Batı’nın çaresizliği AB, G7 ve NATO Zirveleri

Ali Rıza Taşdelen

Ali Rıza Taşdelen

Gazete Yazarı
TÜM YAZILARI

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron geçen hafta yapılan milletvekili seçimlerinde Mecliste hükümet kurma çoğunluğunu kaybetti. Henüz yeni bir hükümet kurulmuş değil. Macron, yenilgisini AB dönem başkanlığının son haftasında bir diploması maratonuyla örtmek istiyor.

Seçimlerden iki gün sonra konuşan Macron, hükümeti kurmak için koalisyon çalışmalarının sürdüğünü açıkladı ama ortada somut bir şey yok. Seçim sonuçlarının kendisinin cumhurbaşkanlığını etkilemediğini açıklama ihtiyacı duyması da durumunun ne kadar kritik olduğunu gösteriyor.

Hükümet krizi devam ederken Macron bir hafta boyunca Fransa’da olmayacak. AB dönem başkanı olarak 30 Haziran’a kadar önce AB, sonra G7 ve ardından da NATO Zirvesi’ne katılacak. Bu üç Zirvede ana konu Ukrayna, Rusya ve Türkiye.

KÖŞEYE SIKIŞTILAR

Batı dünyasının bu önemli üç zirvesi Atlantik güçlerinin Yeni Dünya’nın ataklarıyla darbe üzerine darbe aldığı bir dönemde yapılması ABD ve Fransa’nın çırpınışlarına sahne olacak. Aldıkları ve alacakları kararların Atlantik cephesinin çaresizliğini ortaya koyacak. Sadece Yeni Dünya’nın öncü ülkeleri Rusya ve Türkiye ile yaşananları özetlemek bile ABD ve Batı dünyasının nasıl köşeye sıkıştığını ve aynı zamanda tehdit ve saldırılarının Rusya ve Türkiye’yi nasıl birbirine yakınlaştırdığını gösterecektir.

Atlantik’in saldırı örgütü NATO, Ukrayna’da yenildi. Rusya’ya uyguladıkları yaptırımlar Avrupa’da bir enerji krizine dönüştü ve kendilerini vurdu. Gıda krizi ile birlikte enerji krizinin tetiklediği fiyatlar tavan yapınca bir enflasyon girdabına girdiler. Avrupa’yı soğuk bir kış bekliyor.

Diğer taraftan Rusya, Türkiye ve Ukrayna işbirliği ile oluşturulacak “Tahıl Koridoru” görüşmeleri gıda krizini çözmek için önemli bir adım olacak.

İsveç ve Finlandiya’yı NATO’ya alma isteklerine Türkiye’nin karşı çıkması ve bu bağlamda NATO ülkelerinin PKK terör örgütüne verdikleri desteklerin dünya kamuoyuna yansımasından en çok Biden ve Macron rahatsız olacak.

ABD Yunanistan’ı adeta işgal ederek Türkiye’ye karşı üsler kurarken, Yunanistan Ege adalarında provokasyonlarına devam ederken, Doğu Akdeniz’de Türkiye’nin Mavi Vatanını savunması ve Adalar denizinde aldığı kararlı tutumla karşılaştılar.

Avrupa destekli ABD’nin kara gücü PKK ve YPG terör örgütleri Mehmetçik ve polisimizden darbe üzerine darbe almaya devam ediyor.

ABD piyonu FETÖ elemanlarına karşı operasyonlar sürüyor.

İşte bu üç Zirvede başta Fransa Cumhurbaşkanı Macron olmak üzere Biden tayfasının telaşına tanık olacağız.

AB ZİRVESİ SONUÇLARI

23-24 Haziran Brüksel’de yapılan AB Zirvesi’nde alınan kararla Ukrayna, Moldova ve Gürcistan'ın Avrupa perspektifi kabul edildi, Ukrayna ve Moldova'ya aday ülke statüsü verildi. Macron bu kararla “Rusya’ya güçlü bir mesaj verildiğini” ifade etti. Kuzey Makedonya ile Arnavutluk'un AB ile katılım müzakerelerinin gecikmeden açılması için çağrı yapıldı. Ortada ne olmayan AB değerleri ne de Kopenhag kriterleri kaldı. Bir de Macron’un önerdiği "Avrupa siyasi topluluğu" konusu ele alındı. AB'nin yakın ilişkiler içinde olduğu tüm Avrupalı ülkeleri kapsayacak. AB’ye paralel bir yapı oluşturacaklarmış; içinde İzlanda'dan Ukrayna'ya, AB'ye üye olmak isteyen ülkeleri, henüz aday statüsü almayan Batı Balkanlar ülkelerini hatta İngiltere’yi de kapsayacakmış.

Doğu Akdeniz ile ilgili Türkiye’nin tutumundan rahatsız oldukları ve AB Konseyi'nin "derin endişe" içinde olduğu ifade edildi. "Türkiye'den uluslararası hukuka saygı duyması, Doğu Akdeniz'de bölgesel istikrarın çıkarı için gerginliği düşürmesi ve iyi komşuluk ilişkilerini desteklemesi beklentisi bulunduğu" belirtildi. Ukrayna'ya askeri yardımların artırılması için çalışmaların artırılması istendi.

Ukrayna'nın tahıl ihracatı yapabilmesi için Rusya'ya çağrıda bulundular. Açıklanan bildiride BM’nin tahılın Ukrayna'dan çıkarılması amacıyla yürüttüğü çalışmaların desteklendiği ifade edildi. Adını vermeden bizim Tahıl Koridorundan bahsediyorlar. Elleri mahkum.

Bir de; Batı’nın Rusya karşısında çaresizliğini ifade eden Macron’un “Rus ordusunun Ukrayna'da yürüttüğü savaşı sona erdirmek için Rusya'yı küçük düşürmeden barış inşa edilmelidir.” dediğini not edelim.

Macron ay sonuna kadar AB dönem başkanı olarak koşmaya devam edecek. 26-28 Haziran Almanya’da G7 Zirvesi, 28-30 Haziran arası Madrid’de NATO Zirvesi. Bu Zirvelerde de AB Zirvesinde olduğu gibi çaresizliklerine çare aramaya devam edecekler.