Ak Parti’nin kaldırdığı taş

Mustafa İlker Yücel

Mustafa İlker Yücel

Gazete Yazarı
TÜM YAZILARI

Abdullah Gül, Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan gibi ABD siyasetlerine göbekten bağlı isimlerin, yönetim kademelerinden uzaklaştırılmalarının ardından, her alanda olduğu gibi, dış politikada da yeni sürecin adımları atıldı. Sorunların üst seviyede olduğu Mısır’la bile görüşmeler başladı. Fakat sıra bir türlü Suriye’ye gelmedi. Türkiye kaybederken başkaları kazandı. Manzaraya bakalım:

  • ABD, Suriye’nin üçte birini işgal etti.
  • PKK, Suriye’nin kuzeyindeki alanların yanı sıra Rakka ve Deyrizor gibi büyük Arap kentlerinin yönetimini de ABD desteğiyle eline aldı. PKK’nın günlük 420 bin dolar petrol gelirinin olduğu hesaplanıyor.
  • Ülkemizin kaynakları, enerjisi, üretimi büyük hasar gördü. İhracat yaptığımız 11 ülkeye mal gönderemez olduk. Suriye üzerinden ayda ortalama 9 bin TIR’la ihraç malı taşıyorduk şimdi ABD TIR’larla PKK’ya silah taşıyor.
  • Binlerce Mehmetçik Suriye’nin kuzeyinde. Askeri harcamalar en üst seviyede.
  • Türkiye’deki 5 milyona yakın sığınmacı üzerinden kışkırtmanın yapılmadığı gün yok. Barutun üzerine ateşle koşan siyasetçiler var. Milyonlarca insan ‘istila ve işgal’ gibi gerçek dışı ifadeleri doğru zannediyor.
  • İdlib teröristlerin toplanma merkezi oldu.

Sınırımızın dibinde.

  • IŞİD benzeri örgütler Türk ordusuna saldırının pususunda.

Maddeler çoğaltılabilir.

Suriye yönetimi geri dönüş için af çıkarmışken, Suriye ordusu PKK’ya operasyonlarını artırmışken, Şam kapısındaki diplomasi kuyruğu uzuyorken Ankara daha ne bekliyor?

Türk milleti, ülkemize zarar verecek Suriye’de ‘yerel yönetim’ çalışmalarına, üstelik ekonomik zorlukların katlanarak büyüdüğü bir süreçte, tepkisiz kalır mı? Kalmaz!

Taş elde ağırlaşır. Ak Parti kaldırdığı taşı ayağına düşürmek üzere. Yavaşça yerine koyma seçeneği de var. Suriye'yle ilişkileri başlatan Türkiye hem sınırını güvenlik altına alır hem de ekonomik sorunlarını hafifletir.