Stadyumda voleybol maçı ve Fair Play Avrupa zirvesi

Savaş Eskigülek

Savaş Eskigülek

Gazete Yazarı
TÜM YAZILARI

MERHABA kıymetli okurlarımız... Yepyeni bir haftada sizlerle birlikteyiz. Bugün sizlere iki farklı konudan bahsedeceğim.

Geçen hafta, gazetemiz Aydınlık’ta yayımlanan “Bu çocukların hepsi şampiyon” başlıklı özel haberimde Türkiye Voleybol Federasyonu (TVF) Başkanı Mehmet Akif Üstündağ ile bir süre sohbet etme fırsatı bulduğumdan bahsetmiştim. Sohbet sırasında Akif Başkanʼa 2019 yılında Polonya’nın Avrupa Erkekler Voleybol Şampiyonası açılış maçını 65 bin kişilik futbol stadyumunda yaptığını, tribünlerin tamamen dolduğunu söyleyip, Türkiye’de de statta bir maç oynanmasını istediğimi iletmiştim. Akif Başkan da “Var bir projemiz.” demişti.

ERYAMAN STADINDA VOLEYBOL KARŞILAŞMASI

Akif Başkan, önceki gün Ankara’da oynanan 2022 FIVB Milletler Ligi (VNL) 1. hafta maçında Filenin Sultanlarıʼnın Bulgaristan’ı 3-0 yendiği maç sonrası bu projesinden azıcık da olsa bahsetti. Ankara Spor Salonu’na sığmayan voleybolseverlerden söz eden Başkan Üstündağ, Ankara’daki 25 bin kişilik Eryaman Stadı’nda bir maç organizasyonunun ipucunu verdi. Merak, heyecan ve sabırsızlıkla bekliyoruz Sayın Başkanım!

AVRUPA FAIR PLAY BİRLİĞİNE TÜRKİYE DAMGASI

Kıymetli okurlarımız, bildiğiniz gibi Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi’ndeki (TMOK) en önemli komisyon olan Erdoğan Arıpınar başkanlığındaki Fair Play Komisyonu, “İyiye, doğruya, güzele” parolası ile sporun ruhunu oluşturan adalet ve saygının ön plana çıkması adına çalışmalar yapıyor. Hatta bu yıl 40. kez takdim edilen Fair Play Ödüllerinden birini şahsıma layık görerek, yıllardır savunduğum ilkelerin karşılığını da vermişti.

TMOK Fair Play Komisyonu üyeleri, üyesi oldukları Avrupa Fair Play Birliği (EFPM) Genel Kuruluʼna katıldılar. Geçen yıl Olağanüstü Genel Kurul yaparak, merkezini Avusturya’nın Başkenti Viyana’dan Belçika’nın Başkenti Brüksel’e taşıyan EFPM, buradaki ilk genel kurulunu 31 Mayıs-2 Haziran tarihlerinde gerçekleştirdi.

Genel kurulda ülkemizi, TMOK Fair Play Komisyonu 2. Başkanı ve EFPM Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Bilge Donuk, TMOK Fair Play Komisyonu Başkan Yardımcısı ve EFPM Denetleme Kurulu Üyesi Remzi Yılmaz ile TMOK Fair Play Komisyonu Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Sevim Güllü temsil etti.

Türk heyeti, olağan genel kurula damgasını vurdu. Başta TMOK Fair Play Komisyonu Başkanı Erdoğan Arıpınar olmak üzere tüm temsilcilerimiz EFPM’nin komitelerinde önemli görevler üstlendiler. Başkan Erdoğan Arıpınar ve yardımcısı Remzi Yılmaz EFPM İletişim Komitesi’ne, EFPM Yönetim Kurulu Üyesi olan Prof. Dr. Bilge Donuk, Üye İlişkileri Komitesi’ne seçildi. TMOK Fair Play Komisyonu Başkan Yardımcısı Sevim Güllü ise EFPM’nin Bilim Komitesi’ne seçilerek önemli bir başarıya imza attı.

Sonuçta Türkiye’nin EFPM’deki tüm temsilcileri Avrupa Fair Play’inin en üst kurumunda oldukça aktif ve önemli görevler üstlenmiş oldular.

GENEL KURULDA TÜRKİYE SERGİSİ

EFPM’nin en aktif üyelerinden biri olan Türkiye’nin genel kuruldaki etkisi bununla da sınırlı kalmadı. Kongrenin düzenlendiği Valonya-Brüksel Federasyonu Parlamento Binası meclis salonunda, TMOK Fair Play Komisyonu’nun düzenlediği 11. Dünya Karikatür Yarışması’nda dereceye giren karikatürlerin sergisi açıldı. Avrupa’nın dört bir yanından kongreye katılmak için gelen delegeler, genel kurulun yapıldığı salonun fuayesinde Türkiye’nin düzenlediği yarışmada dereceye giren eserleri inceleme fırsatı buldular.

TÜRKİYE EFPM’NİN EN ETKİN ÜLKESİ

Temsilcilerimize komisyonlarda önemli görevler veren ve sergiyi gezen EFPM üyeleri Türkiye’nin Fair Play adına en aktif çalışan ülkelerden birisi olduğu konusunda hemfikir. Avrupa’nın göbeğinde Fair Play gibi sporun ruhunu oluşturan bir oluşumda ülkemizin tanıtımına büyük katkı yapan Başkan Arıpınar ve arkadaşları, yaptıkları çalışmalarla da tüm EFPM üyelerinden övgü dolu sözler işitti.

Kıymetli okurlarımız...

Ülke olarak, Avrupa ve dünya organizasyonlarında elde ettiğimiz sportif başarıların yanında Avrupa’da sporun ruhu, Fair Play’in merkezi olan EFPM’deki temsilcilerimizi de tebrik ediyor ve yeni görevlerinde başarılar diliyorum.

Bugün, Türkiye’de ilk kez Aydınlık Gazetesi okuru olarak sizlerin okuduğu, futbol stadyumunda oynanması planlanan voleybol maçından ve Avrupa Fair Play Birliği’nde temsil görevi verilen Türklerden ‘Haberiniz Olsun’ istedim.

Kalın sağlıcakla.