Ali Develioğlu

Ali Develioğlu

İki başlı Washington'da ortalık toz duman

Çoğu yeni kararı şu anda kimin aldığı bile belli değil! Trump mu, Hillaryci Neocon derin devlet mi?

Trump`ın uluslararası telefon konuşmaları CIA tarafından başka devletlere servis edilirken, yeni CIA başkanı Pompeo Ankara`da nabız yokluyor. Malüm, Trump yeni Suriye politikasını belirlemek için 1 ay süre verdi kurmaylarına.

Ama Pentagon-CIA arası çatışmalar, Dışişleri ve Savunma Bakanlığı arası görüş farklılıkları acaba bir ayda berrak bir yeni Suriye politikası oluşturmaya yetebilecek mi?

Neoconların Bush dönemindeki mimarlarından McCainciler de Cumhuriyetçi Parti`yi, Demokratlarla işbirliği halinde, Trump`a karşı yönlendiriyorlar. Yani karsı cephe geniş.

Emperyalist Bilderberg zengin klübü kendi içinde iktidar çatışmasına girişmiş ve şimdilik ikiye bölünmüş durumda!

Bazı noktalarda Trump`ın giderek Neoconlaştığı, hatta Neoconları da geride bıraktığı gözlenirken, bazı başka noktalarda ise bazı yeni Neocon kararların yanlış yere Trump`a maledildiği gözlemleniyor!

Washington`da iç catışma tahminlerin ötesinde yoğun! Ortalık gerçekten toz duman!

Türkiye ABD eksenine yeniden hapsedilip, Rusya, İran ve Suriye`ye karşı cepheye hazırlanmak isteniyor! Bu gelişmeler ülkemiz için çok tehlikelidir.

Reklamdan sonra devam ediyor

Öte yandan Kremlin sözcüsü Peşkov`un, dün El Bab`da üç askerin kaza sonucu şehit olmasıyla ilgili yaptığı bugünkü şu resmi açıklamayı Ankara araştırmak ve herkesi aydınlatmak zorundadır.

Peşkov bugün şöyle diyor: " Uçaklarımız, Türk partnerlerimizin verdiği koordinatlara göre hareket etti, orada Türk askerlerinin bulunmaması gerekiyordu "!

Bu iddia doğru mu yanlış mı , bilemiyoruz. Ama doğru da olsa, yanlış da olsa, Ankara bunu mutlaka araştırmak zorundadır. Her iki halde de durum hoş değil.

Washington`da hangi dünya cephe stratejisinin ağır basacağını söylemek için vakit henüz erken: Brezezinski`nin Çin`i koparıp Rusya`yı tecrid etme klasik Neocon politikası mı, yoksa bazı Trump kurmaylarının Rusya`ya taviz -Çin ve İran`a saldırı yoluyla Asya Paktı`nı bölme stratejisi mi?

Ama şu çok açık:

Hangi küresel stratejinin ağır basacağı önce Orta Doğu`da belli olacaktır.

Suriye, provokasyonlara en açık, en yumuşak karındır.


Aydınlık'ı desteklemek için Facebook ve Twitter'da takip edin!
Köşe Yazıları Tüm Yazarlar
Tüm Haberler
Tüm Haberler Daha Fazla Göster
0.56 5.22 4.86 4.70