TİM Yönetimi'nde temsil krizi

Recep Erçin

Recep Erçin

Site Yazarı
TÜM YAZILARI

Türkiye İhracatçılar Meclisi'nde (TİM) seçimler tamamlandı. TİM'in Başkanı Mustafa Gültepe oldu. Birlik seçimleri yapılırken birçok kulis haberle gelişmeleri sizlere aktardık. Ancak bazı kesimlerin “Ortalığı karıştırıyorsunuz.” söylemi yüzünden TİM Sektör Kurulu, Sektörler Konseyi ve TİM Genel Kurulu sürecinde herhangi bir kulis haber kaleme almadık. Ancak dün ulaşan kulis bilgiyi yazmasak olmazdı. Başkan Gültepe bu hafta başında yönetim kurulunu belirledi. Önümüzdeki günlerde başkan yardımcılarının da belirlenmesi bekleniyor. İhracatçı başkanlardan öğrendiğimize göre, gerek başkan yardımcılıkları için gerekse yönetim için sıkı bir pazarlık oldu. Açıklanan TİM Yönetim Kurulu'nda Hizmet İhracatçıları Birliği'nden (HİB) bir ismin olmadığı görüldü. HİB'i temsilen sektörler konseyinde Başkan Ahmet Bolat (Türk Hava Yolları'nın Yönetim Kurulu Başkanı) bulunuyor. TİM'in yönetiminde ülkeye 50 milyar dolardan fazla döviz kazandıran ve alt birliklerinin oluşturulmasına başlanan HİB'den bir temsilcinin olmamasına itiraz eden Ahmet Bolat, öğrendiğimize göre bu duruma tepki olarak TİM Sektörler Konseyi Başkanlarının yer aldığı WhatsApp grubundan bir mesaj paylaşarak ayrıldı.

 'TİM, İSTANBUL'DAN İBARET DEĞİL'

 Ahmet Bolat'ın bu tavrı sonrası birçok ihracatçı başkan da kendisine destek verdi. Özellikle Anadolu'daki birliklerden seçilen sektör konseyi başkanlarının Bolat'a destek verdikleri, ayrıca TİM'de öteden beri İstanbul ağırlıklı bir yönetim belirlenmesini eleştirdiklerini öğrendik. TİM bünyesindeki 13 (+1 Hizmet) genel sekreterliğin üçü, 62 birliğin 18'i İstanbul'da. Ancak açıklanan TİM Yönetim Kurulu listesinde başkan dahil 16 kişiden 9'u İstanbul merkezli birliklerin yönetiminden seçildi. Üstelik yönetimde yer alan 4 isim ise (Çetin Tecdelioğlu / İDDMİB, Adil Pelister /İKMİB, Burak Yakın / MİB ve İbrahim Pektaş / ÇİB) İstanbul Maden ve Metaller İhracatçıları Birlikleri'nden. İkisi (Mustafa Gültepe / İHKİB ve Mustafa Şenocak /İDMİB) İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri'nden. Diğer üç isim ise (Melisa Tokgöz Mutlu / Yaş Sebze ve Meyve, Ahmet Güleç / Mobilya, Kağıt, Orman ve Başaran Bayrak / Gemi, Yat) İstanbul İhracatçı Birlikleri'nden. Yönetimde Akdeniz'den (Ali Kavak), Ege'den (Birol Celep) ve Uludağ'dan (Baran Çelik) birer, Güneydoğu Anadolu (Selahattin Kaplan, Fikret Kileci) ve Orta Anadolu'dan (Zeki Poyraz, Kutlu Karavelioğlu) 2'şer başkan yer aldı. Konuştuğumuz başkanlar hububatın 20 yıldır TİM Yönetiminde temsil edilmediğini not ederken, su ürünleri gibi net yerli katma değeri yüksek olan sektörlerin de ötelendiğini belirttiler. Bazı başkanlar ise HİB Başkanı Bolat'ın kendince haklı olmakla birlikte THY gibi mesaisi zor bir kurumdan nasıl vakit bulup da TİM Yönetimine vakit ayıracağı konusunun düşünülerek bu kararın alınmış olabileceğini söylediler. Savunma ve Havacılık Sanayii İhracatçıları Birliği örneğini vererek bu sektörün konsey başkanı (Latif Aral Aliş) ve yardımcısının (Temel Kotil) yoğunlukları nedeniyle yönetimde yer almadıklarını belirttiler. Konuya ilişkin Ahmet Bolat'a ulaştık ancak Doha'da IATA etkinliğinde olduğundan yurda döndükten sonra konuşma sözü aldık.

 UÇARAK İHRACAT YAPMAK!

 Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mustafa Gültepe birçok kesimi kucaklayan, dengeleri gözeten bir isim. Öyle ki önceki TİM Başkanı İsmail Gülle'yi Tekstil Sektör Kurulu'ndan çıkarmayan grupta yer alarak, Tekstil Sektör Konseyi Başkanı seçilen Fikret Kileci bile TİM Yönetim Kurulu'nda yer aldı. Basının da yakından tanıdığı ve her daim kendisine ulaşmak isteyenlere dönüş yaparak bilgi elde etmek istedikleri konularda açık görüşlülükle yanıtlar veren Başkan Gültepe'nin koltuğa oturur oturmaz karşılaştığı bu ilk krizi nasıl çözeceği merak konusu. Türkiye'nin yıldız markalarından Türk Hava Yolları'nın Yönetim Kurulu Başkanı ve HİB Başkanı Bolat'ın TİM Yönetim Kurulu'nda yer alması, hava yolları ile mal ihracatını artırmak için önemli bir katkı sunabilir. Çünkü Türkiye'nin ihracatını uçurabilmesi için uçarak ihracat yapması gerekiyor.

 KAVCIOĞLU'NUN YÜZÜNE SÖYLERLER Mİ?


Öte yandan TİM Sektör Konseyi Başkanlarının cuma günü Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu ile bir araya geleceğini de öğrendik. Bilgiyi Merkez Bankası kaynaklarımız da teyit etti. Görüşmenin fiziki ortamda yapılacağı aktarıldı. İhracatçı dövizlerinin yüzde 40'ının Türk lirasına çevrilmesi şartının yanında reeskont kredilerine getirilen yüzde 30 kriterinin toplantının önemli gündem maddelerinden biri olacağını düşünüyoruz. Çeşitli ekonomi kanallarında ve gazetelerin ekonomi sayfalarında Merkez Bankası ile Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın yaptığı düzenlemelere ilişkin aleyhte görüş veren sektör konseyi başkanlarından bazılarının bu toplantıda aynı tonda Merkez Bankası'na itirazda bulunup bulunmayacakları merak sorusu. Çünkü yakın zamanda sohbet ettiğimiz ve 200 milyon dolardan fazla dövizi ülkeye kazandıran bir ihracatçı TİM bünyesindeki başkanların ihracatçının sorunlarını yüksek sesle dile getirmemesinden şikayetçiydi. Bu nedenle önceki TİM Başkanı İsmail Gülle'nin bu temelde eleştirildiğini bizlere aktardı.

Bakalım yeni TİM Yönetimi'nde yer alan sektör konseyi başkanları nasıl bir politika izleyecekler.

Son olarak, hemen herkes İsmail Gülle'nin ikinci döneminde neden seçilmediğini soruyor. Elbette bunun birden çok nedeni var. Hatta yazmaya kalksak 4-5 yazı dizisi çıkar. Ancak bir ihracatçının sözüyle özetleyeyim: “Gülle'nin kendi sektörü tarafından sektör kurulunda sandıktan çıkartılmaması hadisesini anlamak için Türkiye Futbol Federasyonu yönetiminde yer alan iki isme bakmak yeterli.”

KOÇ'UN TEMSİLCİSİ İSTİFA ETTİ 

TİM'deki seçim sürecinde yaşanan var ve Yönetim Kurulu'nun belirlenmesindeki süreçte oluşan hava bir istifa getirdi. TİM Sektörler Konseyinde Elektrik ve Elektronik Sektörünü temsilen seçilen Sektör Konseyi Başkanı Fatih Kemal Ebiçlioğlu'nun bu görevden ayrıldığını öğrendik. Koç Topluluğu'nu (Koç Holding Dayanıklı Tüketim Grubu Başkanı ) temsilen TİM'de yer alan Ebiçlioğlu önceki dönem yönetim kurulundaydı.  

Etiketler TİM Mustafa Güktepe İstanbul