'Barış Pınarı' ile dolar uçar mı?

Evren Devrim Zelyut

Evren Devrim Zelyut

Eski Yazar
TÜM YAZILARI

Türk ordusu Fırat’ın doğusuna geçince Trump’tan tehdit mesajları gelmeye başladı: Ekonominizi mahvederim! Elbette nasıl mahvedeceği de malum… Dolar/TL kurunu yukarı çekip dışa bağımlı Türk ekonomisini felç ederek…

Avrasya Yatırım isimli Youtube kanalımda, yazdığım yazılarda, çıktığım ekranlarda kaç kere söyledim hatırlamıyorum:

*Yarı mamul ve ham maddeyi dışarıdan dolar karşılığı alan bir imalat sanayi, kur artışları gerçekleştiğinde ürettiği pahalı mamulleri satamaz…

*İthal tüketim mallarına sınırlarını sonuna kadar açan bir ekonomi rezerv biriktiremez…

*Tarımını, köylüsünü ihmal eden bir ekonomi gıda fiyatlarındaki artışı önleyemez…

Bütün bu olumsuz tablo Türkiye’de enflasyona yol açmıştır. Enflasyon sonucunda paranın alım gücü düşer. Bunu bilen vatandaş da, parasını daha sağlam bir para ile değiştirir. Böylece dolara, avroya talep artar. Bu talebi engellemek için faizler artırılır, bu da yatırımları düşürür.

Demek ki ekonomimiz dışarıdan müdahale olmasa bile faiz ve kuru yükselten bir yapı içinde…

HAREKAT KURDA REKOR GETİRİR Mİ?

Harekat kurda tansiyonu yükseltebilir. Ancak bu durumun 2018 Brunson olayında olduğu gibi dolar/TL kurunu 7 üzerine atması an itibari ile zor gözüküyor.

Bu noktada bana ABD’li Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham ve Demokrat Senatör Chris Van Hollen’ın yaptırım paketini hatırlatabilirsiniz. Ancak anılan yaptırımların kısa vadede Türkiye’ye uygulanması demek, Amerika ile Türkiye arasındaki zoraki müttefikliğin tarihe gömülmesi demektir.

Amerika’nın böyle sert bir yaptırım paketini yaşama geçirmesi Türkiye’yi direkt Rusya’ya iteceğinden, Amerikan yönetimi, iplerin tamamen kopması anlamına gelecek bu durumu tercih etmeyecektir.

KÜÇÜK YATIRIMCI NE YAPMALI?

Siyasi tansiyonun zaman zaman yükseleceği günler yaşayacağız. Buna bağlı olarak kurda dalgalanmalar görebiliriz. Ancak yatırımcılar kurun yükseldiğini görünce kesinlikle peşinden koşmamalı. Zira böyle günlerden sonra siyasi tansiyon düştüğünde ellerinde 5,90/6 civarı maliyetli dolarlar kalabilir. Küçük yatırımcı kâr edeyim derken zirveden dolar almamalıdır.

Tansiyonu düşürecek gün ise 13 Kasımdaki Erdoğan-Trump görüşmesi olabilir… Burada iki lider orta yol bir açıklama ile işleri düzeltebilir mi? Zaman gösterecek... Ama o tarihe kadar operasyonun nasıl gittiğini yakından izlemek gerekecek.

Bu süreçte elinde dolar olan yatırımcılar ise veri akışını takip ederek, 6 üzerinde, kur yükseldikçe satış yaparlarsa akılcı davranmış olurlar…

Borsa İstanbul’da ise düşüşleri alım fırsatı olarak değerlendirmek mantıklı gözüküyor. Endeks 95 bin ve 90 bine geri çekilirse bu seviyelerden kademeli alım yapılabilir.

Sözün özü; ekonomi için yandık-bittik, kur için de, uçar-kaçar demeye gerek yok…

Avrasya Yatırım'a Youtube'da abone olun: https://www.youtube.com/channel/UCfAxd-Y1pqBEdwvTUOxLP3A?view_as=subscriber