya'ya gidemiyor. O yüzden ülke boş. Rusya'dan alım heyetiyle ilgili buraya gelenler var. Gelmek isteyenler gelemedi. Bizi oraya bekliyorlar. Rusya'da ikili iş görüşmelerinin olacağı bir etkinlik yapacağız. Rusya bizim komşumuz. Bu insanların ihtiyaçlarını da birileri giderecek.” diye konuştu.

'FIRSATI DEĞERLENDİRMEK LAZIM'

“İran zamanında en fazla ihracat yaptığımız ülkeydi. Kaybettik o pazarı. Rusya çok iyi gidiyor. Aleyhimize gitmemesi için çalışıyoruz. Rusya önemli bir pazar.” ifadelerini kullanan ZÜCDER Başkanı, son gelişmeleri şöyle özetledi: “Birçok yabancı ülke firmaları çekti gitti, fabrikalar var ama boş, çalışan yok. Porselen, cam fabrikaları var. 'Gelin işletin' diyorlar. Sadece gel malı sat değil, buradaki üretim tesislerini de devral, diyorlar. AVM'lere gidip göreceğiz. Oralarda yer alacağız belki de. Bu fırsatları iyi değerlendirmek lazım.”

ZÜCDER'in davetlisi olarak katıldığımız ve 15-18 Mayıs tarihleri arasında Antalya’da Rusya, Fransa, Brezilya, Fas gibi 70 ülkeden 120 satın almacının katılımı ile düzenlenen etkinlikte yoğun bir iş trafiğinin olduğunu gözlemledik. Türkiye'nin züccaciye sektörü özelinde dünyanın en fazla ihracat yapan ilk on ülkesinden biri olduğunu anlatan Öksüz, “120 firma misafirimiz var. Bunlardan 95'i yabancı. Her bölgeden eşit düzeyde katılımcı getirmeye çalıştık. 2021 yılında 4.7 milyar dolar dış ticaret fazlası verdik. İhracat birim fiyatı 3.83 dolara çıktı. İlk üç ayda 1.55 milyar dolar dış fazla verdik. Geçen yıla göre yüzde 13 daha fazla dış fazla sağladık.” dedi.

FİYATLAR DENGELENİYOR!

Ağustos'ta Kenya'ya ticaret heyeti yapacaklarını aktaran Öksüz, şunları söyledi: “Şu an ham maddeye ulaşabiliyoruz. Ham madde fiyatlarında da bir gerileme var. Yine yüksek ama ulaşabiliyoruz, fiyatlar da toparladı. Enerji ve ham madde bütün dünyada yüksek. İşçilik maliyetinde avantajımız var. Bizim üreticiler şunu söylüyor; burada çok büyük firmalar var. Daha orta ölçekli gelsin! Büyük firmaları getirip tek bir firmaya birden çok üretici görüşüp tedarik sağlayacak. Biri geldi 30 konteyner mal söyledi. Fabrika siparişlerini kapattı, diyor. Panama'dan bazı iptaller yedik. Panama'ya navlun 10 bin dolar. Çin'den 6 bin dolar. Bunun tam tersi ise Avrupa'da bizim lehimize işliyor. ABD, Kanada ve Japonya ihracat için belirlediğimiz potansiyel ülkeler. ABD'den binde 3, Kanada on binde 3, Japonya onbinde 5 pay alıyoruz. Japonya ile Türk malına güven başladı.”

'ÇİN'E MAL SATMAYA BAŞLADIK'

Sektörde dünya ihracatının yarısını Çin'in kontrol ettiğine dikkat çeken ZÜCDER Başkanı Öksüz, “Kalan yüzde 50'yi diğer ülkeler paylaşıyor. Ama Çin bizden mal almaya başladı. Porselende öndeler ama Çin'de bir Paşabahçe yok. Bizim Çin'e yaptığımızı da dünya bize yapmaya başladı. Ürünlerimizi taklit etmeye başladılar.” bilgisini verdi.

İÇ PİYASA 'VAHİM' DURUMDA

İç piyasanın ise “vahim” durumda olduğunu ifade eden Öksüz, pazardaki durumu şöyle özetledi: “Alım gücü yerlerde. Düğün mevsiminin getirdiği bir hareketlilik var. Temmuz-ağustosta turizm durumu kurtarıyor. Onlar iç pazara bir hareket sağlarlar. İhracata o yüzden yöneldi herkes. İSTOÇ'ta bugün gezenlerin yarısı yabancı. Kapasite kullanımı 80-83'lerde. Yeni yatırımlar gerek. Uzun vadeli krediye ihtiyaç var. Avrupa'da 20 yıllık kredi alınabiliyor. Bizde 5 yıl, yüzde 25-30 faizlerle tehlikeli bir finansman. Kapasite sınırları zorlanıyor. Bir yatırım yapacaksak en yüksek noktaya gelmek lazım. Birden yüzde 100 büyüyor birden büyük yatırım yapıyor o yatırım altında eziliyor. Bu işler kolay değil. Param varsa kredi çeker yatırımı yaparım ama diğer türlü Cüneyt Arkın'lık gibi geliyor. Firma büyüyor, ona güvenip yatırım yapıyor, sonra küçülünce sıkıntı oluyor, batmalar başlıyor. Yurt dışı ile uzun vadeli bağlantılar yapılırsa ancak güvenle yatırım yapılır. Yüzde 60'da rotatif krediler var, deniyor. Yüzde 25'lerde özel bankalar. Ama kamu bankaları yüzde 17-18'lerde veriyor, onlar da rotatif. Her an fark yapabilirim diyor.”

Etiketler züccaciyecilier derneği rusya heyet