Bahri Doğukan Şahin - 30. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali Günlükleri #2 - Ulusal Yarışma #2 - Cam Perde

Bahri Doğukan Şahin

Bahri Doğukan Şahin

Site Yazarı
TÜM YAZILARI

"Toksik Erkek" Teması Üzerine Bir Film: Cam Perde

Fikret Reyhan, 3. uzun metraj filmi Cam Perde’yi “kadın olmak” teması çerçevesinde inşa ediyor. Son derece iyi bir gözlem yeteneğiyle ortaya çıkarılan filmin finalinde ise takdir izleyiciye bırakılıyor.

Cam Perde’de eski eşi tarafından rahatsız edilen bir kadının öyküsünü anlatıyor Reyhan. Bir erkek gözüyle, kadın olmanın zorlukları üzerine eğiliyor ve yer yer kusurları olsa da, genel olarak başarılı bir senaryoya imza atıyor. Önceki filmlerinde de alışık olduğumuz tarzını devam ettirerek yine pek çok şeyi izleyiciye bırakarak noktalıyor filmi. “Toksik erkek” diyebileceğimiz Ömer karakteriyle pek çok kadının başına gelen ya da gelebilecek konuyu masaya yatıran yönetmen, ikili ilişkilere dair kendi gözlemlerini eleştirel bir perspektifle sunuyor.

Fikret Reyhan’ın son dönemde sıkça kullanılan eril tahakküm, zorba erkekler tarafından tacize uğrayan kadınlar gibi temalar üzerine inşa ettiği filminde aksaklıklar da yok değil. Karakterlerin derinleştirilmemiş olması yer yer filmin içine girmeyi zorlaştırıyor. Nesrin’in Selim ile olan ilişkisinin detaylarına yer verilmemesi ve yine Nesrin’in geçmişinin de çok az anlatılmış olması bu kanıya varmamıza sebep oluyor. Ömer ile olan ilişkisinin belki flashbackler eşliğinde izleyiciye aktarılması daha yerinde olabilirdi ve bu sayede film daha güçlü bir hale gelebilirdi.

Ömer'in ailesinin gösterilmesi ve baba figürü ekseninde oğulun portresinin çizilmesi filmin artı yönlerinden biri olarak öne çıkıyor. Aileden gelen bir asabiyet ve erilliğin bulunduğunu anlatmaya çalışan yönetmen bu noktada başarılı. Fakat yine de kameranın Ömer'in hayatına daha fazla girmesi gerekirdi zira bir ana karakterin içsel dünyasının yeterince resmedilmemiş olması o filmi geriye çeker.

Diğer ana karakterimiz Nesrin'in hayatı da yetersiz şekilde aktarılıyor. Selim ile olan ilişkisinin nasıl başladığı, çalışma hayatına nasıl atıldığı gibi konular cevapsız kalıyor. Karakter çatışmalarının derinleştirilmemesi ve finalinin zayıflığı nedeniyle de eleştirilebilecek olan yapım, bunlara rağmen yarışmanın öne çıkan filmlerinden biri olabilir. Halk ödülünü alması ise zor.

İyi seyirler.

 

Konular Film Sinema